04.12.2016

Avem 18.429 de biserici în România

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Aşa am aflat de la un domn de la Consiliul Judeţean Neamţ, în timpul prezentării sale din cadrul conferinţei Marketing Online în Turism.

Aşa, ce vă uitaţi la mine aşa? Ar mai trebui să spun ceva sau cum?

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Cum îţi influenţează un hotel părerea despre o localitate

Peste câţiva ani se va interzice sacrificarea florilor

23 comentarii

  1. paulyluca
    vineri, 14 septembrie 2012, 14:16

    Daca cumpar 5, primesc discount?

    Le vreau pt. ca am auyit ca sunt profitabile si impozitele-s avantajoase :) :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. vineri, 14 septembrie 2012, 14:18

    Eu cred ca ar trebui sa spui ceva (sau sa intrebi pe domnul respectiv si apoi sa ne spui si noua): cate au pagina de facebook? Dar cont pe twitter? Dar sit? Sau orice prezenta in online? Si cate se folosesc in mod productiv de online?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. vineri, 14 septembrie 2012, 15:27

    Una la 1000 de locuitori … Nici nu-s asa de multe :D
    Ar fi interesanta o statistica privind cresterea numarului de biserici pe parcursul ultimilor 20 de ani.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. vineri, 14 septembrie 2012, 16:17

    Interesant este ca majoritatea preotilor spun ca nu sunt destule biserici si ca mai trebuie construite, ca vai doamne sa vezi, nu incap toti enoriasii in biserici !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. vineri, 14 septembrie 2012, 16:42

    18429 de biserici si cate scoli ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. sâmbătă, 15 septembrie 2012, 08:14

    In tarile nordice bisericile se transforma in muzee, biblioteci sau restaurante – din lipsa de „cvorum”. E clar ca au treburi mai importante de facut.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. sâmbătă, 15 septembrie 2012, 08:19

    Nu am timp sa verific cae sate avem in Romania, dar io cred ca sunt mai multe biserici. In fiecare an popii ii jegmanesc pe oameni (are sau nu pensie)de cel putin 80 lei, + alte cheltuieli. Atunci ei de ce mai au salar ?
    Popii spun in biserica sa-i ajutam pe cei saraci si oropsiti.
    Cum dracu se face ca ei fac tot invers, cand trebuie sa-i ajute la necaz, la o inmormantare, le ia bani in cele 3 nopti cand sta mortul acasa si ii mai ia bani si sa-l ingroape. La sate daca esti dator la biserica nu-l ingroapa mortul pana nu-ti platesti restantele.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. Marius C.
    sâmbătă, 15 septembrie 2012, 12:51

    Stati linistiti, curand Statul n-o sa mai dea bani bisericii. Generatiile de tineri nu pun botul la prosteala cu desenele animate pictate pe biserici.
    Nemaiprimind bani de la Stat, bisericile vor deveni magazine, case de pariuri sportive, cazinouri, etc.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • Marius C.
      sâmbătă, 15 septembrie 2012, 12:51

      Desene animate pictate pe pereti, in biserici.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
    • cezar a.
      duminică, 16 septembrie 2012, 12:59

      as vrea eu! dar politicienii nostri nu vor avea curajul sau bunul simt sa taie finantarea cultelor religioase din cauza campaniei electorale pe care o fac preotii. am trai aproape omeneste daca bisericile si manastirile ar fi impozitate si nu ar fi finantate de la bugetul de stat. cultele au fost dintotdeauna niste afaceri.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  9. sâmbătă, 15 septembrie 2012, 12:54

    Toate astea se intampla cu acordul absolut al romanului mediu. Nu e suficient ca eu, tu si cativa sa gandim altfel. Per total astia suntem. Nu intelegem ca „valoarea morala a unui om nu se masoara prin convingerile lui religioase, ci prin inclinatiile afective pe care le-a primit de la natura”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. sâmbătă, 15 septembrie 2012, 17:09

    […] 4 sesiuni de prezentari, ultima fiind de departe cea mai interesanta. Au vorbit Mugur Patrascu, Chinezu, Monica Jitariuc si Gaben. Nu vreau sa fiu partinitor dar prezentarea lui Gaben a fost excelenta. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. andriipopa
    sâmbătă, 15 septembrie 2012, 22:30

    Asa e bre, prea multe biserici, deci e loc pentru cei ce se roaga, berechet. Stai sa vezi cite minastiri sunt. Etara plina de ele. Si l fiecare dintre ele locuieste cite o gasca de hoti, betivi, curvari, mincinosi, intr-un cuvint, scursura scursurilor di tara asta. Oameni care n-au vrut sa munceasca cinstit, s-au refugiat la minastiri, si cica acum sunt calugari. Niste rahati cu ochi, asta sunt.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. duminică, 16 septembrie 2012, 10:21

    iti dai seama cat o sa ne ajute dumnezeu? :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. duminică, 16 septembrie 2012, 14:55

    Mai multe decât școli. Asta spune multe despre Evul Mediu în care ne aflăm, de fapt, ca țară.
    Tu probabil te refereai la potențialul turistic al acestor biserici sau la potențialul de afaceri în social media?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. duminică, 16 septembrie 2012, 23:25

    Dumnezeu e cu treaba in alta parte a universului. Pe noi ne-a lasat sa descoperim legile naturii si sa ne folosim de ele pentru a trai decent in lumina, in scurta trecere prin existenta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. luni, 17 septembrie 2012, 11:37

    Cand e vorba de religie sau dieta, sunt precauta cand deschid gura. Dar mi-ar placea mai mult sa fie 2000 de gradinite si crese in plus, 50 de tabere scolare, 500 de dispensare si spitale.
    Conteaza ce crezi, nu unde crezi.
    Si sper ca atunci cand pruncul meu va ajunge la scoala, sa nu fie obligat sa invete religie.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. luni, 17 septembrie 2012, 11:40

    Eu unul nu prea inteleg calculul ala cu 1000 de romani la o biserica. Pai din aia 19 milioane, or fi multi de alta religie si si mai multi or fi cei carora li se rupe de mersul la biserica si alte de astea sfinte. Plus ca, daca imi permiteti, bebelusii si infantii nu i-as pune chiar in categoria enoriasi activi de mers la biserica.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. luni, 17 septembrie 2012, 11:53

    1000 de romani la biserica – numai la sarbatorile religioase, sa se calce in picioare pentru o sticla de aghiazma.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. luni, 17 septembrie 2012, 13:57

    Se pare ca acest articol a fost inteles ca un start-point pentru o discutie despre institutia bisericii, preoti, etc. Totusi, acesta cifra, banuiesc, ai primit-o la o conferinta despre turism si online. Cred ca ar fi interesant de analizat numarul prin aceasta prisma.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. miercuri, 19 septembrie 2012, 09:01

    @china pai daca scazi categoriile enumerate ajungi la vreo 400-500 enoriasi/biserica… mai rau! Tendinta e de 1-1 !???

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde