04.12.2016

Retrospectivă ANONIMUL 2012 la Noul Cinematograf al Regizorului Roman

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Miercuri, 29 august

17.30 Filmul HBO
ALB SI NEGRU/ THE SUNSET LIMITED
R: Tommy Lee Jones (SUA), 87′
INTRAREA LIBERA

19.00 Competitie Scurtmetraj Animatie
TRAPPED
R: Katherine Goellner (SUA), 3′
FELIN HELI. HEFIN AND ALS
R: Chris Daykin (Sri Lanka), 4′
TENDER CLOUDS
R: Eoghan Dunne (Irlanda), 8′
QUEM E ESTE CHAPEU? / WHO’S THIS HAT?
R: Joana Toste (Portugalia), 5′
SUSPENDED ANIMATION
R: Cam Rossiter (Australia), 15′
CARA DE LUNA / MOONFACE
R: Enrique Diego, Rocio Galea, Daniel Hernandez, Carlos Nicoll (Spania), 6′
A SHADOW OF BLUE
R: Carlos Lascano (Franta), 12′
DOBRO, PIEKNO I PRAWDA/ THE GOOD, THE BEAUTY AND THE TRUTH
R: Balbina Bruszewska (Polonia), 6′
LA OBSCURIDAD TE HABLA/ DARKNESS SPEAKS TO YOU
R: Arturo Jauregui Francisco Guerrero, Rodrigo Duenez (Mexic), 11′
A PAEDOPHILE
R: Nacho Rodriguez (Spania), 2′
EL ARBOL UMDONI/ THE UMDONI TREE
R: Caesar Desmond Fernandez (Spania), 5′
HAPPY CATTLE
R: Nadine M¸ller (Germania), 6′
RUPTURAS DELICIOSAS/ DELICIOUS BREAKUPS
R: Frank Morales, Amanda Gil (Spania), 2′
BREATH DANCE
R: Stuart Pound (Anglia), 4′
THIS THIRST
R: FranÁois Vogel (Franta), 4′
IMMERFORT / EVERMORE
R: Christopher Nagel (Germania), 4′
PIRATE PALS
R: Marius Fietzek (Germania), 3′
WALLFLOWER TANGO
R: Wolfram Kampffmeyer (Germania), 7′
POR QUE DESAPARECIERON LOS DINOSAURIOS?
R: Esau Dharma, Mar Delgado (Spania), 3′

21.00 Competitie Lungmetraj
LA PLAYA D.C.
R: Juan AndrÈs Arango (Columbia- Brazilia- Franta), 90′

Joi, 30 august

18.30 Competitie Scurtmetraj Fictiune
ECLISSI DI FINE STAGIONE/ END OF SEASON ECLIPSE
R:Vito Palmieri (Italia), 15′
THE THREEFOLD LIFE OF MAN
R: Johan Andren (Suedia- Germania), 15′
LINTUREKI / BIRD FLIGHT
R: Marjo Viitala (Finlanda), 16′
RODENDAN/ BIRTHDAY
R: Petar Oreskovic (Croatia), 18′
SACHA THE BEAR
R: Henri Desaunay (Franta), 12′
QUIEN ES FLORINDA BOLKAN?/ WHO IS FLORINDA BOLKAN?
R: Ruben Torrejon (Spania), 8′
THE DOLPHIN – SKIN CITY
R: Pierre GaffiÈ (Franta), 20′
O ULTIMO JOKENPO/ THE LAST ROCK PAPER SCISSORS
R: Chris Tex (Brazilia), 15′

21.00 Competitie Lungmetraj
VANATORUL/ THE HUNTER
R: Bakur Bakuradze (Rusia), 124′

Vineri, 31 august

16.30 Romanian OFF
PA!/ BYE!
R: Andrei Amarfoaie, 12′
SUSPENSE 101
R: George Dorobantu, 17′
V…GTELEN PERCEK/ INFINITE MINUTES
R: Cecilia FelmÈri, Romania-Ungaria, 19′
TABARA DIN RAZOARE/ THE CAMP IN RAZOARE
R: Cristian Iftime, 22′
STRAINUL/ THE STRANGER
R: Ionut Iuga, 14′
IGLU/ IGLOO
R: Alina Manolache, 8′
VENATORIS ANIMORUM/ SOUL HUNTERS
R: Alexandru Penes, 11′
TRUTH HURTS
R: Andrei Rautu, SUA, 10′
INTRAREA LIBERA

18.30 Competitie Scurtmetraj Fictiune
JELLYFISH
R: Gabriela Dworecki (Anglia), 7′
SECOND WIND
R: Sergey Tsyss (Rusia), 7′
COMING SOON
R: Jamil Hendi (Romania), 18′
LA MIRADA PERDIDA/ THE MISSING LOOKS
R: Damian Dionisio (Argentina), 11′
BARBIE
R: Ali Asgari (Iran), 13′
CHEFU’/ HOUSE PARTY
R: Adrian Sitaru (Romania), 18′
LOS AVIONES QUE SE CAEN/ FALLING PLANES
R: Mario Piredda (Cuba), 12′
CUTIA/ THE BOX
R: Mircea Ghibortz Ghinescu (Romania), 11′
FIVE SIX SEVEN EIGHT!
R: Felipe Bustos Sierra (Scotia), 10′
MERRY ZOMBIE CHRISTMAS
R: Victor Dumitrovici (Romania), 5′
POR MICHAEL JACKSON ENTRE OTROS/ FOR MICHAEL JACKSON AMONG OTHERS
R: Pablo Alvarez Lopez (Spania), 9′

21.00 Competitie Lungmetraj
VALEA SFINTILOR/ VALLEY OF SAINTS
R: Musa Syeed (India- SUA), 82′

22.45 Competitie Lungmetraj
18 +/ J’AIME REGARDER LES FILLES
R: FrÈdÈric Louf (Franta), 92′

Sambata, 1 septembrie

17.00 Competitie Scurtmetraj Fictiune
OUTLAND
R: Adina Istrate (Marea Britanie- Romania), 19′
UN ALT CRACIUN
R: Tudor Giurgiu (Romania), 14′
ABGESTEMPELT/ PUNCHED
R: Michael Rittmansberger (Austria), 10′
TENIS/ TENNIS
R: Vladimir Dembinski (Romania), 15′
ORIZONT/ HORIZON
R: Paul Negoescu (Romania), 11′
VIOLETA, LA CORTESANA/ VIOLET, THE COURTESAN
R: David Casals-Roma (Spania), 15′
GOBBEL
R: Raluca David (Romania), 19′

19.00 Competitie Lungmetraj
PIROGA/ LA PIROGUE
R: Moussa TourÈ (Franta- Senegal- Germania), 87′

21.00 THE DOOR
R: Istv·n SzabÛ (Ungaria- Germania), 97′
Cu: Helen Mirren, Martina Gedeck

22.45 Competitie Lungmetraj
ALPII/ ALPS
R: Yorgos Lanthimos (Grecia), 93′

Duminica, 2 septembrie

15.00 Romanian OFF
DE AZI INAINTE
R: Dorian Boguta, 36′
IN FILM LA NASU’/ IN GODFATHER’S MOVIE
R: Cristina Jacob, 35′
30-40-50
R: Iulia Rugina, Eva Pervolovici, Stanca Radu, 25′
NUMARATOAREA MANUALA/ THE COUNTING DEVICE
R: Daniel Sandu, 21′
HELLO KITTY
R: Millo Simulov, 24′
INTRAREA LIBERA

17.30 Filmul HBO
CINEMA VERITE
R: Shari Springer Berman, Robert Pulcini (SUA), 86′
INTRAREA LIBERA

19.00 Proiectie filme castigatoare
Premiul special: REUNIUNE DE FAMILIE/ FAMILY REUNION
R: Florina Dumitrache (Romania), 13′
Premiul Ovidiu Bose Pastina: FULGENZIO
R: Aldo Iuliano (Italia), 14′
Cel mai bun scurtmetraj animatie: TIPATUL/ THE SCREAM
R: Sebastian Cosor (Romania), 3′
Cel mai bun scurtmetraj fictiune: PUI, CARTOFI PRAJITI SI-O COLA/ CHICKEN, FRIES AND A COKE
R: Emanuel Parvu (Romania), 14′
Trofeul ANONIMUL 2012
TOATA LUMEA DIN FAMILIA NOASTRA/ EVERYBODY IN OUR FAMILY
R: Radu Jude (Romania- Olanda), 107′

21.45 ALBERT NOBBS
R: Rodrigo Garcia (Marea Britanie- Irlanda), 113′
Cu: Glenn Close, Mia Wasikowska, Aaron Johnson, Brendan Gleeson, Jonathan Rhys Meyers, Janet McTeer

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Unul din motivele pentru care îmi place trupa byron

Cântarea zilei: byron – On the Road

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *