08.12.2016

Sfaturi de la un blogger începător pentru bloggerii consacraţi

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Salutare! Sunt Diana Hero si scriu pe Hero’s Blog. Daca va mai amintiti, cu ceva timp in urma am scris un articol pe blogul meu in care am mentionat cateva lucruri (15 la numar), pe care, dupa parerea mea un blogger nu ar trebui sa le faca. Nu dupa mult timp dupa ce am scris articolul, l-am contactat pe binecunoscutul Chinezu pentru a-mi da o mana de ajutor, iar acesta mi-a raspuns cat de repede a putut, propunandu-mi sa scriu la el pe blog un articol pe tema „10 sfaturi de la un blogger invatacel pentru un blogger ne-invatacel” , eu fiind bloggerul invatacel. Dupa cum observati am acceptat mica provocare pentru ca imi face placere sa scriu guest-post-uri atata timp cat am idei si am si cu cine colabora, mai ales cand vine vorba de bloggeri mari . :)

Asadar, sa incepem. Am sa scriu 8 sfaturi venite de la un blogger invatacel pentru un blogger ne-invatacel ce tin de bun-simt.

1. Niciodata, tu, ca blogger adevarat ce esti, nu-ti pierde demnitatea ta de om! Mai intai considera-te om, apoi mare blogger.

2. Niciodata, tu, ca blogger adevarat ce esti, nu injura pe alte bloguri sub anonimat. Asta denota ca nu ai caracter si coloana vertebrala.

3. Niciodata, tu, ca blogger adevarat ce esti, nu injura deloc! Poti alege sa iti expui parerea si altfel decat folosind cuvinte vulgare ce ar putea fi inlocuite cu cuvinte mai grele, dar nu vulgare.

4. Niciodata, tu, ca blogger adevarat ce esti, nu fura (copia)! Daca tot esti blogger, procura-ti singur ideile . Nu te duce la alt „stup” pentru a lua miere.

5. Niciodata, tu, ca blogger adevarat ce esti, nu-ti bate joc de alti bloggeri mai mici decat tine. Nu uita ca si tu ai plecat din acelasi punct de unde au plecat si ei.

6. Niciodata, tu, ca blogger adevarat ce esti, nu te lauda! Te poate admira multa lume si fara sa te falesti cu ce ai in ograda ta.

7. Niciodata, tu, ca blogger adevarat ce esti, nu fii prea intepat. Poate nu zic bine, insa lumea te va percepe gresit daca tu ai alte intentii si te vor eticheta in defavoarea ta.

8. Niciodata, tu, ca blogger adevarat ce esti, nu-ti neglija blogul dupa ce ai observat ca te-ai ales cu putina popularitate. Gandeste-te ca asta nu va dura o vesnicie.

PS Multumesc frumos pentru gazduire, Cristian! :D

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Ce aparat Nikon COOLPIX îmi recomandaţi?

Advertorial pe blog contra servicii. Pro sau contra?

19 comentarii

  1. luni, 27 august 2012, 09:06

    Bune sfaturi. Sper ca bloggerii „adevarati” sa tina cont de ele. In scurta mea experienta ca blogger m-am intersectat deja cu un astfel de „mare” blogger.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 27 august 2012, 09:12

      Stai ca nu inteleg: adica te-ai interesectat cu el si ai ramas dezamagtit? Sau dimpotriva? Si ce concluzii ai tras din asta?

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • luni, 27 august 2012, 10:05

        Foarte dezamagit. Concluzia (pt acest caz): daca ti-ai facut un nume ca blogger nu mai conteaza ce scrii si poti raspunde cu nesimtire celor care comenteaza (chiar daca o faci mascat, sub alt id)

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
        • luni, 27 august 2012, 16:35

          nici un blogger care se respecta nu iti raspunde in comentarii sub alt ID. astea sunt aberatii, noi suntem CEEA CE SUNTEM tocmai pentru ca avem curajul propriilor opinii

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Răspunde
  2. luni, 27 august 2012, 09:16

    Felicitari Dianei pentru articol. SI bravo Chinezule pentru ca gazduiesti guest-uri. Daca mai incape inca unul, de la mine, sa ma anunti. Si sa zici si tema :) Cu cea mai mare placere voi scrie :)

    Salutari :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 27 august 2012, 09:59

    l-ai postat deja? multam :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 27 august 2012, 11:25

    sfaturile sunt bune, insa gusturile nu se discuta. Daca cineva nu te suporta, nu-i face sila. Si bloggerii mai putin cunoscuti scot bani de buzunar din blog sau bloguri. Muncind, poti sa ajungi sa traiesti din blog.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 27 august 2012, 11:35

    „Nu fi” prea intepat.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 27 august 2012, 12:34

      Grammar nazi. O fi gresit Cristi cand a transcris. :)

      Imi este permis sa adaug eu un 9? „Niciodata, tu, ca blogger adevarat ce esti, nu vana greseli ortografice, ortoepice sau de punctuatie”.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  6. luni, 27 august 2012, 12:36

    Întrucât nu-s un blogger mare, nici măcar mediocru, o să-mi permit să fiu obraznic şi să-ţi recomand să scrii ceva interesant, cu schepsis, cu zvâc, cu jenesecoa, orice. O metodă bună ar fi ca, înainte de fiecare postare, să citeşti o carte.

    Nu trebuie să rupi şcoala, dar chiar şi din Jules Verne se învaţă că, de exemplu, virgula se pune imediat după cuvânt. Asta la tine pe blog, că aici văd c-a făcut Chinezu corecturile.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 27 august 2012, 13:05

      Auch. A cam durut asta. Dar sfaturile fetei cum le comentezi?

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • luni, 27 august 2012, 14:05

        Sfaturile-s ok, ca orice sfaturi.

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  7. luni, 27 august 2012, 13:44

    Foarte interesant acest articol .. Bune sfaturile … ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 27 august 2012, 14:29

    sa stiti ca sunt constienta de faptul ca nu toti imi vor considera bune sfaturile , dar asta nu ma mira. Cu totii avem pareri diferite.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 27 august 2012, 18:22

    Indiferent că eşti blogger mare sau mai puţin mare, sunt nişte reguli simple care, cred eu, ar trebui respectate. Bunul simţ e prima, clar. Apoi, cred că e necesar să fii cinstit cu tine şi cu ceilalţi, să fii ceea ce eşti nu ceea ceea ce ţi-ar plăcea să fii. Şi… dacă se poate, să foloseşti limba română într-un mod corect din toate punctele de vedere. Exprimare, orgografie şi… diacritice, bineînţeles.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 27 august 2012, 18:41

    eu nu folosesc diacritice pe blog, dar nici nu sunt impotriva lor.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde