06.12.2016

Doar un singur lucru mai aştept eu de la Crin Antonescu

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Doar un singur lucru am aşteptat eu de la Crin Antonescu. Şi am aşteptat acest lucru cu emoţie, cu mare emoţie. Pentru că, după mintea mea de alegător tâmpit care visează la o clasă politică puţintel mai responsabilă, am crezut că poate să arate că se poate altfel.

Doar un singur lucru am aşteptat eu de la Crin Antonescu. Să arate că România poate avea şi un alt tip de preşedinte. Să arate că grobianismul diplomatic, mangiunul instituţional, rahatul procuratoricesc, limbajul pestilenţial, cancanismul relaţional pe care ni le-a pogorât Băsescu de la Cotroceni au fost doar nişte accidente politico-istorice.

Doar un singur lucru am aşteptat eu de la Crin Antonescu. Să ne arate că putem avea un preşedinte moderat la capitolul relaţii internaţionale, un preşedinte care măcar să mimeze că îl interesează separaţia puterilor în stat, un preşedinte pentru care justiţia, aşa cum e ea, nu e hârtia igienică constituţională, un preşedinte pentru care limbajul adecvat trebuie să fie semnul unui preşedinte adevărat.

Doar un singur lucru mai aştept eu de la Crin Antonescu. Să mă lase dracului în pace şi să se ducă să citească istorie. Că de scris nu este în stare să o scrie.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Dragă Traian, dragă Victor, dragă Crin

Lăsaţi în pace, măh nemernicilor, Ograda Constituţională!

11 comentarii

  1. miercuri, 22 august 2012, 10:31

    […] Doar un singur lucru mai astept eu de la Crin Antonescu Bine zis Publica anunturi simplu si rapid anunturi.craiovaforum.ro Raspunde cu […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 22 august 2012, 10:36

    Din pacate, daca nu stiai, se pare ca are in spate 7,4 milioane de voturi. Asa a declarat, ”eu am in spate 7,4 mil voturi, Băsescu are 900000 si Departamentul de stat SUA”. Si oricum USL nu are alternativa.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 22 august 2012, 10:40

      Legat de ce am zis eu mai sus, nu ma intereseaza calculele astea. Eu am vrut un alt presedinte la nivel de atitudine. Care atitudine transmite un mesaj. Care mesaj ar fi trebuit sa insemne o revenire la normal. Nu a fost asa. Restul le discutam la alte capitole.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • miercuri, 22 august 2012, 18:16

        eh, articol bun asta.imi place pentru ca e pe un ton fara patos si cu o ironie fina la sfarsit.pai e mai bine asa, ca am avut ocazia sa vedem pe cine am vrut sa punem in locul lui basescu.asta cu departamentul de stat e o gresala crunta prin care a dat rau de tot cu mucii in fasole.dovedeste ca e instabil, coleric si e foarte predispus la mari gafe diplomatice.ma si mir cum crin antonescu si ponta au reusit sa il suspende pe basescu.nu ca el ar fi mai cumpatat, insa se vede ca are o pregatire pe care crin nu o are.bine e pregatirea aia veche de la partid, care inainte o faceai la scoala de cadre pcr daca tovarasii avea planuri sa te puna mare sef peste vreo uzina.daca ai prin anturajul tau comunisti batrani repede observi lucru asta la traian basescu.
        defectele la basescu sunt altele…cum naiba sa il mai sustina americanii pe crin daca asta ii injura pe la colturi.e ca si cum un patron ar pune sef de magazin un tip care il injura de fata cu, cumparatorii.

        (sunt tipu’ de pe .blogspot.ro, insa acum am facut trecerea pe domeniu .eu)

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  3. miercuri, 22 august 2012, 12:58

    Pentru politicieni se pare ca normal inseamna că grobianismul diplomatic, mangiunul instituţional, rahatul procuratoricesc, limbajul pestilenţial, cancanismul relaţional pe care ni le-a pogorât Băsescu de la Cotroceni NU SUNT doar nişte accidente politico-istorice.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 22 august 2012, 16:42

    Si eu astept sa-si dea demisia Crin Antonescu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. Mona
    miercuri, 22 august 2012, 16:48

    Cred ca aveti asteptari prea mari de la un om de la care nu trebuie sa asteptam nimic pentru pana acum nu ne-a oferit nimic (nimic util). Exiata semeni de-ai nostri care nu stiu sa piarda.
    Din nefericire in contextul international si neuitand ca la conducerea Rusiei este si un Putin cred ca util ca presedinte este Traian Basescu. Antonescu nu ar fi facut fata nici sa se uite in ochii lui Putin.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. CoanaKiritza
    miercuri, 22 august 2012, 18:58

    „Că de scris nu este în stare să o scrie.” Nici s-o faca.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 22 august 2012, 20:08

    C. Antonescu nu ar fi competent nici ca şi învăţător suplinitor într-o şcoală cu 5 elevi! Poa’ să fie orice, actor de telenovele, tenor, lăutar, comentator sportiv, ORICE în afară de preşedinte.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 22 august 2012, 20:16

      Cum domle lautar ? Cel mai mare orator in viata din Parlamentul Romaniei, Vocea conștiinței nationale, Atletul democratiei liberale, Supremul lider liberal autentic din aria carpato-danubioano-pontica (scuze similitudinea nefortata cu Ponta),Farul calauzitor al celui mai cinstit guvern ? Nu imi vine sa cred, tenor, lautar, ooo Minerva si Diana si Norica ! mda

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  8. Cristi
    joi, 23 august 2012, 08:25

    Bun punctul de vedere.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde