01.10.2016

Hai că am lansat şi blogdecinema.ro :D

Ştirea principală din această postare este că am lansat blogdecinema.ro. Şi vă invit să îl puneţi în reader, să vă abonaţi la el, îl bookmarkaţi, căci o să facem isprăvi faine cu el, o să vedeţi :) Iar dacă vă place de noi şi pe facebook, apoi cine sunt eu să vă opresc din impetuosul avânt de a ne da un like? :))

Acum să vă explic mai pe îndelete care e faza. De unde a venit ideea? Stăteam de vorbă cu Vlad Dulea (despre parteneriatul pe care îl am cu el trebe să vă povestesc separat, căci e de mare angajament :D) şi cu Marin Apostol, cel care avea un site de cinema, în care a pus ceva suflet. Şi din vorbă în vorbă am zis „dar de ce să nu ne asociem noi să facem o figură frumoasă, cum ar veni?”. Aşa că long story short, am dezbătut noi nişte chestiuni de astea mai organizatorice şi am bătut palma pentru a lansa preafrumosul blogdecinema.ro :D

Una din chestiile cele mai faine de pe acest blog este cinemaMetrul. Care, în mare spus, reprezintă o centralizare a notelor, în procente (pe scala 0% „film ce nu există” şi 100% „film senzaţional”), pe care critici de film şi bloggeri le dau unui film şi care, astfel, funcţionează ca un instrument util după care poţi să îţi dai seama cât de cât despre cât mărunţiş face un film sau nu. Spre exemplu, proaspăt lansatul The Dark Knight Rises, are un procentaj de 91% din partea criticilor şi boggerilor, adică este un film foarte bun, zic ei. Vă invit să citiţi mai multe despre cinemaMetru şi poate ne daţi sugestii despre cum să îl îmbunătăţim.

Ca articol de fond (cum se zice în presa clasică) pentru lansarea blogului, am ales să facem un interviu cu Groparu, cel care ne ţine ca pe ace până să ne ofere spre vizionare filmul „Usturoi„, pe care abia aştept să îl vedem şi să îl lovim dur cu CinemaMetrul :D

Vă invit să vă daţi cu părerea despre blogdecinema.ro şi să discutăm cam ce credeţi că ar fi frumos şi util să facem în continuare cu el.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Caravana Staropramen ajunge în Deva şi în Hunedoara

Avem jucători de poker pe aici?

17 comentarii

  1. vineri, 27 iulie 2012, 10:02

    Asteptam si Blogul de Muzica. :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • vineri, 27 iulie 2012, 10:07

      asta voiam sa zic si eu. la ala ma bag si eu. si blog de fashion:P

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  2. vineri, 27 iulie 2012, 10:10

    Si Blog de Mondenitati 2.0 :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. vineri, 27 iulie 2012, 10:20

    Felicitari :D si la mai multe proiecte asa, faine.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. vineri, 27 iulie 2012, 10:21

    Arata foarte foarte bine. Like, rss, follow tot :) Bravo!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. vineri, 27 iulie 2012, 10:36

    Va multumesc, stimabililor, pentru sugestii si pentru ca va bucurati alaturi de noi.
    Draga Oana, draga Loredana, daca facem blogurile alea va bagati sa va ocupati de ele? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • vineri, 27 iulie 2012, 10:53

      M-as baga, dar nu ca sa scriu despre stupizeniile din topuri, ci despre partea mai putin comerciala a muzicii, aia buna.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
    • vineri, 27 iulie 2012, 11:04

      ar fi o idee:d

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  6. vineri, 27 iulie 2012, 10:43

    […] sursa poza + mai multe informatii. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. vineri, 27 iulie 2012, 11:42

    Bravo! Succes!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. vineri, 27 iulie 2012, 12:26

    Vechea mea obsesie: o varianta de mobil pe cand?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. vineri, 27 iulie 2012, 13:43

    Proiecte de nota 10..Mereu…Felicitari si succes, cu siguranta voi urmari acest nou proiect…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. sâmbătă, 28 iulie 2012, 13:16

    Tare proiectul. Sa vedem ce va fi pe viitor

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 30 iulie 2012, 23:07

    Felicitari pentru proiect. M-am abonat si citesc cu placere din reader materialele care apar pe el.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 1 august 2012, 10:32

    […] ce am ales să suţinem filmul Usturoi Aug 01, 2012 În timp ce discutam despre lansarea blogdecinema.ro, mă gândeam că neapărat trebuie ca acest nou blog să se declare susţinător al filmului […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde