10.12.2016

În ce țară ați alege să emigrați?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Hai să facem un mic exercițiu de imaginație. Zic ”mic” pentru că la cât de mari sunt lucrurile care se întâmplă acum în țara noastră frumoasă, apoi absolut orice am face noi, amărăștenii e mic. Și vă întreb ce vă întreb fără nici o legătură cu vânzoleala politică de acum. Ok, ok, îmi dau seama după fața voastră că nu am reușit să vă conving că nu are nici o legătură…

Bun. Să zicem că primiți o ofertă de la o companie superbă (căci, în ciuda zvonurilor, trebuie să existe undeva în lumea asta o astfel de companie), unde să faci munca pe care ți-ai dorit mereu să o faci. Oferta zice așa:
– salariu luna 3800 de euro (plus beneficii – nu știm care sunt alea, dar nu prea contează în acest context)
– concediu 42 de zile pe an (plătit de firmă, firește)
– asigurare medicală (inclusiv celebra dental din filmele americane) plătită de firmă, firește
– mașină de firmă cu decontarea a 3 plinuri pe lună
– (mai băgați voi vreo 2 chestii care v-ar plăcea)

Adică, pe scurt, jobul perfect. Singur chestiune este că trebuie să plecați în altă țară, căci, firește, poziția din România este ocupată. Puteți să alegeți să mergeți în orice țară vreți voi, căci superba companie are filiale în toată lumea. Cu mențiunea că va trebui să semnați un contract ferm, cu niște penalități împovărătoare, că trebuie să vă faceți toate formele de emigrant (mă rog, în țara respectivă o să fiți imigrant, înțelegeți voi). Căci aceasta este politica superbei companii.

În ce țară ați alege să emigrați ca să primiți acest superb job de la această superbă companie?

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Există interes pentru PAC – politica agricolă comună?

La noi bloggerii sunt făcuți securiști. La ei sunt invitați să discute despre destinul Europei

30 comentarii

  1. miercuri, 18 iulie 2012, 09:47

    La o asemenea oferta, sunt putine tarile in care nu as merge (tari din lumea a 3-a sau cele in care sunt diverse conflicte militare/civile).

    Daca ar fi sa vorbim despre realitatea zilei de azi, probabil ca Anglia su Germania/Austria, ar fi cam singurele tari in care as pleca fara doar si poate.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 18 iulie 2012, 09:50

    The United States of America!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 18 iulie 2012, 09:52

    Franta, SUA, Suedia, Australia, Canada, Austria

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 18 iulie 2012, 09:57

    Germania, Austria

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 18 iulie 2012, 12:20

    As pleca in Marea Britanie. La Manchester, mai exact. Iar o a doua varianta, just in case ca trebuie, Suedia.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 18 iulie 2012, 12:42

    As alege Suedia fara sa clipesc. Bonus iti spun si orasul: Malmo :). Este frumos, immigrant friendly (daca se poate spune asa) si ajungi intr-o ora la Copenhaga. :)

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 18 iulie 2012, 12:53

    Dragi tovarasi, dar ceva mai exotic nu alegeti? :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 18 iulie 2012, 13:08

    La câte zile de concediu sunt puse acolo, aș alege Franța! Ei sunt cei care au (pe bune) 42 de zile de concediu pe an. N-ai cu cine! :)Și dacă nu ar fi Franța, ar fi Australia sau S.U.A.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 18 iulie 2012, 13:16

    In aceasta ordine: Londra, Dubai, Seychelles, Suedia, USA

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 18 iulie 2012, 13:21

    Franţa, că am avut un pitic pe ţara asta de când mă ştiu :D Iar dacă ar fi să aleg de pe alte continente… Brazilia sună bine (zic „sună”, pentru că nu m-am documentat) :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 18 iulie 2012, 13:27

    Eu aș vrea așa, exact în ordinea asta: 1. Burkina Faso, 2. Trinidad & Tobago, 3. Brunei.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 18 iulie 2012, 15:56

    sa plec pentru bani, mai multe zile de concediu si niste plinuri de benzina? si prietenii? familia? tot ce am construit aici? nu, mersi.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 18 iulie 2012, 16:06

      Sefa, tin sa precizez ca esti in afara ”briefului” initial, dar ca te inteleg 1000% :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • miercuri, 18 iulie 2012, 16:13

        bine, daca e musai sa plec, cred ca as alege portugalia sau republica dominicana. mereu am spus despre punta cana ca are clima perfecta pentru mine! :))

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  13. miercuri, 18 iulie 2012, 16:06

    Germania, Austria, Norvegia, Suedia, Olanda… Nu intr-o ordine anume :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. miercuri, 18 iulie 2012, 16:07

    Insulele Seychelles, gasim ceva? Sau o Suedie, ceva?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. miercuri, 18 iulie 2012, 16:12

    pentru un salariu de genul.. nu as pleaca. Nu vreau sa par nesimtit si arogant.. dar sub 5000E cu posibilitate de avansare (eventual rapida) nu plec din tara! Aici am pana la urma lucrurile care ma definesc, de la familie, prieteni, locul unde am crescut, etc. Nu conteaza doar banii, cel putin nu pentru mine in momentul de fata.

    Dar daca tot trebuie sa dau o tara.. SUA,Suedia,Danemarca,Germania,MB,Canada :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 18 iulie 2012, 16:48

      =))
      Eşti absolut demenţial.
      Merci.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  16. miercuri, 18 iulie 2012, 16:13

    @ruxa – nu ai de unde sa stii pana nu incerci! de ce crezi ca nu se intorc romanii plecati din tara?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. miercuri, 18 iulie 2012, 16:13

    Austria, Australia, Noua Zeelanda

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. miercuri, 18 iulie 2012, 16:19

    Nu e companie, e celebra Comisie Europeana :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. miercuri, 18 iulie 2012, 16:19

    Spania sau SUA.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. miercuri, 18 iulie 2012, 16:24

    In Serbia la Nový Sad … asa as fi aproape acasa plus toate beneficiile :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. miercuri, 18 iulie 2012, 16:27

    In Albania, Rep.Moldova, Ucraina, Belarus.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. miercuri, 18 iulie 2012, 16:59

    Personal as merge pe oferta asta. Si tu ai spus „să faci munca pe care ți-ai dorit mereu să o faci.” – mare plus aici, mare de tot!

    Europa de Vest ramane prioritate, totusi. Probabil o dragoste fata de civilizatie ma tine mai aproape. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. miercuri, 18 iulie 2012, 17:50

    Ca da driblez sistemul, as alege bulgaria :) altfel, as alege un oras mare si aglomerat din china, franta sau australia sau orice tara ieftina din Asia (de genul. Vietnam, thailanda etc. M-a fascina tot timpul genul ala de european fara griji, care se aventureaza in tarile astea)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. miercuri, 18 iulie 2012, 18:33

    In afara de Cuba, Coreea de Nord si China, in orice tara care nu are ca opera literara fundamentala „Miorita”.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. joi, 19 iulie 2012, 10:51

    1. Elveția
    2. Anglia
    3. Danemarca
    :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. Marius
    joi, 19 iulie 2012, 14:17

    Olanda, korea de sud, Indonezia.

    Olanda pt ca sunt friendly si pana si babele care merg pe carucioare motorizate iti pot raspunde in engleza.
    Korea pt ca vreau sa vad noi tehnologii introduse in viata de zi cu zi
    Indonezia pt ca iti poti angaja o menajera si iti gateste, spala, curata zilnic pentru doar 100$/luna.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. Liviu
    marți, 1 ianuarie 2013, 14:41