10.12.2016

Care este orașul vostru preferat din România?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

În ultimii ani, în peregrinările mele prin țară (pfoai de jdemii de kilometri am făcut…) am avut suprize mari în ceea ce privește orașele de la noi din țară. Și aș împărți aceste surprize în două categorii mari și late. Una o reprezintă orașele în care nu am fost niciodată și care m-au lăsat cu gura căscată când am ajuns să le cunosc mai bine. Iar a doua categorie o reprezintă orașele pe care le cunoșteam, dar la care nu m-am uitat cum trebuie și de care m-am lipit ca trimbrul de scrisoare după ce le-am înțeles mai bine :)

Nu vreau să dau exemple din cele două categorii pentru că nu vreau să vă influențez în comentarii :D Căci aș vrea să vă întreb astfel: dacă ar fi să alegeți un oraș din România în care să trăiți, care ar fi acesta și de ce?

Ce vreau eu cu această postare? Să văd un pic de local pride in actione, căci de fiecare dată când am văzut pe cineva cum pledează pentru orașul său, eu unul m-am emoționat corespunzător :)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Clujenii și nemțenii sunt invitați să facă mișcare!

Unde vă petreceți anul acesta concediul?

36 comentarii

  1. duminică, 1 iulie 2012, 09:10

    T-I-M-I-S-O-A-R-A

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. duminică, 1 iulie 2012, 09:18

    Iasi – e frumos iar ce se intampla acum in oras nu estw decat inceputul unei dzvoltari de viitor.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. laura
    duminică, 1 iulie 2012, 09:21

    Sibiu!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. duminică, 1 iulie 2012, 09:23

    Sincer, mi imimplace orasul in care locuiesc—-BRĂILA

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. duminică, 1 iulie 2012, 09:29

    Sibiu si Cluj, si asta ti-o spune un Ialomitean :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. duminică, 1 iulie 2012, 09:54

    Brasov! Pentru atmosfera mirifica din centrul vechi :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. duminică, 1 iulie 2012, 10:50

    Rona de Sus, Maramureş…

    De ce… pentru că…

    http://mw2.google.com/mw-panoramio/photos/medium/19018640.jpg

    Pentru linişte şi caracterul bucolic.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. duminică, 1 iulie 2012, 11:43

    Constanta, pentru ca am trait acolo cativa ani si pentru ca ne leaga amintiri frumoase.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. duminică, 1 iulie 2012, 11:46

    Craiova!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. duminică, 1 iulie 2012, 11:51

    Oradea! Are tot ce vrei: munte, câmpie, apă.
    Munte avem de iarnă: Stâna de Vale și Arieșeni-ul la o aruncătură de băț și de vară: Șuncuiuș și Padiș-ul pline de peșteri, trasee și priveliști superbe.
    Pe partea de apă avem Băile Felix și imediat peste graniță unul din cele mai mari parcuri acvatice din Europa.
    Ajungem în 4 ore jumate’ până în Viena. Avem temperaturi potrivite. Avem oameni faini.
    Ce poți să mai vrei? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. duminică, 1 iulie 2012, 12:51

    Orasul meu natal este cel mai frumos. Votez pentru Medias. Cine nu il cunoaste este momentul sa il descopere.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. duminică, 1 iulie 2012, 12:57

    Timisoara. Este un oras ingrijit are transport in comun, oamenii sunt ok, sunt institutii de cultura, se gaseste destul de usor de lucru etc.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. duminică, 1 iulie 2012, 13:38

    Daca ar fi sa aleg pur si simplu cu sufletul sau datorita preferintelor, cred ca as pune Bucurestiul/Ploiestiul(orasul meu natal, cum ar veni)/Brasovul pe primele pozitii, si apoi Satu-Mare/Focsani.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. duminică, 1 iulie 2012, 14:29

    Galati!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. duminică, 1 iulie 2012, 14:42

    Constanţa şi Iaşi

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. duminică, 1 iulie 2012, 15:35

    Brasov fara doar si poate… Este o alta lume fata de Bucuresti (actuala resedinta). Eu am trait acolo pana acum aprox 2 ani si nu pot spune ca imi doream sau ma gandeam macar cum ar fi sa locuiesc altundeva…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. duminică, 1 iulie 2012, 16:22

    BAIA MARE.. Nu cred ca imi ajunge aici locul sa zic de ce, dar ii invit pe toti sa vada orasul..Merita…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. duminică, 1 iulie 2012, 17:21

    Din patriotism local, voi spune Constanta. Lupta Farul, Forta Farul, Hai!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. duminică, 1 iulie 2012, 18:01

    Iaşi-ul… are un aer care mie îmi prieşte, dacă înţelegi ce vreau să spun…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. duminică, 1 iulie 2012, 18:32

    Am locuit in multe locuri si fiecare are farmecul lui.
    Fac o incercare desi e subiectiva:
    Constanta (locuiesc acum), Tecuci (cei mai buni prieteni), Bucuresti (stilul navalnic de viata)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. duminică, 1 iulie 2012, 19:06

    Mangalia! Acolo am trait si iubesc orasul meu! Micut, curat si dragut!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. duminică, 1 iulie 2012, 21:49

    Brasov…munte, cluburi sportive, magazine de specialitate…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. luni, 2 iulie 2012, 07:02

    Eu m-am nascut si am trait in Bucuresti, dar am vizitat 90% din tara. Ador Piatra Neamt si Suceava, dar nu stiu daca mi-ar conveni sa traiesc acolo, nefiind orase in care ai prea multe posibilitati. Mi-ar placea, in schimb, sa traiesc in Brasov (una dintre bunici si tata sunt de acolo), pentru ca ai muntii aproape si, cum sunt pasionata de drumetii, ar fi Raiul pe Pamant, pentru mine. Altfel, orice oras medieval este interesant, pentru un iubitor de istorie. Dar in afara de orasele mari, in rest, viata nu e mereu prea roz si nu stiu cati dintre noi am renunta la Bucuresti, de exemplu, pentru alte orase, cu mai putine posibilitati de afirmare, sa zicem.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. luni, 2 iulie 2012, 09:35

    Pitestiul meu natal va fi mereu in pole-position, cu parcurile sale superbe, cu oamenii sai speciali si valorosi, cu strazile cu case vechi si elegante. Pe locul al doilea este Constanta, un oras de care m-am atasat mult sufleteste (acolo locuiesc cumnatii mei) si in care mi-as face o sucursala daca ar fi posibil.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. luni, 2 iulie 2012, 11:24

    Braşov

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. luni, 2 iulie 2012, 18:36

    hai mai, doar atatia cu sibiu? :-P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. marți, 3 iulie 2012, 08:04

    Simplu, Bacau

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. marți, 3 iulie 2012, 11:36

    Ehe, daca va zic ca am fost in toate si ca aproape 90% din ele mi-au ramas la coracon, ma credeti? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 3 iulie 2012, 11:47

      La ce corazon mare ai, cred că nimeni nu se îndoia de asta. :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  29. marți, 3 iulie 2012, 16:02

    Cluj. Sibiu. Timisoara.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. miercuri, 4 iulie 2012, 12:19

    Probabil ca fiecare sta acolo unde a ales, fiindca nevoia ne-a indrumat. Totusi, daca n-ar fi cariera, bani de facut, familii de vazut, mi-ar placea Timisoara.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. miercuri, 4 iulie 2012, 14:30

    Arad, Cluj, Oradea si bineinteles Resita pentru ca deocamdata Resita inseamna „acasa”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. miercuri, 4 iulie 2012, 15:35

    Craiova

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. joi, 5 iulie 2012, 16:54

    Campina, e un oras linistit, curat si aerisit. Si e normal dupa ce traiesti acolo primii 18 ani ai vietii sa ramai indragostit de el.

    Dar pot spune multe alte orase minunate din Romania pe care le-am vizitat. Cu o retinere. Sibiul. Nu am nimic impotriva lui, e un oras fain dar care nu m-a impresionat niciodata in mod deosebit, dar 90% din cunoscutii mei daca vor sa plece undeva in afara judetului aleg mereu Sibiul.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  34. vineri, 6 iulie 2012, 13:15