09.12.2016

Câți bloggeri vor face trecerea de la clasicul laptop la ultrabook?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

HP a prezentat recent în România noua gamă de Ultrabook-uri Envy 4, Envy 6, Spectre și SpectreXT. Ultrabook-urile HP ENVY sunt disponibile în două variante de display cu diagonală de 14 inch sau de 15,6 inch, includ cele mai noi procesoare Intel Core Ivy Bridge şi hard-diskuri SSD mSATA.

HP Spectre și HP SpectreXT sunt două Ultrabook-uri premium ultra-mobile, cu carcasă din magneziu. SpectreXT se laudă cu doar 14,5 mm grosime în punctul cel mai subţire și cu faptul că ultrabook-ul cântăreşte mai puţin de 1,4 kg. Modelele Envy vor fi disponibile la prețuri între 3000 (Envy 4) și 4000 de lei (Envy 6), în timp ce modelele Spectre se preconizează că vor fi comercializate cu prețuri de listă între 4700 de lei (Spectre) și 6700 de lei (Spectre XT).

Evident, principalele atuuri pentru ultrabook-uri sunt mărimea, greutatea, capacitatea bateriei (în cazul HP între 8 și 9 ore de autonomie) făcându-le extrem de utile pentru cei care au mare nevoie de mobilitate.

Sunt curios totuși câți bloggeri vor face trecerea de la clasicul laptop la ultrabook. Din câte am observat s-a mai încercat trecerea de la laptopuri la netbook-uri, dar s-a suprapus cu apariția tabletelor care au fost preferate în defavoarea netbook-urilor, foarte mulți folosind tableta pentru mobilitate și laptopul pentru lucru la birou/acasă.

Ar putea fi ultrabook-urile o variantă înlocuitoare pentru tot mai des întâlnita combinație laptop-tabletă?

Guest post semnat Vlad Dulea.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Aeroportul Otopeni, această autogară carpato-danubiano-pontică

Mie îmi place ținuta oficială a delegației României la Jocurile Olimpice

18 comentarii

  1. sâmbătă, 30 iunie 2012, 12:44

    Vor face trecerea ei care sunt probloggeri. Motivul e pur financiar. Cand ultrabook-urile vor atinge pragul de 2000-2500 lei atunci putem vorbi de o adoptare in masa.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • sâmbătă, 30 iunie 2012, 12:52

      Corect, parte de cascaval e foarte importanta. Sigur ca sunt foarte simpatice ultrabookurile, dar nici chiar atat de simpatice pentru unii incat sa scoata atatia bani :) Pana la urma e chestiune de buget personal vs la ce te ajuta scula cu pricina.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  2. sâmbătă, 30 iunie 2012, 12:46

    Si intrebarea de peste 4 ani va fi: Cati bloggeri vor face trecerea de la clasicul ultrabook la tableta?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • sâmbătă, 30 iunie 2012, 12:53

      Eu pot sa iti raspund in nume personal, caci nu stiu ce vor face ceilalti. Dar eu nu voi face niciodata trecerea catre tableta. Adica tableta e nice to have, dar nu sa te bazezi pe ea ca sa iti faci treaba.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  3. sâmbătă, 30 iunie 2012, 12:53

    Deocamdata merge brici laptopul. Poante cand il lasa puterile vom trece la alta generatie.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. sâmbătă, 30 iunie 2012, 13:15

    Laptopul e mai bun acum pentru mine. Nu are rost momentan sa investesc atat. Mai tarziu, poate

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. sâmbătă, 30 iunie 2012, 13:44

    gand o sa-mi faca macar discount de 50%, fiindca sunt blogger!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • sâmbătă, 30 iunie 2012, 13:50

      Nu m-am prins, asta a fost o gluma?

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • luni, 2 iulie 2012, 13:28

        pai nu-mi permit sa dau 4000-6000 de ron pe un laptop la 2000 mai merge. Nu toata lumea are bani, chiar da are blog… inainte de toate sunt student :-p

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
  6. sâmbătă, 30 iunie 2012, 16:17

    Vine acusi Surface Pro la un pret imbatabil, uita lumea de laptopuri si ultralaptop-uri….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. sâmbătă, 30 iunie 2012, 17:37

    Eu ma gandesc sa iau un ultrabook, dar pentru a inlocuii laptopul nu tableta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. sâmbătă, 30 iunie 2012, 18:23

    Unii încă mai trag de sistemele desktop. :))
    Deocamdată laptopul îmi satisface toate poftele!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. duminică, 1 iulie 2012, 00:56

    Întreb serios, de ce aș avea nevoie de un ultra-book în loc de laptop?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • duminică, 1 iulie 2012, 07:16

      In loc de nici pe mine nu ma coafeaza. Dar asa sa o ai pe langa tine, e ok :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  10. duminică, 1 iulie 2012, 12:51

    Io nu am reuşit să îmi iau nici măcar laptop :D ,sînt tot cu Computer. Multă sănătate

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. duminică, 1 iulie 2012, 12:59

    Un laptop are o configuratie mai buna la un pret decent, nu cred ca foarte multi bloggeri vor face aceasta trecere.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. duminică, 1 iulie 2012, 22:07

    Momentan mi-ar fi de folos o tastatura noua pentru laptopul pe care il am. Cea actuala a cam ajuns la batranete+ca am 3 butoane rupte…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde