09.12.2016

Ce trafic vine din facebook și ce trafic vine din twitter?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Și ca să nu ziceți că stăm la nivel teoretic, aveți mai jos un print screen din ce îmi zic statisticile de wordpress pentru ziua de ieri pentru secțiunea chinezu (adică fără RCC și fără PolitiChina). Am ales-0 special pentru că arată o egalitate perfectă între twitter și facebook :D

Acum e rândul vostru. De unde vă vine trafic mai mult, din facebook sau din twitter? Folosiți ceva strategii pentru una din cele două rețele sau mergeți, cum ar veni, la plezneală?

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Cum să gestionăm mailurile să fie bine pentru toată lumea

Să fie aceasta fața cea bună a lui Big Brother?

17 comentarii

  1. vineri, 22 iunie 2012, 14:55

    Noroc cu petreanu.ro, ca altfel nu stiu ce te faceai :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • vineri, 22 iunie 2012, 14:56

      Sefu, acum am comis-o, am arata public ca pe tine ma bazez :)) Deci declar oficial ca te invita la o bere sa te rasplatesc. Bine, facem o campanie, nu din banii mei, desigur… =))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  2. vineri, 22 iunie 2012, 15:09

    la mine facebook-ul e la putere. din twitter mult prea putin ptr a putea sa le compar…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • vineri, 22 iunie 2012, 15:29

      Ai o strategie anume pentru facebook? Sau doar ai vazut ca de acolo vine mai bine si te concentrezi pe el?

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  3. vineri, 22 iunie 2012, 15:23

    La mine se cam mentine balanta intre facebook si twitter, defapt nu prea…twitter-ul ar fi la putere!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. vineri, 22 iunie 2012, 16:11

    Mie imi vine mai mult trafic din FB. Cu twitter-ul…mai slabut. :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. vineri, 22 iunie 2012, 16:17

    Cel mai mult trafic imi vine din Facebook. Postez in general seara pe reteaua sociala cand este foarte multa activitate.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. vineri, 22 iunie 2012, 17:07

    amu` tate ca tate… dar views-urile alea mi se par cam putine… :)) pentru o zi… numa` zic. Cum ai ajuns A-lister? >:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. vineri, 22 iunie 2012, 17:47

    La mine din facebook/referals, dar e pentru că am ignorat twitter foarte mult timp. Ce folosești pentru măsurători?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. vineri, 22 iunie 2012, 19:25

    mie imi vine si din google+, dar si pinterest:D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. vineri, 22 iunie 2012, 19:58

    Acum depinde de cati urmaritori ai, de cati amici ai pe facebook. La mine vin de pe FB, de pe twitter mai putini

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. sâmbătă, 23 iunie 2012, 02:19

    La mine tot facebook este pe primul loc la trafic, dintre retelele sociale. Pe twitter este important sa ai o comunitate care sa genereze RT-uri!

    Pe facebook sunt si strategii legate de mesajul transmis, de orele la care sunt postate si se mai tine cont de zile, interesul asupra unor subiecte etc…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. sâmbătă, 23 iunie 2012, 07:56

    Va intreb pe toti: aveti vreo strategie speciala pentru una din retelele pe care le folositi? Sau mergeti inainte ca rusii si apoi vedeti ce iese? :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. duminică, 24 iunie 2012, 06:55

    Din facebook vin cel mai multe vizualizari, dar pe blog am cele mai multe comentarii…Am crescut si la vizualizari pe blog de la 12, la 150, iar de cand am bagat concursuri ma apropii lejer de 600…Ma bucur mult ca am evoluat in asa scurt timp…Nu prea castig eu cu blogul la blogal initiative, caci datorita tie mi-am facut blogul pentru concursul cu poezia, dar nah poate va rasari soarele si pe strada mea :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. duminică, 24 iunie 2012, 08:14

    N-am strategii speciale …
    FB conduce in top, de pe Twitter sau G+ am destul de putine vizite iar de pe Pinterest foarte putine.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. duminică, 24 iunie 2012, 13:46

    La mine ziua de ieri arată aşa: http://i.imgur.com/dQOpj.png

    Facebook întotdeauna mi-a adus mai mulţi vizitatori. Poate e şi din cauză că am mai mulţi prieteni acolo decât followeri pe Twitter, sau pentru că share-urile, în cazul meu, merg mai bine pe Facebook decât pe Twitter.

    Nu mă axez pe nimic în mod special, că io vreau să le aduc pe amândouă la acelaşi nivel. Sau de nu, să profit de amândouă la fel de mult.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde