28.08.2016

Brandul de blogger

Este a treia oară în câteva zile când dau un link către Dragoș Alexa. Și simt imperios necesar să fac niște precizări. L-am cunoscut personal pe Dragoș acum vreo 2 săptămâni, când am fost la Cluj-Napoca. Și mi-a plăcut instant de el. Fără fandoseli, fără fițe, om normal (mă rog, în măsura în care poți fi normal în ziua de astăzi :D), cu care – și aici punctează decisiv oricine in my book – te poți hlizi corespunzător. Înainte auzisem despre el că e de comitet de la mai multă lume din Cluj, dar no, știi cum e, până nu bați palma cu omul, nu bați palma cu omul :))

Astăzi îl mai lovesc cu un link. Despre brandul de blogger. Cu mențiunea că i-am furat și prezentarea de mai jos. Ca s-o fac de rușine în târg, nu de alta :))

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Concurs cu premii: Cine găsește cele mai multe greșeli pe chinezu.eu primește un banner!

Optimizare landing page. Sau despre lucrurile basic

20 comentarii

  1. miercuri, 20 iunie 2012, 10:27

    Plin de fainasaguri acest mic slide…Chinezule, cred ca tu esti printre putinii care se apropie de ceea ce trebuie…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 20 iunie 2012, 10:28

      Si io cred la fel, sa stii… No amu treci pe la casierie sa semnam contractul, cum am vorbit :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  2. miercuri, 20 iunie 2012, 10:51

    Contrazic finalul, cred ca zoso are in jur de 50 000 de unici zilnic sau arhi. Cred ca un blogger complet, pe langa Chinezu este Alexandru Negrea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 20 iunie 2012, 10:55

      Cat, mah? =))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • miercuri, 20 iunie 2012, 11:03

        Pai zoso se lauda cu 30 000 de unici acum ceva timp, ma gandeam ca a mai crescut si el de atunci. Arhi vad ca are foarte multe comentarii si de aici deduc ca are si un trafic baban.

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
        • miercuri, 20 iunie 2012, 11:05

          Domnu, hai sa nu mai vorbim pe „cred” si „deduc” si „presupun” ca nu e deloc profi si nu da bine la tenul 2.0, daca intelegi ce vreau sa zic :)

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Răspunde
    • Andrei Monenciu
      miercuri, 20 iunie 2012, 11:03

      hai sa zicem 10-15k si e mai realist :) auzi 50 mii :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  3. miercuri, 20 iunie 2012, 10:58

    50.000 unici pe zi am si eu, dar numai in weekend ca e traficul mai mic atunci.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 20 iunie 2012, 11:04

    cum sa aiba arhi sau zoso numai 50.000 / zi? atatia am eu intr-o zi slaba :P :D :))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 20 iunie 2012, 11:25

    La pagina 41 as putea sa contrazic…cele sustinute!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 20 iunie 2012, 11:27

      Ma scuzi, dar ce te retine? Sau comentariul tau este din ciclul cand ma voi scula pe multi am sa popesc?

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  6. miercuri, 20 iunie 2012, 11:54

    Abstractă treaba aia cu „bloggerul nu e un substantiv, ci un verb”. Poate o explică autorul mai în detaliu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 20 iunie 2012, 12:22

    […] dat peste articolul lui chinezu astăzi despre blog branding și mi-am permis să ți-l arăt și ție pentru că merită […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 20 iunie 2012, 15:29

    Cum a inceput cu „ca si”, mai sanatos ar fi fost sa nu-si continue prezentarea. Da prost la brand. Al sau, zic.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 20 iunie 2012, 15:31

      Şi dacă aia ar fi singura greşeală din text… Ce bine ar fi!

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • miercuri, 20 iunie 2012, 15:34

        N-am vazut prezentarea pana la final. Mi-a fost de-ajuns cu „ca si”.

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
        • joi, 21 iunie 2012, 06:54

          Aveti dreptate, nu merita sa cititi prezentarea lui Dragos. Sunt sigur ca voi stiti mai multe si mai bune despre chestiunea in cauza. Si le aplicati cu succes. Eu, mai from the countryside, nu ma impiedic in chestiuni de astea minore. Da’ ce stiu io, fireste, despre brandul de blogger, mai nimic, desigur.

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Răspunde
          • joi, 21 iunie 2012, 08:08

            Nu ştii să primeşti critici. Ar fi ceva CA ŞI blogger să faci asta.

            Thumb up 0 Thumb down 0

            Răspunde
          • joi, 21 iunie 2012, 10:07

            Cristi, eu am zis ca mai sanatos ar fi fost sa nu-si fi continuat prezentarea dupa o greseala care nu-si avea locul acolo. Nicidecum ca nu merita sa-i citesc / citim spusele sale.

            Exista o posibilitatea ca eu sa nu stiu mai multe ca el, e drept, „despre chestiunea in cauza” tocmai pentru ca nu „o aplic cu succces” (deh, n-am nici traficul lui zoso, nici piscotul lui arhi si nici – aici completezi cu ce-ti spune google despre mine).

            Totusi, iti pot recomanda persoane care-i depasesc cu mult experienta in Branding si care-l pot ajuta sa-si dezvolte cunostintele in domeniu. I-ar veni bine. La brand, zic.

            Thumb up 0 Thumb down 0

            Răspunde
  9. joi, 21 iunie 2012, 10:11

    @alin
    Fair enough. Dar eu tot cred ca aste cu ”ca si” sunt mizilicuri, care se pot intampla oricu. Raportat la continut, zic. Ma enerveaza sa ma uit doar la forma, de aia trec cu lejeritate peste asa ceva.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde