10.12.2016

Ce va face Victor Ponta acuzat de plagiat?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Se dă știrea în care premierul Victor Ponta este acuzat de plagiat.

Se cere să se spună:
– ce comisie va înființa premierul pentru a se analiza aceste acuzații și sub patronajul cărui organism va funcționa această comisie?
– care sunt șansele ca premierul să își dea demisia dacă acuzațiile sunt dovedite?
– cine a furnizat informația celor de la nature.com și care este legătura dintre această sursă și cercul apropiat al lui Ponta?
–  ce legătură există între insolvența Hidroelectrica și acuzațiile de plagiat la adresa premierului?

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Bine ați venit în PolitiChina :)

Scrisoare deschisă către președintele Băsescu

13 comentarii

  1. luni, 18 iunie 2012, 21:30

    muult prea profund pentru umila mea gandire :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 18 iunie 2012, 21:46

      Poti sa zici ca e prea profund sau poti sa zici doar ca am vrut sa ma dau interesant. Sau nu :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  2. luni, 18 iunie 2012, 21:43

    E un articol test pentru această secțiune?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 18 iunie 2012, 21:47

      Poti sa zici si asa :) Doar ca fiecare lucru pe care l-am zis acolo e cel putin o banuiala, cel mult o informatie pe surse, dar inca neconfirmata…

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  3. luni, 18 iunie 2012, 22:05

    Si Academia Romana doar ce isi revenise din stres. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 18 iunie 2012, 22:17

      Ah, ce vremuri neacademice traiesc si academicienii nostri… :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
      • marți, 19 iunie 2012, 08:50

        Cred ca este vendeta politica, cei din energie sunt mai subtili, cred. :)

        Thumb up 0 Thumb down 0

        Răspunde
        • marți, 19 iunie 2012, 08:53

          Maestre, ca sa raspun cu o parafraza (caci suntem ntelectuali, ce dracu): vremea subtilitatilor a trecut, a venit vremea subtitilitatilor mai putin subtile :))

          Thumb up 0 Thumb down 0

          Răspunde
  4. marți, 19 iunie 2012, 11:37

    Eu nu înțeleg domle’ de când trebuie să avem politicieni „culți” și cu doctorate? Ce mai contează un plagiat? Pe unii nu i-a întrebat nimeni ce „facutăți” mintale sau nemintale au…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. marți, 19 iunie 2012, 12:22

    Indiferent de raspunsuri, avem un prim-ministru acuzat de plagiat de o revista cu prestigiu. Prin urmare, Romania pierde la capitolul imagine enorm. Nu cred ca Ponta isi va da demisia, pentru ca, cum am citit pe twitter, nu exista inca un model de demisie in limba romana. Sunt curios cat de gros e obrazul lui Ponta si astept cu nerabdare sa-l vad la Bruxelles reprezentand Romania. Stiu ca sustii stanga si vrei un partid de stanga la putere, dar cu astfel de lideri mi-e teama ca viitorul e cam sumbru.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 19 iunie 2012, 12:27

      Mi-e foarte greu sa gasesc ceva contra-argumente la ce ai zis tu, in varianta in care as incerca sa le gasesc, ceea ce nu e cazul :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  6. marți, 19 iunie 2012, 12:51

    Habar nu aveam că Hidroelectrica e în insolvență. Cât despre scandalul de plagiat, sau mai general despre demnitarii care nu dau niciodată socoteală am scris și eu, dacă e permis linkul http://egoistic.ro/2012/06/cata-responsabilitate/

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. sâmbătă, 30 iunie 2012, 11:54

    Demisia lui Ponta nu va spala nimic, din contra va murdari. Cine ar trebui sa-i ia locul? O persoana care nu-l supara cu nimic pe Basescu. Bine, toata lumea spune ca dau vina pe o singura persoana. Nu, asta este, orice faci in prezent are consecinte in viitor. A promis un autor de pe blogul meu ca vine cu un articol despre plagiat, inca nu a venit cu ciorna. Daca oameni de langa mine isi amana promisiunile si Ponta va face la fel. A mentionat Ponta cand isi da demisia? Altcineva promitea ca in 5 minute.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde