04.12.2016

Cum vi se pare acest serviciu de auditare a blogurilor?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Cu tovarășii de la Silkweb, în special cu Cosmin, am tot colaborat. Și a mers bine, zic io, cât mai prestat în comun. Dacă ar fi să îi caracterizez ântr-un cuvânt, aș zice: seriozitate. Poate prea multă, uneori :))

Bun, reclama fiind făcută (Cosmine, bagă în carnețel o bere la băiatu :D), ia spuneți-mi voi ce părere aveți despre noul lor serviciu lansat, care, din ce am înțeles eu, auditează siteurile/blogurile din punct de vedere al SEO. O să îl rog pe Cosmin să îmi explice pe îndelete care e faza mai exact, după care revin și vă raportez ce și cum.

Până atunci vă invit să vedeți cum mi-a ieșit mie auditul. Vă dau niște date mai jos. Mie mi se pare chiar interesant. Dar ce mă pricep eu…? :D

chinezu.eu
– scor total 6 din 12
– am 17.000 de pagini indexate în google
– 234.435 pagini care au link-uri catre mine
– pe partea de social media am primit nota 4 din 5 :D

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Pentru mine, aceasta este postarea anului…

E bine când reacționează un brand așa sau nu?

19 comentarii

  1. luni, 21 mai 2012, 09:16

    Interesantya ideea si interesant proiectul in sine. Mult succes lor dar si tie :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 21 mai 2012, 09:47

    Mi se pare foarte util serviciul. Este numai pentru bloguri sau si pentru site-uri „normale”?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 21 mai 2012, 09:48

    Multi dintre cei care au apelat pana acum la astfel de servicii vor reactiona, probabil, la modul: „alt auditor de bloguri si site-uri?”.
    La prima vedere pare o analiza a unor factori mai largi. S-ar putea sa il incerc.
    Am totusi o mentiune de facut: un auditor de social media care nu are site-ul optimizat pentru mobil e… neatent la detalii (ca sa fiu diplomat).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 21 mai 2012, 10:45

    @LetsGo , auditul este pentru orice tip de site

    @Catalin Se multumeste pentru feedback si ne intereseaza pe ce device ai probleme cu afisarea site-ului.

    @Chinezu se multumeste, si am notat in agenda ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 21 mai 2012, 11:11

    Eu nu am probleme cu afisarea sitului doar ca vad varianta desktop pe mobil. E vorba de Galaxy SII, android 2.4.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 21 mai 2012, 11:51

    Am inteles :) , dar intr-o varianta de mobile unde totul devine minimalist din punct de vedere al designului nu poti evidentia elementele tale principale.

    Acesta este motivul pentru care am si incercat optimizarea afisarilor pentru cele mai utilizate device-uri mobile.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 21 mai 2012, 11:53

    Ahh…sunt cu putin in spatele lui chinezu http://www.silkweb.ro/servicii-seo/audit/blog.goldmidas.eu

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 21 mai 2012, 12:04

    Clar recomand acest serviciu. Veti vedea ca va ajuta, mai ales la nivel de SEO, sa cunoasteti anumite lucruri si sa remediati eventuale scapari.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 21 mai 2012, 12:21

    Stimabililor, cum vad ca tovarasul Cosmin a preluat moderarea pe aici, cum ar veni, io stau sa ma uit ce si cum ziceti :) Cu mentiunea – foarte importanta – ca eu merg pe mana lui Cosmin si a celor de la Silkweb si ca, daca reusim sa ne impacam :D, o sa facem ceva sa promovam mai bine si pe cat putem noi serviciul acesta de audit.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 21 mai 2012, 17:59

    @GoldMidas se multumeste

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 21 mai 2012, 19:18

    Interesanta analiza pe care am primit-o. Am aflat niste lucruri despre OrasulAUTO pe care nu le stiam, sau cel putin nu le stiam cu exactitate. Scorul imi zice ca stau bine, dar ca de obicei este loc de si mai bine. :) http://twitpic.com/9nqbjl/full

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 21 mai 2012, 19:43

    @Adrian Nechifor
    Asa mi se pare si mie, ca e un tool foarte bun de analiza initiala. Dupa care tragi concluzii si stii pe ce pedale sa apesi :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 21 mai 2012, 21:21

    Excelent si rapid … mi-a relevat cateva chestii pe care le banuiam, unele de care nu aveam habar …

    Ma inchin cu plecaciune

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. luni, 21 mai 2012, 21:28

    A … era sa uit ce-i mai important … am obtinut un scor final de 81 %
    http://www.silkweb.ro/servicii-seo/audit/d-petre.ro

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. marți, 22 mai 2012, 12:00

    […] blogging Posted by Feri on mai 22nd, 2012 Am vazut la Chinezu cum ca o firma de SEO iti face gratuit un audit al blogului. Si clar ca m-am bagat si a iesit cam […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. marți, 22 mai 2012, 13:18

    […] Un audit SEO gratuit Blogosferă — 22 mai 2012 Am văzut la chinezu pe blog, oportunitatea de a obţine un audit SEO gratuit şi am zis că niciodată, o privire din […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. marți, 22 mai 2012, 16:13

    Am trimis si eu, sper sa am rezultate cat de cat bune.
    Felicitari pentru asta

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. joi, 24 mai 2012, 20:05

    Primul serviciu de acest gen intalnit pe .ro pana acum. Folosesc de multa vreme woorank pentru a vedea starea blogului meu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde