07.12.2016

Dragoș Irimia, bloggerul care candidează

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

V-am spus că am început o serie (mă rog, cu începutul a fost ușor, cu continuatul e mai greu… :D) despre bloggerii care candidează la o funcție publică. Primul a fost Lucian Prejebeanu, care candidează din parte PDL la Consiliul Local Craiova. Astăzi vi-l prezint pe Dragoș Irimia, cel care candidează pentru un loc în Consilul Local din Băicoi. Iată motivația lui.

Răspunsul amuzant este „vreau să fac oraşul Băicoi ca o floare” :) Când am mai aruncat explicaţia asta, în glumă, mi s-a răspuns „şi tu vrei să ne abureşti?” Serios vorbind: m-am săturat să aştept să facă primăria aia şi aia şi aia. Am zis că mai bine încerc să intru în sistem şi să fac eu. Poziţia de consilier îmi permite să vorbesc altfel cu autorităţile locale (oricare ar fi ele), am alt acces la factorii de decizie şi tot aşa. Unde mai pui că nu îmi trebuie basculante cu nisip, dale am în curte … :D
Ca blogger mă gândesc la mult trâmbiţata transparenţă a instituţiilor statului. Voi spune ce se discută în şedinţele de consiliu, când se discută, voi întreba poporul ce părere are, dacă vrea să propună proiecte etc. Asta pot face lejer, doar am experienţa scrisului şi votanţii mei sunt (marea majoritate) tineri şi foarte activi online.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Dragilor, ne vedem la Cupa Bloggerilor la Mediaș

În urmă cu vreo 10 ani eram un șofer tare tâmpit

12 comentarii

  1. sâmbătă, 19 mai 2012, 10:04

    Toata stima pentru cei care se implica – e cel mai usor sa stai pe bara si sa spui ca lucrurile nu merg bine! Bafta multa!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. sâmbătă, 19 mai 2012, 10:32

    să fie Marius !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. sâmbătă, 19 mai 2012, 11:33

    in ce oras, ca nu am inteles exact? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • sâmbătă, 19 mai 2012, 11:38

      @Arhi
      Ai dreptate, imi scapa si mie numele. O sa il rog pe Dragos sa ne dea coordonatele pe google maps. Poate ne bagam observatori acolo. Din partea Pro Democratia, fireste :D

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  4. sâmbătă, 19 mai 2012, 11:41

    ma gandesc si la formulari. stii, este consilierul bucurestean, pitestean, vrancean. domnul Irimia va fi consilier…?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. sâmbătă, 19 mai 2012, 11:42

    @Arhi – oraşul Băicoi, judeţul Prahova. Dacă voi fi ales, devin consilier în Consiliul Local al oraşului Băicoi.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. sâmbătă, 19 mai 2012, 11:52

    Toata chestia este sa aiba si sustinere, sa nu aibe piedici puse !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. sâmbătă, 19 mai 2012, 11:55

    Ce etimologie are numele orasului?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. sâmbătă, 19 mai 2012, 12:01

    Mie îmi place motivaţia lui. :) Simplă şi transparentă. Dacă eram din Băicoi l-aş fi votat, fără zahăr şi ulei ! Mulţi au uitat cum să-si convingă electroratul să îi voteze.

    Împărtăşesc aceeaşi opinie ca şi Marius. Dragoş Irimia a ales să nu stea pe tuşă şi să comenteze, a ales să se implice ! Bravo lui! mult succes !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. sâmbătă, 19 mai 2012, 13:11

    @Monica – mulţumesc Monica !
    @Bancul zilei – deja am depus contestaţii la BEC Băicoi :)
    @Arhi – ciobanul Baicu avea oi, ciobanul Bai şi koy care înseamnă sat în limba turcă sunt cele mai întâlnite explicaţii.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. sâmbătă, 19 mai 2012, 19:54

    Mult succes :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde