03.12.2016

Avem secțiunea specială pe blog: Taxa pe bere Vasile Cepoi

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Later edit: Vă rog să nu mă plictisiți cu ideea că berea e nesănătoasă, căci astea sunt abureli. A bea ca boul e nesănătos, dar nu ține de bere, ci de comportament. Ce, dacă mănânci o tonă din cel mai sănătos aliment, ți se pare că o să explodezi de sănătate? Sau dacă bei 4 litri de lapte în juma de oră crezi că ești mai sănătos?

Pe blogdebere.ro. Căci nu am putut sta nepăsători la sensibilitatea domnului ministru Cepio față de sensibilitate noastră și am vrut să îi arătăm că știm că se gândește la sănătatea noastră, nu la banii pe care îi încasează mimând că se gândește la sănătatea noastră.

Dacă și voi doriți să vă arătați sensibilitatea față de sensibilitatea domnului ministru, vă rog să ne ajutați să popularizăm secțiunea noastră. Unde, de altfel, vă așteptăm să vă aduceți contribuția cu texte, păreri, ce mai credeți de cuviință.

Vă muțumim.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Ce mi-a plăcut și ce nu mi-a plăcut la Nicușor Dan

Aplicație ”Primăria ta” pentru smartphone

14 comentarii

  1. joi, 17 mai 2012, 16:42

    Era de asteptat sa se taxeze lucrurile cele mai placute romanilor sub alte pretexte..urmeaza taxa pe aer .. In loc sa dea taxa pe bere mai bine ar dea cate o taxa pe fiecare E din alimente, poate asa mai renunta producatorii la ele :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. joi, 17 mai 2012, 16:45

    @Cris-Mary
    Eu as infiinta taxa pe ministri. Caci ministri mai saraci cu duhul ne costa mult mai mult decat berea aia pe care o bem in plus de planga Vasile Cepoi dupa sanatatea noastra.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. joi, 17 mai 2012, 17:00

    Cred că sunt printre singurii de pe net care nu are absolut nimic cu legea asta, deşi mă va afecta la buzunar, eu fiind un consumator aproape zilnic de bere. În Suedia, berea și celelalte băuturi alcoolice se cumpără doar din locuri speciale, nu din magazinul de stradă, având un preț enorm datorită accizei. În Italia acciza a făcut ca berea să coste 3 euro de era să-mi stea inima în loc când mi-a zis prețul.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • joi, 17 mai 2012, 17:05

      @Pavel @AndrEyya
      Pe langa faptul ca motivatia cu berea e nesanatoase e ridicola (existe jdemii de studii), ma enerveaza teribil gandirea de politist: nu ma intereseaza sa rezolv o problema, ci doar sa dau amenda. Vorbiti de tarile civilizate? Acolo nu doar se impoziteaza, se lucreaza la rezolvarea problemei. In momentul in care ma compari cu Suedia doar la partea de taxare si in rest nu zici nimic, apoi da-i pace, discutia imi pare neserioasa.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  4. joi, 17 mai 2012, 17:03

    In orice tara civilizata exista asa ceva, poate asa intram si noi in randul lumii. Nu ma intereseaza taxa pe bere, insa m-ar bucura introducerea taxei pe fast-food, poate in modul asta se mai educa si romanii si mai raresc drumul spre localurile de acest gen( si se indreapta spre o sala de sport) .

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. joi, 17 mai 2012, 17:17

    Da, exact! Și legea asta e degeaba dacă nu se iau măsuri, exact ca cea cu grătarele. Amenzi luăm, locuri de a grătări nu avem. Dar netul deja a explodat indignat de taxarea berii, nu de motivarea taxei! Iar asta încercam eu să aduc în evidență.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. joi, 17 mai 2012, 17:33

    Berea-i nesanatoasa? Painea e mai nesanatoasa ca ea.Pentru domnul ministrel multa mumu ca sa-i treaca de foame. Probabil foamea i-a cauzat ceva probleme la bibilica de i-a nazarit asa ceva. SMS domnule ministru

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. vineri, 18 mai 2012, 06:59

    in sfarsit un motiv serios sa facem revolutie! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. vineri, 18 mai 2012, 08:53

    Cristi, cum ar fi o campanie la adresa producatorilor de bere care sa sustina o calitate superioara a berii de pe piata din Romania? Cum ar fi ca in loc sa bem mizeriile care se gasesc pe piata sa facem o „revolutie” prin care sa le cerem sa vanda o bere normala, cu mai putine tampenii in ea si care sa nu aiba gust de 2 lei.
    Eu cred ca asta e adevarata problema a berii din Romania.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • vineri, 18 mai 2012, 08:54

      @haivas
      Tampenii? Defineste, te rog, ce intelegi prin tampenii si prin mizerii. Caci altfel discutam discutii.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  9. vineri, 18 mai 2012, 09:18

    Dragul meu ,totul e o abureala sa ne mai fure niste bani ,vezi doamne avind grija de sanatatea noastra.Vorbe,vorbe vorbe,pina mai ieri vorbeau si sustineau sus si tare ca sunt prea multe taxe si cum au luat ciolanul au si uitata ce urlau toata ziua la TV.Asta e politica la noi ,promitem orice pina ajungem sus si dupa intram in amnezie totala si incepem iar sa dam vinea pe aia ce au fost,uitind ca au promis ca a doua zi cum vor veni vor rezolva tot si prostii au crezut si vor crede in continuare.Asa ca berea e buna si fastfoodurile sunt pentru cei care se grabesc si poate nu au bani sa manince pe unde maninca parlamentarii si membrii guvernului.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. vineri, 18 mai 2012, 10:13

    Sa nu uitam totusi ca tigarile sunt la fel de scumpe ca un meniu la Mc, si totusi romanii inca fumeaza desul de mult. Acum nu stiu care a fost ideea legii: sa indrume populatia catre o alimentatie mai sanatoasa sau sa colecteze mai multi bani la buget?
    In orice caz astept cu nerabdare sa vad cum vor defini in normele de aplicare a legii urmatoarele cuvinte: shaorma, hamburger, kebap, crispy strips etc. :))
    P.S. Covrigul se pune la fast food?:))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. vineri, 18 mai 2012, 15:03

    Ce poiiii mei Vasile, iar vreti sa pierdeti alegerile?!?

    Au dat-o pe vin si … le vin idei traznite ….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. sâmbătă, 19 mai 2012, 16:41

    @Stefan Murgeanu ai pus punctul pe i :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde