11.12.2016

Hai să învățăm 2.0 împreună: Cum faci prețul unui domeniu .ro?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Se dau următoarele
Domeniul omfericit.ro. Care este de vânzare. Din motive care nu fac obiectul discuției de față.

Se cere
Există cineva interesat să cumpere un astfel de domeniu? Sau ar prefera să ia același nume dar pe .eu, .org și alte de astea?
Cum poate să stabilească proprietarul cât să ceară pe el?
Voi cât ați da maximum pe un astfel de domeniu?
Dacă aveții resurse pe care să le recomandați pe chestiunea în cauză, feel free să o faceți.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Hai să învățăm 2.0 împreună: ce poze cu tine pui pe net?

Ce o să faceți voi când o să ieșiți la pensie?

8 comentarii

  1. duminică, 29 aprilie 2012, 07:54

    In primul rand, trebuie sa stii ca o taxa de transfer a proprietatii este undeva la 60Euro (Adica, mai mult decat domeniul in sine, cu mult mai mult de fapt).
    Cat despre clienti, depinde de domeniul de activitate al celui ce-l va cumpara, va oferi mai mult sau mai putin, altfel, nimeni nu-l va cumpara pentru a colecta domenii la portofoliu.
    Mult succes cu vanzarea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • duminică, 29 aprilie 2012, 08:03

      @MadMike
      Buna precizarea cu cei 60 de euro. Ca asa trebuie facute costurile totale, ai dreptate :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  2. duminică, 29 aprilie 2012, 10:29

    Dacă ar fi vorba de un blog personal, ar merge la perfecţie cu .eu.
    Dacă ar fi vorba de ceva gen dezvoltare personală, gen ce face Ştefan Murgeanu, atunci merge .ro.
    Mai departe, cred că suma depinde de cât de puternice sunt motivele. Normal, suma de după cei 60 euro.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. duminică, 29 aprilie 2012, 11:10

    Pentru stabilirea preţului, pe lângă taxa de transfer, aş fi atent la vechimea domeniului (cu cât mai vechi, cu atât mai bine – ca şi un vin bun :)), la cât de brandabil poate fi, la numărul de backlink-uri (cu cât mai multe, cu atât mai bine – de aceea contează vechimea), la page-rank şi, dacă există sau a existat deja un site pe domeniul respectiv, la trafic.

    De asemenea, aş mai avea în vedere şi numărul de căutări pe cuvintele cheie din numele domeniului.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. Dan
    duminică, 29 aprilie 2012, 12:16

    Pentru a-ti face o idee uita-te pe http://www.bursadedomenii.ro. Eu am acolo cateva domenii printre care minivacanta.ro, pe care am primit ca prima oferta 200 euro.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. duminică, 29 aprilie 2012, 23:02

    Multumesc mult Domnu’ Chinezu :D

    Multumesc Dan pentru pont… hai sa vedem ce iese din asta:
    http://www.bursadedomenii.ro/vand-omfericit.ro.html

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 30 aprilie 2012, 11:08

    Mie imi pare rau ca David vinde acest domeniu. Sincer, e o parte din brandingul lui…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 30 aprilie 2012, 11:22

    Ai dreptate Bogdan, face parte din brandingul meu si cine sunt eu de fapt (deci mult mai mult decat branding). Dar…. stai linistit ca nu ma pierd, „coc” ceva. Si nu e doar pt Romania.
    :p

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde