08.12.2016

Cum îți găsești timp să te uiți la filme?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Vă provocam zilele trecute să ghiciți cam câte ore de film am văzut eu pe HBO GO cu ocazia Sărbătorilor. Ocazie cu care îl declar câștigător pe Sorin, cel care a spus că nu am văzut nici măcar un minut. Ceea ce este adevărat. Drept pentru care vă invit să discutăm pe subiectul din titlu, colea mai jos.

Întâi să vă explic de ce nu am văzut nici un minut pe HBO GO, platformă care, de altfel, mi-a intrat foarte rapid la suflet, din pricini pe care le-am mai sus aici și care, sintetizate ca la peluză, sună cam așa: o grămadă de filme și seriale beton la super calitate, pe care le poți vedea oricând vrea mușchiul tău :D Dar nu am apucat să mă uit de Sărbători pentru că nu am vrut să stric experiența vizionării. Sună ciudat, oarecum ce zic, dar încerc să mă explic mai jos.

Sunt genul de om care nu se poate uita la un film care nu se vede bine. Mă enervează atât de tare dacă nu e filmul de calitate, dacă imaginea e tremurată și ca din fundul șurii și/sau sunetul e ca din scara blocului încât aleg să nu mă uit. Prefer să nu îl văd multă vreme decât să îl văd așa. La asta se mai adaugă un alt hâc de-al meu: vreau să mă bucur de vizionarea unui film, adică să mă concentrez pe treaba asta, nu să fie ceva la diverse pe acolo. Încă ceva: nu pot și nu vreau să mă uit pe bucăți la el, ci dintr-o suflare, cum ar veni :)

Dacă la partea cu calitatea HBO GO merge șnur, ei bine, la partea cu văzutul pe părți mi-a dat cu virgulă. Evident că nu platforma a fost de vină, căci ea îți livrează ce vrei și când vrei fără probleme. Doar că eu nu mi-am găsit acele ore (ce zic eu ore, nu mi-am găsit nici măcar o singură oră…) în șir ca să apuc să mă uit, așa cum îmi place mie și cum am zis mai sus. Așa că am ales, cu oftatul de rigoare, să nu mă uit. Cu promisiunea (făcută în fața oglinzii, firește) că tot îmi găsesc eu vreo 2 ore să văd măcar 2 episoade din ”Urzeala Tronurilor”, cu căștile pe urechi și cu telefonul pe silent :))

Voi cum faceți să vă găsiți timp să vă uitați la filme? Dar așa, la modul serios, nu pe repede înainte :)

 

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Dacă nu ești pe internet nu exiști

Ce s-a schimbat în blogosferă în ultimul an?

16 comentarii

  1. luni, 23 aprilie 2012, 08:15

    buna intrebare

    nu stiu cum, dar gasesc :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 23 aprilie 2012, 09:56

    de fiecaredata cnd am chef; pun tot pe stot si bag un film :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 23 aprilie 2012, 10:02

    @Stefan Murgeanu
    Haide, bre, ce vii cu comentarii de astea de zici ca esti un batran chinez care pare ca le stie pe toate dar nu stie cum le stie? =))

    @iYli
    Pai problema mea este ca nu prea pot sa o bag la inaintare pe asta cu cheful, caci la mine e intai munca si dupa aia distractia :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 23 aprilie 2012, 10:31

    Stiam eu ca nu te-ai uitat la film… am vazut ca vorbeai doar din auzite despre filmul ala si nimic concret :)))… faceai doar reclama la HBO GO

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 23 aprilie 2012, 10:40

      @Sorin.C
      Nu facem doar reclama. Imi place foarte tare siteul HBO GO. Si chiar am vrut sa ma uit. Adica imi facusem planuri. Am explicat, insa, de ce nu am apucat. Stiu ca altii pot sa se uite in orice conditii, dar eu nu pot. Asa ca prefer sa stau o tura…

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  5. luni, 23 aprilie 2012, 10:43

    Pofta vine mancand… daca incepi sa te uiti o sa-ti fie greu sa te lasi :))) daca nu ai mult timp te sfatuiesc sa nu te uiti la prison break :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 23 aprilie 2012, 11:05

    Nu stiu altii cum sunt… dar eu am duminica spre seara ora de film. Imi iau consoarta (copii inca nu am) si ne postam in fata televizorului vizionand filme de pe DVD, posturi tv, stick conectat la tv.Si uite asa stam la vizionare. Telefoane pe silent, popcorn sau alune, paharul de suc, apa, ceai.
    Ideea e ca avem timp dedicat pentru asa ceva; e ca o rutina saptamanala. Altfel, nu cred ca as reusi sa vad nici macar genericul.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 23 aprilie 2012, 11:23

      @Catalin
      Bravo, bre, fain asa :) Si io mai fac de astea cu piticii, dar atunci ale ei filmul si nu e, ca sa zic asa, ceea ce imi doresc sa vad la modul absolut :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  7. luni, 23 aprilie 2012, 11:41

    @chinezu foarte importanta diferenta asta dintre noi… copiii schimba prioritatile. Ati putea sa va impartiti: mama cu copiii saptamana asta, tata cu copiii saptamana viitoare.
    Totusi, e ceva de filmul asta cu tronurile? Am vazut ceva promo si trailer dar parca nu m-a atras.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 23 aprilie 2012, 11:55

      @Catalin
      Facem de astea, avem o strategie de aia de suflet bine definita :))
      Daca iti place atmosfera gen Stapanul Inelelor si de astea, dar mult mai dura, ar putea sa iti placa :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  8. marți, 24 aprilie 2012, 06:36

    Pai… adauga plecare la tara, la „capatul” lumii, ploaie, vacanta de Pasti, si „Urzeala tronurilor”. Maraton complet, pana am ajuns la zi cu episoadele. Iar la intoarcere am cautat disperata cartea, caci nu mai am rabdare. Acum e mai tragic, ca sunt mii de pagini… si e mai greu cu linistea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 24 aprilie 2012, 07:24

    cauta-ti vreo 14 ore sa te uiti la game of thrones. This is the shit, cum s-ar zice. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 24 aprilie 2012, 07:42

      @stefania
      Pai tocmai ce iti spuneam ca nu imi gasesc timp si tu imi vorbesti de 14 ore. Faci misto de mine sau cum? :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  10. marți, 24 aprilie 2012, 11:57

    te ascunzi intr-o zi in debara, iti iei o perna sa stai confortabil, mancare, un six-pack de bere si nu o sa-ti para rau :)) zic si eu, pe principiul been there, done that :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 24 aprilie 2012, 12:03

      @stefania
      Nu zici rau ce zici. Dar io cand o vad pe aia mica a mea (are 6 luni, apropo) cum imi zambeste uit de tot si vreau sa fiu cat mai mult cu ea :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  11. marți, 24 aprilie 2012, 12:07

    no, amu io ma simt prost. da-le incolo de urzeli, uite-te la ea cum creste ca plopu’ :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde