28.05.2016

Ce părere aveți despre limonada bere?

Recunosc, nu are rost să mă dau mai rotund decât sunt: când am deschis prima bere Ciuc Radler, am simțit nu știu cum, așa, ceva la coracon, o stare de neliniște, cum ar veni. Pe sistemul ”se poate, bre chinezu, tu mare băutor de bere de aia cât mai strong posibil să te dedai la un fel de limonadă?” Zău, așa am gândit, în timp ce duceam paharul cu prima ”tranșă” de Ciuc Radler către gură.

Dar primele înghițituri m-au făcut să ridic sprânceana. Pentru că, iar recunosc spășit, nu m-am așteptat să găsesc un gust atât de echilibrat, o combinație atât de bine dozată între gustul de limonadă (preponderent, categoric) și cel de bere (discret, dar care îl potențează excelent pe primul). Dar apoi mi-am zis că vorbim despre un Radler și un Radler nu are cum să dea cu virgula :D

Cam pe la jumătatea sticlei m-am relaxat și am început să mă gândesc de ce am fost așa de reticent (ca să nu zic mai rău…) la ideea de limonadă-bere. Cel mai ușor răspuns ar fi că sunt un taliban al berii, căruia nu prea îi fac cu ochiul combinațiile astea mai ciudate pentru un taliban al berii cum, vă spuneam, sunt. Ocazie cu care mi-am dat seama că nu e bine. Căci a fi conservator când vine vorba despre bere, despre acest atât de minunat lichid plin de vitalitate și de povești minunate, înseamnă a nu înțelege cu adevărat despre ce este vorba. Căci bere vie, înseamnă transformare, înseamnă devenire, înseamnă a experimenta noul până nu devine vechi :)) Drept pentru care am luat decizia să nu mai fiu așa de cârcotaș apriori, ca să zic așa.

Acum tot ce ar mai fi de spus ar fi să vă răspund la întrebarea care, presupun, vă stă spânzurată de buză: dacă tot e să beau bere, de ce aș bea limonadă de asta și nu bere adevărată? Mi-e greu să vă răspund fără să scriu un roman (pe care, desigur, nu l-ar citi nimeni) :D Așa că vă invit să vă imaginați următoarea scenă: căldură de vreo 45 de grade, știi că dacă bagi vreo 4 beri te prinde flama și nu ai cum, că mai ai treabă mai tărziu, ce să faci, ce să faci, deschizi un Ciuc Radler, apoi încă unul, apoi încă unul, tot așa, te gândești că nu e rău deloc, dar chiar deloc, ba chiar e foarte bun pe vreme de asta, chiar dacă mai bagi între două sticle de Ciuc Radler și o bere de aia mai strong, să fie acolo, dar apoi iar revii la berea limonada și…

V-ați prins? :D

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Io zic că e un moment istoric pentru blogosferă

Căutăm bloggeri care să scrie scenariul unui videoclip byron

31 comentarii

  1. joi, 19 aprilie 2012, 07:31

    Am gustat si eu din aceasta bere de curioasa si pot sa spun ca are un gust bun…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. joi, 19 aprilie 2012, 08:09

    Eu nu am gustat-o inca. Dupa ce o fac revin si cu un comentariu relevant :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. joi, 19 aprilie 2012, 09:25

    Nu sunt un consumator de alcool, dar acum vreo 8 luni am testat berea Redd’s, si am observat ca imi ofera dimineata dureri de cap.Nu va ganditi la cantitate, impreuna cu sotia reusim sa bem o bere, iar durerile le-am simtit cand am ajuns la performanta sa beau o doza singur. Daca voi spuneti ca ii buna o sa incerc, deoarece nu-mi place gustul de bere daca nu ii un pic … dulce, mai pt femei, cum as zice.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. joi, 19 aprilie 2012, 09:36

    Inca n-am nicio parere pentru ca n-am gustat-o. Asa cum zici si tu, cred o aman pana vine canicula :)

    Ma gandesc totusi ca decat sa bei o bere fara alcool pe motiv de volan, mai bine o limo-bere de-asta. Daca la mine o bere normala cu 5% alcool se evapora complet din sange in 3 ore, una de-asta se evapora in timpul mesei :) Faceti voi regula de 3 simpla … Hai noroc!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. joi, 19 aprilie 2012, 11:20

    E gustoasa, dar e mai mult limonada cu gust de bere decat invers ;))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. joi, 19 aprilie 2012, 12:34

    @Calin Andreea Daniela @Alex
    Pai aia e ideea, sa fie mai mult limonada decat bere :) Oricum merge pe strategia celor de la Ciuc cu berea se bea pentru gust. Ma rog, in cazul asta, limonada :))

    @Gaby
    Asteptam :)

    @albinuta veninoasa
    Pai si alte beri iti dau dureri de cap? Caci daca da, ma gandesc sa nu fie ceva caz de intoleranta alimentara sau ceva de genul. Trebe investigat.

    @Natural
    M-am gandit si io la asta, dar am zis sa fiu responsabil si sa nu o zic… :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. joi, 19 aprilie 2012, 12:35

    Pentru România este o prostie. Cui vor s-o vândă ? Băutorul de bere din RO, bea BERE. Dacă eşti şofer, nu o poţi bea pentru că are alcool şi deocamdată la noi limita de alcool în sânge pentru care rămâi fără carnet diferă de cel din vest. În vest aceste tipuri de beri, se vând foarte bine fix pentru asta. Dacă eşti şofer bei o astfel de limo-bere şi nu ai probleme. Decât o limonadă, mai bine una din asta. Copiii nu o pot bea, iară femeile consumă total altceva.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • joi, 19 aprilie 2012, 12:37

      @RBoy
      Adica toti cei care se ocupa de Ciuc Radler si au facut studii de piata si alea alea habar nu au ce e de facut iar tu stii? Aha, am inteles. Auzi, am si io o intrebare, cu ce te incalzeste ca te exprimi asa de dur? Te duci la culcare mai linisti sau cum? Ca io nu am inteles niciodata asta…

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  8. joi, 19 aprilie 2012, 12:49

    @RBoy, daca mergem pe ideea ta, atunci nici Redd’s n-are avea succes in Romania, nu? Chiar daca Redd’s si Ciuc Radler merg pe principii diferite (prima e bere cu lamaie, a doua e limonada cu bere) nu sunt asa de diferite ca si segmentul de piata dorit.

    Ciuc Radler cat si Redd’s nu se adreseaza soferilor ci oamenilor care merg la petreceri, la gratare sau nu mai stiu eu unde si cauta sa se distreze si sa se racoreasca in acelasi timp, fara sa consume bauturi cu un ABV ridicat.

    Consumul de alcool pe caldura, asa cum o sa fie la vara, nu e indicat deloc pentru ca te deshidrateaza. Ciuc Radler, pe alta parte, cu 1,9% alcool nu are acelasi efect si are si-un gust racoros.

    Nu ma considera un evanghelist sau promoter pentru Ciuc ci un pasionat de bere si de cocktailuri pe baza de bere :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • joi, 19 aprilie 2012, 12:51

      @somnulescu
      Poti sa iti dau RT la comentariu? :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  9. joi, 19 aprilie 2012, 12:56

    sa o zic pe aia dreapta… nu imi place beck’s lemon, nu suport redd’s ca sa zic asa. Dar ciuc radler asta m-a cucerit de la prima inghititura. E altceva. E ceva bun!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • joi, 19 aprilie 2012, 13:00

      @Valy
      Asa cum zicea somnulescu, sunt lucruri diferite. Pe gusturi diferite, dupa cate se pare :) Si io prefer Ciuc Radler. Si nu mi-a displacut nici Tuborg Tropical (nu ma intreba de ce, ca nu as sti ce sa iti raspund…). Iar despre celelalte, pot sa zic ca nu sunt prima mea optiune. Dar o sa imi fac vreme intr-o seara sa le iau la degustate. Si o sa scriu ce am inteles :D

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  10. joi, 19 aprilie 2012, 13:04

    deci cum ar veni, mesajul celor de la Ciuc e acolo unde trebuie: doar gustul conteaza si mai ales gustul nu se discuta :).

    Asteptam postarea ta cu degustarile :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. joi, 19 aprilie 2012, 13:41

    lasati berea cu lamaie fetelor! cel putin in mintea mea e gandita pentru noi, ia nu mai beti voi berea noastra :P sper sa semene ceva mai bine pe Radler care il stiu eu comparativ cu alte incercari romanesti de „Radler”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. joi, 19 aprilie 2012, 14:33

    Initial am avut impulsul de a baga un comentariu pe modelul „gica-contra”, cu atat mai mult cu cat pe tine, Chinezule, te suspectez de subiectivism si interese comerciale (nu o lua personal, pls). Plus ca prima si ultima sticla de Redd’s incercata nu am reusit sa o duc la capat. E adevarat ca nici spotul lor tv nu mi-a placut deloc, mi-a creat la momentul vizionarii o atitudine de reject instinctiv…
    Revenind la Radler-ul in chestiune, promit sa incerc si eu unul si sa revin cu un feedback echilibrat de bautor de bere ce ma aflu. Dar nu promit cand se va intampla asta. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • joi, 19 aprilie 2012, 14:40

      @Dan
      Dar de ce sa ma suspectezi? Fa-o, nu ma suspecta doar :)) Repet, Redds nu are nici o legatura cu Radler, o sa vezi dupa ce o sa gusti :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  13. joi, 19 aprilie 2012, 14:46

    @chinezu Pai nu esti parte integranta a campaniei Radler? Ce sa mai „suspectez” in plus? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • joi, 19 aprilie 2012, 15:02

      @Dan
      Pai asa, bre, lasa suspectatul, ca sunt vinpvat 100% :))

      @mihnea
      Bine ca le bei tu pe toate :D

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  14. joi, 19 aprilie 2012, 14:47

    @chinezu Desi stiu ca esti sincer in ceea ce scrii…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. joi, 19 aprilie 2012, 15:00

    eu beau ciuc radler si-mi place. puteau sa-i spuna si Ciuc Pipi si tot o beam, e o chimicala absolut delicioasa.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. joi, 19 aprilie 2012, 15:09

    actually sunt momentan la dieta ca am scoruri peste 0,1 tone si e cam naspa. adica om cu greutate, om cu greutate, dar totusi…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. joi, 19 aprilie 2012, 15:18

    @adizzy, Ciuc Natur Radler nu este o bere cu lamaie. Daca te refereai la Redd’s atunci ai dreptate.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. joi, 19 aprilie 2012, 15:25

    Merge berea asta pentru prepararea unei… Omlete cu bere?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. joi, 19 aprilie 2012, 16:51

    Chiar daca nu mi-ai cerut parerea mie personal, eu pot sa spun ca imi place „berea asta noua”. Defapt este foarte bine ca dupa ce s-a creat acea bere pentru „barbatii adevarati”, a aparut si aceasta noua bere.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. joi, 19 aprilie 2012, 17:24

    […] sunt un mare consumator de bere, trebuie sa recunosc. Beau, imi place, dar nu sunt cunoscator ca si Chinezu de exemplu :). Atunci cand beau, in ordinea preferintelor mele berea Ciuc este pe locul al treilea. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. joi, 19 aprilie 2012, 18:58

    @chinezu: Dur ??? Care e acel cuvânt care te-a dus la această concluzie ? Postarea area titlul „Ce părere aveți despre limonada bere?”. Eu mi-am spus părerea, consultând vânzările de bere pe anul trecut din RO.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. vineri, 27 aprilie 2012, 06:40

    In Kaufland Focsani nu a ajuns :) Am sa o caut si-n Carrefour. Distributia in provincie se misca mai greu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. sâmbătă, 19 mai 2012, 22:43

    Intrucat nu ma simt bine sa nu ma tin de cuvant atunci cand mi-l dau, nu am uitat, Chinezule, ca am de degustat un Radler. Doar iti promisesem. Probabil ca nu am stiut sa-l caut, poate nici nu mi-am dat intreresul in proportie de 110%, dar in final in weekendul trecut am cumparat o doza.
    Verdict: e ok la gust, daca il gasesc in frigider acasa nu-l evit. Dar e un pic cam prea „de dama”. Deci probabil ca n-o sa-l gasesc foarte des.
    Respecte.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. luni, 9 iulie 2012, 14:46

    unde se gaseste in bucuresti?
    in ce supermarket?!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. lucia
    sâmbătă, 18 august 2012, 14:49

    mai spalati sticlele fratilor ca nu stim de ce ne imbolnavim!!! Am gasit intr-o sticla de bere cu lamaie mucegai din cauza ca sticla era nespalata… de consumatori sau de producator???

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde