08.12.2016

Unul din motivele pentru care România te deprimă

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Cred cu tărie că unul din motivele pentru care România pare o țară tristă este și ceea ce vedem când călătorim cu trenul și ne apropiem de destinație. Acei 2 sau 3 km pe care îi străbatem, cu viteză molcomă, ai zice de croazieră, prin tărâmuri care te dezgustă și te fac să întorci privirea contribuie din plin la starea de pesimism pe care o are oricine (dar mai ales românii) care circulă cu trenul prin România. Și simt uneori nevoia de a da cineva, nu știu cine, oricine, o lege prin care să se acopere geamurile de la tren cam cu 5 km înainte de intrarea într-o gară mai răsărită (căci intrările în gările orașelor mari sunt mizerabile, în rest e cenușiu și trist, dar nu mizerabil) cu o prelată sau cu ceva. Ca să nu mai vedem mizerie și să nu ne gândim, din nou, că ce nasol este să trăim în România.

Ce vedeți mai jos sunt niște poze făcute de mine când mă apropiam de București venind de la Craiova. Se simt, cred, scârba cu care am apăsat pe butonul aparatului…

[nggallery id=7]

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Oamenii în general sunt plăcuţi, binevoitori şi cu bun simţ

Am compus o piesă nouă pentru Acoustic Bloggers 3

10 comentarii

  1. miercuri, 18 aprilie 2012, 13:29

    E un fenomen care apare nu doar in Romania.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 18 aprilie 2012, 16:59

    De acord cu sunshine, dar eu citesc chinezul.eu pentru atenuarea deprimării:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 18 aprilie 2012, 17:00

    *chinezu, pardon

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 18 aprilie 2012, 19:52

    […] astfel ar putea să fie deprimat? Şi totuşi s-a întâmplat. A fost de ajuns o simplă calătorie cu trenul pe meleagurile patriei şi degrabă hlizitorul nostru personaj a căzut în […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 18 aprilie 2012, 19:55

    […] astfel ar putea să fie deprimat? Şi totuşi s-a întâmplat. A fost de ajuns o simplă calătorie cu trenul pe meleagurile patriei şi degrabă hlizitorul nostru personaj a căzut în […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 18 aprilie 2012, 22:18

    Asta este, trecem peste. Avem si lucruri bune :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. joi, 19 aprilie 2012, 10:12

    Cum spune si Sunshine, e valabil in mai toate tarile, zonele de la periferia oraselor pe unde intra calea ferata sunt, de obicei, zone industriale, cenusii, sau zone de locuinte foarte sarace.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. joi, 19 aprilie 2012, 13:31

    ce cladire e in imaginea nr 6 ? pare un fost conac…
    @Ipo industriale, cenusii, dar nu pline de gunoaie :-<

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde