09.12.2016

Hai să învățăm 2.0 împreună: cum scoți bani din blog?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Deși titlul este teoretic (pentru SEO v-ați prins, căci așa fac mereu…), noi o să discutăm, firește, practic. După cum puteți vedea mai jos.

Se dau următoarele:
HipHopblog cu vreo 1500 unici pe zi și cu o pagina de facebook cu peste 14.000 de fani.

Se cere:
– care crezi că este cea mai bună metodă pentru a face bani cu acest blog?
– tu ce ai face în această privință dacă ai fi proprietarul blogului?
– ce șanse crezi că are, în general, un blog de muzică în România?

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

”Câștig când văd oameni care revin pe blog”

Ce vrăji mai fac blogosferele locale

15 comentarii

  1. marți, 3 aprilie 2012, 07:38

    Pentru prima intrebare raspunsul e unul firect, prin reclama in sidebard, dar ar mai fi o posibilitate. Ar putea vorbi cu tinerii artisti care vor sa-si faca publicitate melodiei lor si nu au bani sa o dea la radio sau intr-un club. Sunt destui artisti foarte buni care sunt in situatia aceasta.

    Avand in vedere ca are 1500 unici pe zi e un lucru grozav si arata faptul ca lumea (tinerii) e interesata sa vada pe un astfel de site, deci are sanse mari. Pana la urma cu totii ascultam muzica, singura problema este ca parerea autorului despre o piesa poate nu coincida cu parerea mea. Adica intru, vad un articol, el zice ca melodia e misto, eu o ascult si daca nu imi place nu mai calc la el pe blog.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 3 aprilie 2012, 07:41

    În primul rând nu l-aş face aşa de „boring” şi previzibil. Apoi m-aş documenta foarte serios pe subiect, persoana din spate nu îmi lasă impresia că ar fi un exeget al fenomenului. Apoi, google adsense, dacă reclamele la magazine de ţoale, teneşi sau căşti nu merg.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. marți, 3 aprilie 2012, 08:38

    @eftimie.
    Nu poti pune adsense pe un asemea site. Muzica chiar daca e luata de pe youtube, n-ai drepturi de autor pe ea. ;)
    Oricum ar face destul de puntin, sub 75E/luna..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 3 aprilie 2012, 09:29

    In primul rand trebuie schimbat site-ul si gandit de la inceput cu niste spatii de promovare.

    Bine, daca s-ar cumpara la noi mai mult muzica, s-ar putea face ceva… Dar pana atunci site-ul ar un target, sa se adreseze clientilor care isi doresc acel target.

    Ca sa poti face bani trebuie sa ceri, sa ofertezi, nu sa astepti sa-ti pice din cer.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. marți, 3 aprilie 2012, 15:06

    @psaico

    :) eu sunt un fan al muzicii hip-hop haide sa zic underground.cred ca cel mai potrivit ar fi ca posesorul site-ului sa incearce sa colaboreze cu o casa de discuri sau macar sa promoveze albume care odata vandute (sms) sa ii aduca un procent din castig.o parte din „fanii inraiti” care asculta bitza/cedry2k/nimeni altu comanda albume prin sms.pe youtube sunt o groaza de baieti care se cearta intre ei pentru ca „X si Y nu sustin artistul si nu cumpara albumul”.e ok dar ireal si greu de pus in practica..

    p.s:adsense probabil merge pe el.am vazut site-uri de desene animate cu video-uri embed de peteava.ro care aveau adsense.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 3 aprilie 2012, 17:13

    Daca tot are o comunitate deja formata, cea mai buna metoda consider ca ar fi aceea de a incerca sa vanda diverse lucruri concentrate in jurul aceleiasi idei: muzica, haine, accesorii, bilete la concerte, evenimente, etc. Ar trebui cateva parteneriate, nu este foarte usor de facut, dar asta consider eu ca e varianta optima.
    Daca as fi proprietar, as incerca sa fac ce am zis mai sus.
    Consider ca sansele unui blog de muzica in Romania, in general, sunt mari. Nu putem sa zicem ca n-are sanse un blog de 1500 unici pe zi. Sansele de a face bani, in schimb, sunt direct proportionale cu cat se investeste in marketing.
    Din nou, parerea mea. Numai bine! :-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 3 aprilie 2012, 18:14

    de acord cu @marius.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 3 aprilie 2012, 18:37

    @marius

    parca imi citesti gandurile si le tastezi mai bine decat mine.

    @kathy

    offtopic:

    cum e pe domeniu propriu?ma gandeam sa fac si eu trecerea asta…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 3 aprilie 2012, 18:48

    @Romania Europeana e MULT mai bine. eu pe WP pe subdomeniu eram foarte limitata in actiuni… acum pot face ce vreau eu…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. marți, 3 aprilie 2012, 22:17

    @kathy

    cred ca pana la urma trec si eu pe domeniu propriu.sau poate merg cu amandoua in paralel.maybe…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. marți, 3 aprilie 2012, 22:17

    Mulțumesc pentru articol și pentru ideile voastre:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. marți, 3 aprilie 2012, 23:17

    @Romania Europeana – ma bucur sa aud asta, great minds think alike :-)
    @Daniel – iti doresc mult succes. Daca vrei, te pot ajuta cu dezvoltarea ideilor in continuare. Si asta doar pentru ca il consider pe Cedrea poet national, dupa Eminescu :-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 4 aprilie 2012, 00:02

    @Marius: dă-ne un mail la „contact @ hiphopblog . ro” și ținem legătura.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. miercuri, 4 aprilie 2012, 01:46

    Idei sunt mai ales ca exista trafic si vizibilitate. Pe langa ideile celor de mai sus, cu diverse inaintari de oferte si bla bla-uri, ai putea sa contactezi diversi artisti pentru bartere. In special cei care sunt mai underground ar fi interesati probabil. V-ati putea promova reciproc iar asta ar ajuta pe viitor; v-ati mai creste vizibilitatea, numarul de cititori si mai stiu eu ce. Uneori trebuie sa te gandesti si pe termen lung nu doar cum sa faci azi niste milioane. Sunt multe chestii care pot fi facute, trebuie doar sa existe in echipa o persoana priceputa pe marketing care sa stie cum sa invarta lucrurile.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. miercuri, 4 aprilie 2012, 10:32

    hiphopblog a urcat destul de mult de cand e lansat. Ii felicit dar inainte sa promoveze pe blogul lor eu zic sa asculte de doua ori.
    Cel mai indicat sa faca bani sa ceara o anumita suma la promovari. Vreo 2 euro pe piesa (gen plata paypal). Iar la vanzarea unui album pentru un articol ceva mai mult.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde