30.06.2016

Faceți campanii în blogosferele locale!

Pe scurt, ca să nu vă plictisesc mai tare decât am făcut-o la SMS București :D, cele două idei de bază din (cvasi)prezentarea mea (ca îndemnuri pentru companii și agenții) au fost:
– faceți campanii cu blogosferele locale, căci veți avea mari și plăcute surprize
– faceți campanii cu BlogalInitiative.ro, care a avut în perioada iunie – decembrie 2011 rezultatele de mai jos.

40 de campanii
464 de bloggeri
1308 postari
Premii 38.805 lei, 15 smartphones, 5 laptopuri, 3 imprimante, 2 iPod, 1 iPad, 1 Xbox, 1 excursie la Stockholm plus alte premii gen invitatii, licente, salt cu parasuta :D
Costuri administrare: medie de 300 euro/campanie

Plus prezentarea, firește :D

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Ce credeți că o să fac eu în Riga? Concurs cu premiu.

Despre cum am înfipt stindardu-n vie la Focșani

16 comentarii

  1. miercuri, 29 februarie 2012, 16:27

    In Iasi au fost mai multe campanii, nu doar cele facute de Lavinia in urma cu cativa ani :)
    Mai stai cu ochii pe grupul nostru.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 29 februarie 2012, 16:30

      @somnulescu
      Pe undeva e fix invers. Eu am facut oferta publica sa imi spuna toata lumea ce campanii au facut. Ideea fiind ca nu mai vreau sa trag de altii sa imi spun ce au facut, ci vreau sa spuna ei. Am si anuntat asta in prezentare, ca acolo sunt doar campaniile despre care am fost informat la cei din comunitatile locale.
      Ar fi excelent daca as putea sta cu ochii, cum zici tu, pe toate comunitatile locale. Dar nu se poate. Mai ales cand nici acele comunitati nu stau cu ochiul pe mine. Caci daca ar fi stat, ar fi auzit ca am cerut sa mi se spuna ce campanii au facut.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  2. miercuri, 29 februarie 2012, 16:42

    Nu ma intelege gresit :)) Ce ai spus tu in prezentare despre Iasi, e adevarat, doar ca mai sunt informatii. Hai ca promit ca o sa te tin la curent cu toate campaniile online din Iasi, incepand cu cea din weekendul acesta.

    Ne-om vedea la #smsiasi sa-ti zic mai multe :)
    cheers

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 29 februarie 2012, 16:50

      @somnulescu
      Arunca si vreo 24 de beri la oferta si batem palma :D

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  3. miercuri, 29 februarie 2012, 16:58

    Nu sunt eu expert, dar nu ar fi mai utile niste cifre despre cati cititori, nu cati bloggeri si despre cat s-a citit, nu cat s-a scris? Daca tot e indemnul pentru companii, zic. :p

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 29 februarie 2012, 17:40

      @Corina
      Despre reach puteam da pentru fiecare campanie in parte. Pentru ca daca faceam suma campaniilor din punctul asta de vedere era foarte neserios. Gen raportat tone la hectar :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  4. miercuri, 29 februarie 2012, 18:01

    De acord, dar cred ca o campanie-doua diseminate si in functie de reach chiar era informatie „juicy” pentru omul de companie care nu vrea sa faca si el campanie, doar pentru ca a vazut ca cutare a facut. Nu?:D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 29 februarie 2012, 19:25

    […] și agenții, abordați blogosferele locale! – pentru ele garantează Chinezu Ți-a plăcut articolul? Abonează-te prin RSS sau email: « Prev Mărțișoare cu […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 29 februarie 2012, 19:30

    Se plateste in pishcoturi?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 29 februarie 2012, 23:43

    Astept sa vad si io prima campanie la Satu Mare. Oare pe cand ?
    Da, stiu, o sa-mi spui, cu cat suntem mai multi implicati cu atat mai bine si mai repede. O sa incerc sa caut cati mai multi si te asteptam si … unde se agata harta in cui.
    Nu dau cele 24 de beri, dar sunt sigur ca o sa-ti placa ce energie si pofta de viata o sa ai dupa ce pleci din Satmar.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. joi, 1 martie 2012, 09:29

    @Iulian, foarte relvevant comentariul tau…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. joi, 1 martie 2012, 09:55

    […] locale se dezvolta din ce in ce mai mult – dovada o gasiti la Cristi (slide-urile 8-10 ale prezentarii). Ca sunt indragostit de Medias, e deja clar, ca am repetat-o […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. joi, 1 martie 2012, 21:18

    Eu te invit la Craiova, la oricare din urmatoarele BlogMeet-uri. Blogosferele locale sunt foarte putin dezvoltate, din pacate… Sa speram ca se vor schimba lucrurile.
    Eu cred ca nu numai campaniile, cat evenimentele pot reuni bloggerii. Si sper ca esti de acord cu mine :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. vineri, 2 martie 2012, 08:57

    […] de cifrele (mii de EUR + zeci de produse valoroase ca premii, sute de participanți, zeci de campanii, mii de […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde