11.12.2016

Care este diferența fundamentală între Ponta și Crin?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Vă întreb pentru că văd că în ultima vreme cei doi aliați o iau fiecare pe arătura proprie. Și pentru că îmi pare că unul știe ce face și celălalt doar mimează că știe ce face. Și îmi mai pare (nope, de data asta chiar cred că așa va fi) că unul din cei doi își va sfârși cariera politică într-o mare bășcălie. Care dintre ei? Aștept să îmi spuneți voi. Ocazie cu care, firește, veți răspunde și la întrebarea din titlu.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

În ce Românie aș vrea să trăiesc eu. Măcar puțintel…

Ce credeți că o să fac eu în Riga? Concurs cu premiu.

11 comentarii

  1. miercuri, 29 februarie 2012, 08:45

    Ponta merge mai departe iar Crin sfarseste intr-o vaza fara apa pentru ca e candidatul perfect la ofilire.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 29 februarie 2012, 08:55

    eu mizez pe Ponta

    diferenta majora este aroganta lui Antonescu vs bunul simt al lui Ponta… din pacate, pt ca eu mi-s liberal

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. kamy_kam
    miercuri, 29 februarie 2012, 09:39

    Pe Ponta l-am vazut si aseara si intr-adevar acum are un discurs mult mai echilibrat si a renuntat la retorica de bascalie si la accentele isterice. Deci eu cred ca el va reusi in cariera sa politica daca va merge pe acest drum. Imi pare foarte rau insa de situatia in care a ajuns PNL datorita lui Crin Antonescu. Acesta atrage partidul intr-o fundatura pentru ca eu refuz sa cred ca oamenii care iubesc cu adevarat liberalismul pot sa voteze forma, adica doar numele in detrimentul fondului care acum este putred. Unde sunt ideile liberale? Unde este discursul elegant si plin de diplomatie al inaintasilor liberali? Ma cutremur cand il aud vorbind pe Crin Antonescu.Acesta din pacate este un om gol.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. Catalina
    miercuri, 29 februarie 2012, 10:59

    Mizez ca Ponta va merge mai departe, iar Crin, cu iesirile furtunoase pe care le are in ultima perioada, o sa sfarseasca rau de tot, asa cum a sfarsit si Geoana in PSD. Ponta stie sa fie diplomat si sa poarte un dialog, Crin in schimb vede negru in fata ochilor atunci cand vine vorba de opozitie. Victor Ponta are numai de castigat, in schimb Crin isi pierde credibilitatea si pana la urma v-a fi dat afara din PNL si va fi luat in bascalie de toti.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. joi, 1 martie 2012, 08:13

    Diferenta este ca Antonescu merge pana la capat in pozitia antibasista si are respectul meu pentru asta…Ce dialog sa mai fie acum? Asta e propaganda basista de trei parale. Dialog cu cine, cu ala de ti-a dat suturi in gura pana acum 5 minute?! Iar Ponta cred ca incearca sa-i faca un joc dublu lui Basescu, dar o sa si-o ia de nu-i adevarat. Ponta repeta greseala PSD-ului din 2008 cand s-a bagat la guvernare cu jegurile astea. Ca deh, le crapa si lor maseaua de foame si, partea cea mai proasta e ca, cine se aseamana se aduna.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. joi, 1 martie 2012, 08:26

    desigur, tot ce nu ne convine este doar propaganda basista… pfuu

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. joi, 1 martie 2012, 10:19

    Diferenta fundamentala ?

    Hm…. diferenta fundamentala e ca ponta stie ca are nevoie de trupa greilor din partid si apeleaza la ei, pe cand crinul se crede providential si de neinlocuit. De aici diferentele fundamentale de abordare si raportul cu propriul partid pe care il au cei doi.

    Hai sa spun si asemanarea fundamentala: amandoi o sa tradeze poporul cand o sa ajunga la putere pentru ca amandoi vor puterea pentru ei, nu ca sa faca ceva pentru toti. Distractiv e ca amandoi se vor trada reciproc…. dar despre asta o sa vorbesc alta data. Acum doar ma amuz de ipocrizia tuturor.

    Off topic: Stefan, tu esti ubicuitar :D ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. Codruta Filip
    joi, 1 martie 2012, 14:03

    Cand l-am vazut pe Ponta la Bruxelles intr-o intalnire mai putin formala, mi-am dat seama ca are capacitatea discursului echilibrat, cu tenta europeana si de modernizare. Am mai remarcat ca poate avea un anume fler ce poate atrage tinerii. Inca nu si-a conturat viziunea cum trebuie, dar poate nu este tarziu. Eu chiar cred ca ne trebuie o alta abordare, un vizionar si sper ca Ponta sa reuseasca. Pe Crin l-am auzit intr-o reuniune formala, tinand un speech de 30 de minute, fara structura si putin isteric. Ponta a vorbit 15 minute, punctat, coerent. Diferenta a fost mare.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. joi, 1 martie 2012, 21:23

    Stiu ca poate o sa fiu luat in deradere de unii dintre voi care nu suporta politica, insa sunt 100% convins ca USL e singura solutie pentru Romania, in momentul de fata. Din punctul meu de vedere, Crin Antonescu e singurul lider capabil sa conduca Romania. Eu consider ca atat Crin, cat si Ponta, sunt la fel de bine intentionati si ca ambii au o experienta vasta.

    Niciunul dintre ei nu este mai presus de celalalt, insa simpatia majoritatii oamenilor pe care-i cunosc merge catre Crin. Si nu cunosc putini oameni :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. joi, 1 martie 2012, 23:51

    Nu pricep despre ce experienta vorbeste Blogatu?Din cite stiu nu au fost ministrii de prim rang,nu au fost nici primari generali ai capitalei,sau o functie administrativa,sa ii vezi ca se pricep.De dat din gura si rostit discursuri minune stie oricine daca are in spate pe cine trebuie.E pacat ca tot mai mult govedesc ca vor doar ciolanul si nu ii doare capul de necaurile noastre de zi cu zi.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. vineri, 2 martie 2012, 16:28

    @mihaibunnet: Preferi pe Basescu sau pe Crin? Atat te intreb :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde