08.12.2016

Să învățăm 2.0 împreună: Cum se lansează un blog nou

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Și vom discuta, firește, pe caz aplicat, căci io zic că așa învățăm mai bine :D

Se dau următoarele:
– s-a lansat brasovean.com
– lansare coincide cu un concurs unde cei care propun știri din Brașov pot câștiga laptopuri, tablete PC și alte gadgeturi
– la ora la care scriu aceste rânduri nu sunt alte știri pe blog

Se cere:
– cum apreciați modalitatea de a lansa blogul? Adică direct cu acest concurs/recrutare de personal.
– ar fi trebuit să mai aștepte cu concursul până aveau mai mult conținut sau tocmai de aceea au ales această lansare pentru a aduna oameni care să creeze conținut?
– orice altceva mai aveți de zis în chestiunea în cauză.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Dau un telefon Motorola Defy+ pentru un comentariu

Avem Legea picnicului. Cum procedăm?

9 comentarii

  1. miercuri, 22 februarie 2012, 09:38

    Multumesc pentru acest articol: interesanta abordarea ta in aceasta privinta!

    Deja, la aproape o saptamana de la lansarea proiectului, se contureaza doua tabere: entuziasti si pesimisti in privinta reusitei.

    Personal voi incerca sa privesc jumatatea plina a paharului si sa folosesc la maxim critica constructiva.

    Sa nu uitam ca si cea mai lunga calatorie incepe cu… primul pas.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 22 februarie 2012, 10:06

    Initial am crezut ca este vorba de covrigi. Eu am scris vreo 10 posturi inainte sa il fac public.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 22 februarie 2012, 10:42

    Orice metoda e buna atata timp cat conduce la indeplinirea scopului. Acum ramane de vazut care e scopul blogului. Cred ca e o metoda ok pentru a se face cunoscut online. Partea grea este insa proba timpului, asta desigur daca detinatorul blogului isi doreste sa lase urme in online.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 22 februarie 2012, 11:00

    În primul rînd este nevoie de promovare

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 22 februarie 2012, 11:28

    E pacat ca nu au scris mai multicel pe site inainte sa se lanseze. Mai ales cu un concurs. Nu sunt cum pare pentru altii, dar momenta concursul acela pare putin dubios pentru mine. Mai ales ca au tot existat pacaleli (in special pe FB) unde multi vanatori de concursuri si-au luat plasa.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. joi, 23 februarie 2012, 08:02

    Eu am scris deja aici despre ce ar trebui sa faca brasovean.com ca sa reuseasca:
    http://irina.bartolomeu.ro/?p=1385
    Din experienta, e bine ca initiatorul proiectului sa inceapa sa scrie inainte de a face o recrutare indiferent de mijloace.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. joi, 23 februarie 2012, 10:03

    Revin cu rugamintea de a finaliza tema. Acum sunt prins cu pregatirile pentru intalnirea de sambata a blogosferei vrancene. Duminica / luni voi scrie si eu propriile sugestii si sesizari. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. joi, 23 februarie 2012, 15:59

    Fara continut nu cred ca e cazul sa faca tam tam. Poate au castigat din start cativa cititori ca mai apoi cei care s-au interesat doar de concurs sa nu aiba si o alta informatie despre site-ul in sine. Post it: „Site-ul ala cu concurs cu premii mari” si atat.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 27 februarie 2012, 17:59

    3 luni.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde