04.12.2016

Avem Legea picnicului. Cum procedăm?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Mă bucură că avem, în sfârșit, Legea picnicului. Dar, pe de altă parte, nu pot să nu mă gândesc la frumusețea intrinsecă a acestei țări în care, cu masiv elan patriotic trăim, în care autoritățile trebuie să fie obligate de o lege să facă ceea ce ar fi bine să facă. Ok, faptul că suntem români nu este o explicație. Sau, mă rog, e parțială…

Aș fi vrut ca o astfel de lege să fie respinsă de deputați pe motiv că nu are rost. Și că primăriile și consiliile locale și județene au rezolvat deja această problemă a locurilor de picnic, așa că nu mai are rost o lege pe tema asta. Căci, evident, este și în interesul lor. Dă-i pace…

Mai există și problema, deja verificată la noi, a unei legi superbe, dar a cărei aplicare să fie la fel de superbă, dar să lipsească cu desăvârșire. Adică să bifăm la capitolul legislativ, dar să fim pastă la capitolul efectelor legii. Și să sărbătorim asta cu niște mici și bere la PET. La un picnic, firește.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Să învățăm 2.0 împreună: Cum se lansează un blog nou

Ia să mă dau io mare că am primit o diplomă

12 comentarii

  1. miercuri, 22 februarie 2012, 13:03

    Am ajuns rau de tot daca ne trebuie o lege a picnicului. Dupa parerea mea chestiunea asta se intampla din cauza deficitului de bun-simt pe care il are populatia (in general dar sunt si destule exceptii) care picnic-uiesc.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 22 februarie 2012, 13:12

    Cand strainii ne lauda tara, ne-o lauda si pentru faptul ca aici pot merge prin padure fara grija, pot sta pe o pajiste pot umbla pe munte fara sa se simta ca in oras etc.Considera ca totul la noi e mult natural si mai putin amenajat decat la ei. Avem locuri in care oamenii nu au intervenit, nu vad de ce am face-o acum! Problema gunoaielor este una, problema reglementarilor care vor fi aplicate dupa bunul plac al autoritatilor e alta. Sincer, daca inca nu s-a inteles :) nu sunt de acord, dar asta este. In curand, la fel ca in Anglia de ex. nu vei mai putea merge prin padure sa culegi ciuperci pentru ca cineva iti va spune ca si asta este interzis.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 22 februarie 2012, 13:40

    ps Am uitat sa spun ca o dispozitie de genul asta care interzice mersul cu masina prin parca, ne-a limitat drastic spectacolele din parcuri. Nu va imaginati ca noi ne dam cu masina prin parc, dar trebuie sa caram scena si decorurile. Asa bine a fost aplicata hotararea ca au pus popice care nu se scot la intrarile in parcuri asa ca nu prea mai putem juca in aer liber asa cum o facem de 22 de ani. Au mai ramas doar cateva parcuri printre care cele ale Primariei Capitalei. In alea putem intra. Asa ca ma astept ca legea asta se aplice la fel de bine!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 22 februarie 2012, 14:10

    […]          Aflu de la Chinezu ca avem in sfarsit frumoasa lege a picnicului. Mi se pare trist ca avem nevoie de o lege, in […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 22 februarie 2012, 14:13

    Într-o ţară normală, în care statul îţi interzice ceva, tot statul îşi oferă ceva la schimb. În cazul de faţă, locuri de picnic. Bine, de grătar, picnic se zicea pe vremea copilăriei.

    Ca exemplu, în Italia e interzis, dar au zone întinse unde poţi merge la un picnic. Am fost pe munte, unde aveau o întindere frumoasă de iarbă verde, îngrijită, cu mese şi scaune din lemn, să te simţi în natură, cu izvoare de apă să nu fii nevoit să cari apa de acasă. Dar e o altă ţară, o altă lume.

    Noi doar interzicem…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 22 februarie 2012, 14:38

    Sper sa se organizeze si niste cursuri online pentru permis de Picnic, manuale de Picnic 2.0 si coaching de Picnic. Poate apare si o pagina FB de Picnic european.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 22 februarie 2012, 14:40

    Va fi data o lovitura puternica voluntariatului, Letz do it ! va deveni o amintire, Romania va deveni o Elvetie balcanica. Uite asa se pierd nise si sponsori ! pacat ! :(

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 22 februarie 2012, 14:49

    @Semanticus Esti in verva :)))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. Nicu Lupsa
    miercuri, 22 februarie 2012, 15:03

    Ce dezamagire ar avea regretatul Ocatvian Paler, el care spunea ca psihologia noastra e cea a unui ” popor care poate frige mititei pe orice Golgota.”…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 22 februarie 2012, 17:55

    Hei, nu fi pesimist, oricând putem face o lege de aplicare a legii picnicului.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 22 februarie 2012, 19:21

    Mare dreptate are teatrul masca :)

    Io ma intreb insa: avand in vedere ca angajarile sunt blocate, cine va reusi intr-o zi sa acopere jumatate din muntii fagaras sau sa dea amenda? Ca sunt doar cativa padurari acolo.
    In plus, ce putere are padurarul ala (o bucata/munte) cand da fata in fata cu 9-10 „jmecheri de jmecheri”?

    Concluzii:
    1.nu are cine verifica eficient respectarea legii deci e inca o lege fara rost :(
    2. chiar daca se va aplica, se va aplica (la fel ca 75% din legile romane) doar alora cinstiti sau slabi de inger…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. joi, 23 februarie 2012, 13:58

    Prevad la vara multe falimente ale unor magazine care treceau prin perioada de vara doar vanzand mititei, aripioare si carnati pentru gratar.
    Din pacate este inca o lege care va naste doar contestatii impotriva abuzurilor .

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde