03.12.2016

Despre presa curului și curul presei

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Am citit cu mare scârbă ce a scris Florin Negruțiu. Scârbă față de subiectul abordat, desigur, nu față de textul în sine, care m-a întristat, căci am simțit, la rândul meu, tristețea autorului. Care, din punctul meu de vedere, al celui care îl urmărește pe Florin destul de constant de ceva ani, este unul din jurnaliștii care încă mai încearcă să facă presa aia presă. Dar îmi permit să îl contrazic într-o anumită chestiune.

A spune că ceea ce face Capatos la abureala aia de emisiune este presă este ca și cum ai spune că teleshoppingul și reclamele dintre filme sunt presă. Pentru simplul motiv că apar la televizor. Sau că, pe aceeași logică (oarecum forțată, firește, dar presupun că înțelegeți ce vreau să zic), că HBO România este cea mai mare instituție culturală de presă de pe la noi. Atunci când oferi legitimitate unei verze pe sticlă, așa cum e ce face Capatos pe canapeaua lui, într-un editorial pe Gândul, care, orice s-ar spune, este printre puținele instituții de pe la noi căreia putem să îi punem în coadă liniștiți ”de presă” este, cum să vă spun eu, o scăpare care mă întristează. Și căreia îi pot găsi explicații în tristețea și în enervarea autorului că unii aleg să se uite în curul cuiva pentru subiecte, dar aceste explicații sunt doar așa, ca să scriu și eu ceva aici. Ar mai putea fi motivul că Florin s-a agățat de subiectul zilei – dorsalul lui Boc – pentru a mai face ceva trafic, dar dau așa ceva doar ca o ipoteză pe care o resping categoric.

Există la un moment dat în filmul ”Merlin”, cu Sam Neill și Helena Bonham Carter, o scenă în care Merlin îi îndeamnă pe toți să nu se mai gândească la o anumită vrăjitoare, spunându-le că ea există doar pentru că toți ceilalți se gândesc la ea. Și că, atunci când nimeni nu o să o mai bage în seamă, ea nu va mai exista. Dacă ați înțeles paralela pe care am făcut-o, e bine. Dacă nu, mergem înainte.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Mă ajutați cu o declarație culinară? Ofer și premii, firește :D

Care este parfumul vostru preferat? Dacă aveți unul, desigur

18 comentarii

  1. miercuri, 15 februarie 2012, 09:45

    Sunt foarte de acord cu tine Cristi. Iata semnalez cititorilor tai si punctul meu de vedere (sa nu te superi :))
    http://www.danolteanu.ro/2012/02/cartonas-rosu-pentru-antena-1-presa-sub-orice-critica/
    Toate bune.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 15 februarie 2012, 10:16

    Ce face Gândul nu e presă! E un site/ziar online de aceeaşi speţă cu ce face Capatos!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 15 februarie 2012, 10:19

      @Pavel
      Imi poti da un termen de referinta pentru ceea ce numesti tu presa? Nu de calitate sau de joasa speta, cum zici, ci doar presa pe care o citesti tu. Ca sa inteleg mai bine caracterizarea ta. Multumesc.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  3. miercuri, 15 februarie 2012, 10:22

    Tristetea e ca in „presa” noastra sunt prea multe vrajitoare cu prea multe „vrajeli”: de la alea din folbal carora n-o sa le pomenesc numele, la pitipoance peste pitipoance si oameni de afaceri sau politici.
    Singura scapare ar fi sa le „ardem pe rug” ignorandu-le, vorba lu’ Merlin ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 15 februarie 2012, 10:24

    Asta-i Chinezu care’mi place :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 15 februarie 2012, 10:28

    Daca Capatos cu emisiunea lui face presa, eu sunt A-lister.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 15 februarie 2012, 10:29

    Presa de calitate nu e ceea ce face Gândul.

    Nu poţi considera ceea ce face Gândul presă atunci când pune titluri de rahat precum: „Acum în România ploaie îngheţată!” Şi când dai click să intri să ceteşti ştirea, titlu se schimbă în „În România va fi probabil fenomenul numit ploaie îngheţată”. De la „ACUM”, ca să mă faci să dau click pe titlu, la „PROBABIL” e cale lungă.

    Nu mai zic de ştirile în care puneau o imagine peste care „turnau” o pată neagră şi titlu era „O imagine cu adevărat şocantă! Vezi ce se ascunde în imaginea asta!” Nu numai că nu era nimic şocant, dar e penibil să pui astfel de titluri doar ca să-ţi crească traficul pe site. Chestiile astea le fac tabloidele, rezultă că şi Gândul s-a transformat în tabloid.

    Presă de calitate, cel puţin pe online, e la Jurnalul Naţional. Adevărul se apropie de Gândul şi e păcat de ceea ce fac.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 15 februarie 2012, 10:36

    @Pavel: chestia asta o face toata presa. In primul rand pentr trafic/rating, in al doilea rand ca mijloc de manipulare a maselor.

    exemplu: politicianul x se baseste in Parlament:
    ziarul 1: SENZATIONAL: nesimtitul s-a basit in parlament!!!!
    ziarul2: EXTRAOPRDINAR: domnul x a muncit pana s-a basit pe el!!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 15 februarie 2012, 10:40

    @Dorin consideri asta presă? Eu nu! De aceea de ceva timp refuz să citesc Gândul.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. Roxana
    miercuri, 15 februarie 2012, 10:57

    Ipoteza ca as putea macar sa incerc sa scriu un comentariu pe sfert de istet, ironic si subtil, comparat cu articolul tau, este total gresita! A, si – nu va ganditi la elefanti albastri!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. miercuri, 15 februarie 2012, 10:59

    Crapatos este cel mai mare peşte din televiziune. Doar gândiţi-vă până acum ce asistente a avut/are.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 15 februarie 2012, 10:59

    @Pavel:de acord cu tine.
    Necazul meu e ca aproape tot ce cuminca informatie in Romania e ori tabloid, ori aservit politic ori amandoua :(

    E trist sa ai atatea ziare si sa le citesti doar pe cele umoristice sau (din cand in cand, recunosc) cele de cultura sau (cand ai nevoie) pe cele cu mica publicitate. In fine, sau cumperi un click, gazeta, etc doar ca sa iti cumperi vreo carte de colectie :)
    E trist sa ai zeci de canale la televizor si sa te uiti pe discovery, money channel sau eurosport ca sa ai informatia bruta, neprelucrata pentru rating sau manipulare…

    Personal, canalele romanesti le folosesc pentru a vedea rugby si filme.

    Ce uitam noi sau nu vrem sa intelegem este ca la noi marketingul a fost facut de la inceput copiind sistemele altora, de catre niste necunoasatori in domeniu, iar acest lucru continua odata cu venirea mulinationalelor la un nivel mult mai „agresiv”. Media din romania e tributara si ea acestui lucru.
    Presa a „scapat” de monstrii sacri sau scapa acum iar generatiile noi sunt ceea ce eu as numi „generatiile can-can”. Lipseste substanta, lipseste aspectul, avem parte de 5 randuri si o poza de juma’ de pagina pentru a vedea -SENZATIONAL : „x isi inseala nevasta” (ceea ce sincer nu ma intereseaza)- o poza cu x stand la o cafea cu doamna y…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 15 februarie 2012, 11:01

    @ Chinezul:

    Blogul meu e unul micut si pentru rugby.

    Imi permit deci sa-ti fac o sugestie: un sondaj cu intrebarea: „cati dintre voi trebuie sa dea televizorul mai incet cand intra publicitatea?” ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 15 februarie 2012, 12:08

    Chestiile astea vor disparea in momentul in care nu le vom mai consuma. Dar din moment ce cu totii privim curul lui Boc si ii facem audienta, ne miram ca media e plina de cururi?

    Solutie : Cand vedeti cururi la tv sau chiloti de cruduta, schimbati postul. Cand vedeti acelasi lucru pe un site, scoateti-l de la bookmarks sau din reader. Din moment ce-l vizionati emisiunea sau cititi articolul, ati contribuit la dezvoltarea acestui gen de material.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. miercuri, 15 februarie 2012, 14:32

    […] zic să-l ascultăm pe Chinezu așa că: I forget you Un Show Păcătos!!!! Poate așa, dacă nu vom mai înghiți toate rahaturile […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde