09.12.2016

Grupul în care nu se dau linkuri. Pe facebook, firește

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Admit că și eu am practicat faza cu intratul pe tot felul de grupuri de pe facebook doar pentru a da niște linkuri acolo și gata, am zis ca my job is done. Ceea ce, recunosc, nu e tocmai cel mai fair mod de a face parte din acele grupuri. Sigur că a da linkuri către postări și articole pe profilul grupului respectiv face parte, dacă vreți, din farmecul acelui grup. Doar că nu asta ar trebuie să fie trăsătura de bază, dacă îmi permiteți. Din păcate, însă, în foarte multe grupuri îmi pare că există un dialog al surzilor, un autism caracterizat prin sistemul eu mă fac că mă interesează să fac parte dintr-un grup și ceilalți se fac că îi interesează că mă interesează, dar, de fapt, ceea ce ne unește este că acolo dăm linkuri pe care nu prea le urmărește nimeni.

Așa că, într-un soi de mea culpa spontan, am creat Grupul în care nu se dau linkuri. Unde exact asta facem, nu dăm linkuri :) Ce urmează pe acolo? Habar nu am. Dar trag nădejde, așa cum îi spunea Vlad lui Marius, că ne vom cunoaște mai bine ca oameni, nu ca linkuitori :)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Vă băgați să mă criticați din nou?

Cum ar fi să îi zicem ”Revista printului” nu ”Revista presei”?

12 comentarii

  1. miercuri, 8 februarie 2012, 08:46

    Nu citeste nimeni nimic, am incercat pe grupul bloggerilor sa le ofer o informatie utila doar sa o ceara si nu a cerut-o nimeni, deci e clar ca e degeaba grupul respectiv.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 8 februarie 2012, 08:47

      @Haotik
      Dar tu citesti ceva de pe Grupul bloggerilor?

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  2. miercuri, 8 februarie 2012, 08:52

    Păi şi acum te-ai retras din el? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 8 februarie 2012, 08:55

      @Monica, Spada
      Cum sa ma retrag? A fost doar o pauza de bere. Acum sunt la datorie. Si fara linkuri, fireste :D

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  3. miercuri, 8 februarie 2012, 09:14

    Eu fac parte din vreo 3 grupuri.Bloggeri din Bacau si Probike sunt mai importante.Acolo nu se dau linkuri decat foarte rar

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 8 februarie 2012, 09:17

      @parazitul
      Dar activitate exista in grupurile alea? Ca degeaba nu se dau linkuri daca nu exista activitate. Se cam leaga lucrurile, cum ar veni :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  4. miercuri, 8 februarie 2012, 09:19

    Da, domnule! O inițiativă 2.0 lăudabilă!
    Ai uitat să precizezi că nici pișcoturi nu se dau.
    Ce-i drept, am fost cam trist la început, dar am un magazin vis-a-vis de palatul în care domiciliez de ceva veri încoace și s-a rezolvat!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 8 februarie 2012, 09:53

    Inițiativa e super ok. E un grup care îți pune neuronul la lucru.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 8 februarie 2012, 10:53

    Ce ma deranjeaza la grupuri este ca moderatorii ajung sa stranga sute de membri si nu fac nimic cu ei. Nu se intampla nimic. Din cand in cand mai mimeaza o conversatie, la modul „eu intreb, eu raspund”, dar cam atat. De ceva timp mi-am dezactivat notificarile de la grupuri, ca ma saturasem de atatea linkuri :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 8 februarie 2012, 11:42

    In probike e slabuta.Fiind vorba de iesiri cu bicicletele e cam pustiu iarna

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 8 februarie 2012, 15:17

    Eu ma gandisem la „grupul anti grup” unde sa nu se posteze linkuri, sa nu se dea like-uri … dar am renuntat la idee.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. joi, 9 februarie 2012, 15:02

    Am fost si eu in fel de fel de grupuri, intram imi puneam linkul si plecam, apoi mi-am dat seama ca asa cum porcedez eu fac toti si am renuntat

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde