11.12.2016

Să mă duc, să nu mă duc? Dați-mi argumente.

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Despre protestul anti-ACTA de sâmbătă vorbesc.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Legenda apariției mele intempestive în blogosferă…

Excepțional!

19 comentarii

  1. miercuri, 8 februarie 2012, 16:08

    Pai trebuie sa mergi daca ACTA te afecteaza si pe tine! Acum doar stii impactul ACTA asupra ta

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 8 februarie 2012, 17:30

    Punem pariu ca din 30.000 cati au zis ca merg nu merg nici macar 500? Daca vor fi 1000 putem considera RECORD si o REUSITA… Dar n-as crede…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 8 februarie 2012, 17:33

    degeaba, ACTA isi face de cap si in Romanai > http://syber.sub18.ro/primul-blog-din-romania-inchis-de-acta/

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 8 februarie 2012, 17:47

    30000 attending?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 8 februarie 2012, 17:48

    Pentru ca este o lege contra noastra, contra drepturilor (minime) pe care le (mai) avem. Pentru ca ne intereseaza pe TOTI, deci si pe tine.

    Nu uita de lectia broscutei pusa la fiert.
    Daca sta in apa rece si cresti treptat temperatura, broasca nu sare afara si moare fiarta.

    Exact asa au facut nazistii, sovieticii, gasca lui basescu… toti. Toate dictaturile au inceput cu chestii mici si oamenii au zis „nu-i nimic'” pentru c apeste 3 zile sa apara altceva…. fara sa bage de seama au aparut lagarele de concentrare, gulagul, canalul…. e doar un pas catre cenzura internetului.

    Iti permiti ca peste x ani cineva sa te intrebe „Chinezule, ai cam scris multe, nu vii la sectie sa povestim un pic ?”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 8 februarie 2012, 17:51

    Bonus: daca cineva te reclama, oricine, providerul tau si cel cu hostingul trebuie sa te inchida FARA ca tu sa fii judecat, FARA sa ai drept la aparare.

    Amu, e alegerea ta daca iesi afara sau nu.
    Iti garantez ca ei pe asta se bazeaza, ca nu iesim, ca ne este lene / frica / rusine…. sau mai stiu eu ce.

    JOS ACTA !

    PS> inca nu am aflat, cine e nemernicul care a semnat pentru romania acest act ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 8 februarie 2012, 18:36

    http://cartus-ro.blogspot.com/2012/02/acta-in-2-sau-3-ani.html
    ultimul poti fi chiar tu, ce zici de argumentul asta?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 8 februarie 2012, 22:52

    Si totusi … ACTA este un val. Care va fi urmatorul ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. joi, 9 februarie 2012, 07:43

    trebuie sa mergem cati mai multi sa starpim legile imperialismului din fasa :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. joi, 9 februarie 2012, 09:16

    Astazi o sa particip la o dezbatere pe tema asta, din care sper sa inteleg mail mult despre ACTA decat stiam pana acuma. Sau, mai bine zis, nu stiam.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. joi, 9 februarie 2012, 10:10

    Si la mine se va face cica
    http://acuzatul.blogspot.com/2012/02/spune-nu-acta-si-in-bacau.html
    am sa trag o fuga sa vad cati vin :D asta daca vor veni

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. joi, 9 februarie 2012, 10:30

    Eu chiar o sa ma duc. Nu mi se pare normal sa se intample asa ceva. Mai ales ca si eu sunt creatoare de content. Si daca doamne fereste scot intr-o poza/clip vreo reclama sau melodie nu vreau sa imi fie oprit clipul. Nu vreau sa-mi cenzurez blogul. Daca il cenzurez, el deja devine inutil!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. joi, 9 februarie 2012, 11:24

    hai ma afara…..macar te mai misti si tu…plus ca asa areti k iti pasa!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. joi, 9 februarie 2012, 12:35

    Eu zic sa te duci sambata si chiar sa anunti ferm ca vei participa … pentru ca ai oarece influenta in online.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. joi, 9 februarie 2012, 12:47

    Cristi, clar, daca mergi mai tragi cu tine destui. Ce inseamna si influenta asta :D Sper sa ne vedem sambata in numar mare.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. joi, 9 februarie 2012, 20:59

    Iti recomand si intalnirea de la ISOC – http://www.isoc.ro/events/acta-intre-amenintarile-anonymous-si-controlul-guvernamental/ . Daca era vremea mai buna, veneam si eu

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. joi, 9 februarie 2012, 21:01

    ACTA a fost invaluita in secretomanie inca de la inceput, iar reprezentantii nostri au semnat in necunostinta de cauza (declaratia premierului “Nu am datele sa ma pot pronunta in acest moment cu privire la intrebarea dvs, nu am o asemenea informatie” / declaratia europarlamentarului Renata Weber “decizia a fost a Guvernului”). Beatrice Onica Jarka – membru al Asociatiei Romane a Consilierilor de Proprietate Intelectuala afirma ca “Din punctul meu de vedere, ACTA nu face decat sa stabileasca cadrul general si scopul – protejarea drepturilor de proprietate intelectuala”, dar aduce in discutie si “best practices” la care statele semnatare vor avea acces doar dupa ce-l semneaza. Daca principalul scop al acestui tratat era intr-adevar protejarea drepturilor de proprietate intelectuala, la el trebuia sa participe si Organizaţia Mondiala pentru Proprietate Intelectuala (OMPI) respectiv Organizatia Mondiala a Comertului (OMC).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. joi, 9 februarie 2012, 21:12

    eu zic sa te duci, ne mai faci si noua un update si pare-se ca e chiar grav

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. vineri, 10 februarie 2012, 05:21

    Eu zic că ACTA este ▆ ▆▆▆▆▆▆▆▆ ▆▆▆▆▆▆ ▆▆▆▆ ▆▆▆▆▆▆▆ ▆▆▆▆▆▆.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde