09.12.2016

Ce leacuri băbești pentru răceală știți?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Am două motive mari și late pentru care vă întreb ce vă întreb.

1. Simt că mă prinde o răceală de aia nașpa (că io le fac rar, dar când le fac, ioi, doamne…)

2. Simt că o să veniți cu niște propuneri de o să ne râdem corespunzător :))

Deci, cu ce îmi propuneți să combat masiv răceala ce îmi dă târcoale?

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

O poZă face mai mult decat 1000 de cuvinte…

ACTA explicată de-a dreptul băbește

35 comentarii

  1. vineri, 3 februarie 2012, 13:27

    Aspirina săracului: sex , pentru a transpira și hârtie igienică, ca să îți sufli nasul.
    Țuică fiartă cu piper!

    Thumb up 5 Thumb down 0

    Răspunde
  2. Costin
    vineri, 3 februarie 2012, 13:29

    usturoi

    Thumb up 3 Thumb down 0

    Răspunde
  3. vineri, 3 februarie 2012, 13:40

    Aspirina saracului, ceai de lamaie – la modu’ ca fierb lamai la propriu, ceapa, usturoi si niste tuicomicina – tuica fiarta cu piper :)

    Thumb up 1 Thumb down 1

    Răspunde
  4. vineri, 3 februarie 2012, 13:56

    Vaccinul antigripal zic. Nu de altceva da’ atât de puţină lume îl foloseşte de am impresia că lumea îl crede un obicei străvechi şi prost, neconform cu descoperirile actuale ale ştiinţei.

    Hot debate. What do you think? Thumb up 1 Thumb down 8

    Răspunde
    • Mihai
      duminică, 25 ianuarie 2015, 10:26

      Fa-ti tu antigripalul daca crezi orbeste tot ce auzi la tv.

      Thumb up 4 Thumb down 2

      Răspunde
  5. vineri, 3 februarie 2012, 14:37

    Tuica fiarta, clar :D ca bere nu merge

    Thumb up 2 Thumb down 0

    Răspunde
  6. vineri, 3 februarie 2012, 14:51

    – ceai de ceapa cu ceva aromat (menta de ex) – cateva cani pe zi (indulcit cu miere)
    – o felie de usturoi de trei ori pe zi
    – baie fierbinte la picioare – in apa se diszolva sare mare din belsug
    – zacut in pat cu telecomanda in mana o zi intreaga

    fa-le pe toate si maine o sa fii alt om :)

    Thumb up 1 Thumb down 1

    Răspunde
  7. vineri, 3 februarie 2012, 14:51

    Lasa leacurile babesti pentru babe, ia oscilococcinum.

    Thumb up 1 Thumb down 3

    Răspunde
  8. vineri, 3 februarie 2012, 15:24

    Un pahar,un ou si ceva lapte. Mai departe te descurci! :-)

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  9. vineri, 3 februarie 2012, 16:58

    Preventiv timp de 7-10 zile:
    1. sirop de HREAN cu MIERE de 3 ori pe zi cate 2 lingurite
    sau
    2. sirop de CATINA cu MIERE de 3 ori pe zi cate 2 lingurite

    Pe timpul cat esti racit timp de 7-10 zile:
    1. 30 de picaturi de tinctura de PROPOLIS, de 3 ori pe zi cu MIERE de albine (preferabil miere de TEI)

    Thumb up 5 Thumb down 0

    Răspunde
  10. vineri, 3 februarie 2012, 17:31

    Oscillococcinum este un produs homeopatic care, după informațiile date de fabricant, ameliorează simptomele răcelii și ale gripei, fapt nedovedit științific. Gasesti mai multe informatii pe en.wikipedia.org/wiki/Oscillococcinum :) Platesti pentru efectul placebo.

    Thumb up 2 Thumb down 0

    Răspunde
  11. vineri, 3 februarie 2012, 17:45

    Iti recomand ceai caldut (nu fierbinte), bai fierbinti la picioare, fructe si multa vitamina C (fructele cu cea mai mare concentratie de vitamina C sunt goji, dupa care urmeaza kiwi). Mai poti sa iei diverse „cocktailuri” cu miere, propolis si polen.
    A, si repaus la pat. Insanatosire grabnica!

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  12. codeus
    vineri, 3 februarie 2012, 17:58

    fiindca esti ardelean ca mine si le ai cu palinca iti spun io reteta verificata pa propria piele, ca tot e seara pune tu o lingura buna de zahar sa se caramelizeze si cand e numa bun de tapat apa pa el, in loc de apa tapa tu o cana, da ai auzat bine o cana de palinca pasta zaharul ars, il stingi cu palinca cum s-ar zace, cand s-o topit de tat zaharul o iei de pa foc si bea-o tata cana si in pat sub plapuma cu tine, pa maine dimineata esti bun de mars la nunta )))). stingand cu palinca se ia taria , o sa vezi, deci bea linistit ca nu te imbeti

    Thumb up 2 Thumb down 0

    Răspunde
  13. Horvath Liviu
    vineri, 3 februarie 2012, 22:24

    Recomand ceaiuri fierbinți cu lămâie. Iar pentru cei curajoși intravenos cu vitamina C, cei care stau prin Cluj mă pot solicita, le administrez fără plată .

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  14. sâmbătă, 4 februarie 2012, 00:24

    Ignor-o total! De când te face pe tine o răceală??? :)

    Thumb up 2 Thumb down 0

    Răspunde
  15. sâmbătă, 4 februarie 2012, 00:41

    […] IT Assistant, Retete Sanatoase, Turul de Weekend, GraphicPedia, UOF, ZMic, Cabral, Haoleu, Arhi, Chinezu, Gaben, VisUrat, Denisuca, Manafu, Victor Kapra, Android Live, ImiDoresc, PlayTech, PCNews … […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. sâmbătă, 4 februarie 2012, 10:57

    in primul rand nu te duci la munca minim 3 zile. Apoi oricare din alea de mai sus.

    Thumb up 2 Thumb down 0

    Răspunde
  17. sâmbătă, 4 februarie 2012, 11:36

    Pai si acuma spui, dupa ce te-ai pupat cu sute de bloggeri joi-seara, y compris cu mine? Pai de-aia m-ai chemat tu la Zonga Party, sa-mi dai raceala? Pai sa duc si la copilasi acasa? Huooo! Niste blogeri criminali, asta sinteti. Repede, o suta de flotari in zapada, sa-ti treaca suferinta!

    :rofl:

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  18. sâmbătă, 4 februarie 2012, 13:40

    Daca tot zici de leacuri babesti, uite cum facea bunica-mea.
    Facea o mamaliga mare si dupa ce o rasturna statea cu nasu-n ceaun si cu un prosop pe cap ca sa acopere ceaunul si sa vina toata fierbanteala spre nas si spre sinusuri.
    Dupa asta manca mamaliga fierbinte cu branza, jumari si ce mai era pe masa.
    Dupa masa o tuica fiarta pe gat + o batista cu tuica legata pe frunte si … sub plapuma sa auzi focul trosnind in soba.

    Thumb up 8 Thumb down 0

    Răspunde
  19. sâmbătă, 4 februarie 2012, 14:53

    ceai de menta cu miere si catina :) cea mai buna optiune :D Catina bauta fara nimic altceva e deasemenea super buna pt prevenirea bolilor datorita abundentei de vitamina C.Ar mai fi o metoda dar putin mai intepatoare :)) cu intepaturi de albine cred in zona sinusurilor si pe spate :D cam dureros dar sa stii ca da rezultate :) Taicamiu a scapat de piatra la rinichi cu albine si multe alte dureri de spate,picioare ! Veninul ala e super bun si pt circulatie :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. sâmbătă, 4 februarie 2012, 15:49

    @ trilulilu89, reteta ta e plina de vitamine, dar nu crezi ca este cam rau la gust sucul de catina, asa fara nmk ?
    In schimb cu intepaturi de albine, este foarte super tratamentul (eu l-am incercat in durerile de spate). http://mierea-de-albine.blogspot.com/p/foto.html. Pozele 50-51.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. sâmbătă, 4 februarie 2012, 16:11

    Vin fiert stins cu tuica, nu glumesc :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. sâmbătă, 4 februarie 2012, 18:28

    Trateaz-o cu indiferenta.
    Decat sa iei tratamente 7 – 10 zile mai bine o lasi in paca ca oricum trece intr-o saptamana :)

    Ceai cald cu multa lamaie si miere – cel putin doua cani mari seara dar e indicat si peste zi si consuma fructe … portocale, mandarine, kiwi.

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  23. Rares Cojocaru
    duminică, 5 februarie 2012, 10:57

    Pe langa ceaiuri, tuicomicini, intepaturi, si alte remedii ce le-ai alege tu, eu stiu de mult timp o mica reteta cu ridichi si vad cu nu a spus-o nimeni.

    Se cumpara una (sau mai multe) ridichi negre dupa care : ” Se taie un sfert (ca un capac). Se face o scobitura cu un cutit , ca un cosulet trebuie sa iasa si se adauga miere pana aproape sa se umple . Se lasa la macerat cateva ore si se consuma de 3 ori pe zi siropul din cosuletul de ridiche. Mierea desi vascoasa la inceput, se va transforma in foarte apoasa (va lua toate proprietatile din pulpa apoasa a ridichei) ”

    ” Ridichea neagra contine vitaminele A, B,C, P, potasiu, calciu, iod, magneziu, sulf, enzime si un ulei volatil sulfurat – rafanolul

    Sunt tot felul de retete cu ridichi, ce conteaza este ca pe mine m-au ajutat si asa au spus si prietenii carora le-am recomandat

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. duminică, 5 februarie 2012, 12:52

    bre – da’ o frectie nu i-ar recomanda nimeni? :) Una de-aia zdravana, cu Carmol (se mai gaseste in farmacii micute si ascunse), sau cu spirt sau – ca tot e unanim considerata doctorie curata – cu tuica (desi e pacat sa o strici pe frectii, dar …). Se toarna alcoolul cu darnicie, din cap pana in picioare, se freaca bine, se impacheteaza bolnavul cu toate toalele de prin casa, se pune si peruca de la Zonga sa ii tie de cald si acum pot intra in scena ceaiurile, tuicile fierte si alte licori. A doua zi – zici ca nici n-ai fost racit daca nu ar mirosi toata casa a alcool. :)

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  25. duminică, 5 februarie 2012, 15:49

    stai o zi la plaja, sa te bata soarele :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. duminică, 5 februarie 2012, 19:27

    eu iti zic ce sa faci daca ai nasul infundat si te doare gatul de mori.
    iei niste sos chilly din vietnam (ngot nush cum ii zice – la hypermarket), si bei 2 linguri de d-ala.
    fara paine, fara nimic.
    apoi sufli nasul in toate batistele de pe acasa, ca scoti tot din tine.
    si aopi bei 2 oua.
    oricat de gretoase ti se vor parea.
    baie fierbinte si la culcare.
    a oua zi n-ai nimic, esti sanatos tun.

    in loc de sos d-ala se poate folosi wasabi (eu am wasabi, de aceea il recomand cu caldura).
    Este excelent si te trece nu numai de raceala, cat si de altele.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. mac gregor
    duminică, 5 februarie 2012, 20:50
  28. luni, 6 februarie 2012, 07:33

    Ecstasy, o pastila dimineata si una seara. ::) Garantat!

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  29. luni, 6 februarie 2012, 08:51

    Dragilor, va multumesc pentru recomandari. Cand v-am cerut sfatul nu am stiu ca o sa fiu lovit dur de o raceala de aia de-a dreptul ardeleneasca :) Inca mai stau acasa zi astazi si bag, pe rand, unele leacuri pe care mi le-ati spus :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. Catalin Dobre
    luni, 6 februarie 2012, 12:39

    1. Iti iei o sticla de tuica ardeleneasca si o caciula.
    2. Te intinzi in pat
    3. Pui caciula la piocoare.
    4. Incepi si bei tuica pana vezi 2 caciuli.
    5. Mai simti ceva? :)

    Thumb up 3 Thumb down 0

    Răspunde
  31. marți, 7 februarie 2012, 10:17

    Hai să-ţi zic cum înving io răceala atunci când mă pricopsesc cu ea. Am vrut să-ţi las comentariu mai devreme, dar am uitat :))

    Stai noaptea sub plapumă cu vreo (cel puţin) două pături pe tine până transpiri de curge apa pe tine, în aşa fel iese virusul din tine şi pe dimineaţa eşti ca nou. Şi cel mai important, să nu te pună sfântu’ să te dezveleşti în momentul când simţi că nu mai poţi, stai acolo sub pături până dimineaţă. Garantez cu blogul că scapi de răceală. Pe testate.

    Thumb up 2 Thumb down 0

    Răspunde
    • OANA
      joi, 8 noiembrie 2012, 17:31

      HAI SA VA ZIC SI EU UN LEAC BUN…ZDROBIT USTUROI,DAR NU PISAT,FRECAT BINE CU ULEI DE MASLINE,CU ACEEA COMPIZITIE SE FREACA TALPILE PICIOARELOR,SE PUN SOSETE IN PICIOARE SI REPAUZ LA PAT.EFECTUL VA FI UNUL BUN.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  32. miercuri, 8 februarie 2012, 13:32

    […]  Eiii…lasă-l să mai stea! Acum e vremea lui. Nu vedeţi câtă zăpadă? Vă e teamă că o să răcească?!? Că parcă văd că o să vă fie dor…Nu dragă, i-a trecut vremea. Ce dacă e zăpadă? E […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. marți, 2 septembrie 2014, 12:21

    Eu nu sitiu nici unu, dar am intrat sa aflu, deci mersi.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde