07.12.2016

Care e treaba cu bicicleta de apartament?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Ieri, prin milostivenia lui Papen, m-am făcut cu o bicicletă de aia de apartament. Căci, la un moment dat, am întrebat io pe twitter dacă merită să îmi iau una sau mai bine testez întâi, căci am înțeles că entuziasmul pedalifer ține cam 2 săptămâni și apoi bicicleta cu pricina devine, după caz, cuier sau un inediat aranjament metalico-plastic :D Așa că am zis că mai bine să o iau o vreme la o tură, cum ar veni, să nu dau bani de pomană (așa cum ați făcut mulți dintre voi, hai, recunoașteți :D).

Și cum nu aș vrea să îmi treacă și mie pofta asta repede, vă invit să votați la sondajul de mai jos. Asta ca să văd câtă încredere aveți în mine sau, mă rog, cât de bine știți ce se întâmplă în astfel de cazuri :D

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Ne ajutați să găsim Mașina Bloggerilor?

Un guest post special: Liviu Bleotu, câștigător NetRiders 2011

21 comentarii

  1. luni, 30 ianuarie 2012, 09:50

    buun, deocamdata sunt singurul care a votat ”pe la 80 de ani” :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 30 ianuarie 2012, 10:08

    Depinde si de care ai, eu am avut una care dupa 10min de pedalat iti rupea fundul cu saua. Mama ma-sii care a proiectat saua aia.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 30 ianuarie 2012, 10:11

    Fara un ceas cardio nu ai sa reusesti mare lucru (vorbesc de unul cu centura ptr piept, nu ala de la bicicleta) deoarece nu ai un intrument care sa te ajute in mentinerea efortului intr-un prag de anduranta optim tie.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 30 ianuarie 2012, 10:18

    Defapt e, pana cand moartea va va desparti :-P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 30 ianuarie 2012, 10:19

    Mai degraba astepti primavara si iesi la pedalat prin oras

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 30 ianuarie 2012, 10:36

    și eu am una acasă care era pe post de cuier până acum vreo 3 săptămâni, acum e pe post de mobilier încă încerc să-mi iau avânt să fac ceva exerciții pe ea, poate îmi spui cum e, cum te simți etc și-mi fac curaj:))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. mircea grumaz
    luni, 30 ianuarie 2012, 10:59

    din pacate, nu vei avea un prieten langa tine, care sa te stimuleze; vei rezista doua saptamâni daca vrei, poate si mai mult, dar la un moment dat vei renunta fara niciun regret; poate vei reusi sa-ti cumperi intre timp si un pantalon de ciclism (te va durea curul, asta-i sigur); 90% dintre cunoscutii mei care si-au luat bitza de apartament imi spun ca-i enerveaza acum sa stearga praful saptamanal… eu am scapat, il sterge mama

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 30 ianuarie 2012, 11:35

    Eu am alta parere, consider ca cei care vor sa faca sport acasa, reusesc asta fara sa aiba toate gadgeturile astea gen bicicleta, pista de alergat si alte minunatii :) iar cei care nu reusesc sa se tina de sport acasa, merg la sala :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 30 ianuarie 2012, 11:40

    Timpul, acesta este marea problema. Daca ai timp sa faci dimineata o gimnastica simpla de 3-8 minute, atunci ii super bine.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 30 ianuarie 2012, 12:12

    Cred ca multi dintre cei ce au raspuns s-au gandit la cat ar rezista ei. Pentru ca altfel e clar ca trebuie sa te apuci de miscare rap[id: din tribuna de rugby trebuie sa intri in teren :) (sunt 61% cei care prevad ca lasi bicicleta pe mana copiilor! )

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 30 ianuarie 2012, 13:39

    Mi-a trecut dupa cateva luni … acum o folosesc foarte rar spre deloc … din comoditate.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 30 ianuarie 2012, 13:57

    Eu să știi că mă țin încă de bicicletă. Foarte adevărat că trebuie să vrei pentru că este atât de ușor să renunți…dar dacă îți faci o rutină, nu mai pare atât de greu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 30 ianuarie 2012, 15:05

    Hai ca in seara asta incep antrenamentele. Si va tin la curent cu progresul. Poate imi calculez si cati kilometri fac. Sa ma inspaimant singur :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. luni, 30 ianuarie 2012, 15:15

    Kilometrii si viteza sunt putin relevante, importante sunt cadenta (rpm) si ritmul cardiac (bpm).
    Spor! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. luni, 30 ianuarie 2012, 22:59

    Eu fac de trei saptamani 15 minute dimineata si 15 minute seara. Reusesc sa parcurg intre 7 si 10km in minutele astea, in functie de cat de spor am sa dau la pedale.
    Bicicleta o am de vreo trei ani in casa, timp in care am tot mutat-o de colo-colo (asta vara ajnsese chiar afara pe terasa), dar de cand mi-am luat angajamentul in fata cititorilor blogului ca am sa dau jos cele 10 kg in plus acumulate in ultimii doi ani, ma tin de treaba, ca mi-e rusine de ei, nu ca as avea eu cine stie ce ambitie. :D
    Saua te rupe dupa zece minute, eu in a doua zi de antrenament m-am urcat in pod si-am luat husa de sa la bicicleta sotului (aia adevarata, care pe timpul iernii are garajul in pod) si acum mi-e bine.
    Sper sa ma tina entuziasmul asta pana la primavara cand voi face de placere plimbari lungi cu bicicleta, dar de data asta afara, la sosea ca sa spun asa.
    Spor si tie!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. marți, 31 ianuarie 2012, 09:19

    Aş fi votat, dar nu există varianta 4, adică:
    #o lună, două (de acumulare) ca apoi să trec pe outdoor

    Mmm, trebuie să avem o discuţie serioasă :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. marți, 31 ianuarie 2012, 13:01

    Sti ce cuier bun iese din ea, poti sa pui umerasele pe ghidon, deci cand iti cumperi sa aiba ghidonul cat mai mare, ca ala e important :) pentru haine :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. marți, 31 ianuarie 2012, 13:03

    Si atentie sa nu o faci cadou cand o cumperi, eu asa am facut, i-am luat cadou sotiei, dupa 2 ani de cuier am zis ca o dau contabilei, si a inceput …. scandalul… cadoul meu, sa-l dai la alta…. asa ca inca am cuierul desprectiv, as face poza sa-ti arat dar daca fac poze, urmeaza alt scandal… sti tu ala cu „ma faci de rusine peste tot” :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. marți, 31 ianuarie 2012, 14:11

    Am votat „mai da-te-n pedala mea” ca imi place cum suna :)). Raspunsul e unul singur: depinde numai de tine!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. marți, 31 ianuarie 2012, 16:25

    Pedala se dă în parc şi pe spiţe, da?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. miercuri, 1 februarie 2012, 00:02

    Am intrat si eu pe blog si-acum am zarit postul asta. Nu stiu cum de l-am ratat. Si-am votat. Si da, am ales partea cu 2 saptamani – dar nu pentru ca asa as face eu (la mine e simplu, eu n-am voie, vorba aia miercuri doar ce mi-a sarit, iar, rotula:P) ci prin prisma tuturor celorlalti pe care ii stiu ca au biciclete si care acum au minunate cuiere temporare sau suporturi temporare in casa :P.

    E drept ca printre variante trebuia sa fie si ceva gen 2 luni – ca sa aratam ca avem totusi incredere in tine.