27.09.2016

Vă provoc să îmi spuneți dacă am fost golan cu Exarhu

Căci el așa zice. Mă rog, Exarhu vorbește despre ”semi-golănie”, dar asta cu semi e pe sistemul ori suntem golani ori un mai suntem. Adică nu e ca cum am fi, și io și el, niște semi-virgini când vine vorba despre cunoașterea caracterului preacurvăsărinic al lumii în care trăim. Eu v-aș ruga să îmi spuneți unde este golănia pe care am comis-o. Miștocăreală și ironie de peluză (unde, spre deosebire masivă de Răzvan, fin intelectual și om de cultură civică și alte tipuri) mă situez cu de la sine putere și după puterile mele, da, aia există în ce zic eu și încă la greu. Dar golănie, mă scuzați, nu servesc.

Și ca să avem și instrument de lucru (adică să nu se creadă, vaaaaai așa ceva…) că aruncăm doar cu vorbe de astea grele ca să fie doar aruncate și să ne arătăm că cât de tari avem caninii 2.0, aveți mai jos definiția golanului oferită de dexonline.ro. Nu v-am dat definiția golăniei pentru că acolo cuvântul era explicat doar prin ”atitudinea unui golan” așa că aveți mai jos ce este (la modul oficial, acribic) un golan. Care, cică, aș fi eu. Sau, mă rog, tăiați voi jumătate din ce zice definiția, căci sunt semi nu full option, cică.

GOLÁN, -Ă, golani, -e, s. m. și f. (Peior.1. Om fără ocupație, care bate toată ziua drumurile fără să facă nimic util; derbedeu. 2.(Adesea adjectival) Om sărac, zdrențăros, care nu are cu ce se îmbrăca. – Gol2 + suf. -an.
Sursa: DEX ’98 | Adăugată de gall | Greșeală de tipar | Permalink

GOLÁN ~ă (~i, ~e) m. și f. 1) Om care nu are preocupări serioase; om de nimic; derbedeu; secătură. 2) fam. Tânăr care se ține de pozne; ștrengar. 3) Persoană îmbrăcată în haine zdrențăroase. /gol + suf. ~an
Sursa: NODEX | Adăugată de siveco | Greșeală de tipar | Permalink

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Moș Crăciun e român. Pentru că lucrează o zi pe an.

E minunat când primesc urări pe linie de rugby

38 comentarii

  1. vineri, 23 decembrie 2011, 08:55

    De-ăsta-mi eşti? Pişcoturi cu bere, dom’le? Asta e golănie pe faţă, nu altceva! :))

    P.S. Fii căpitanul nostru!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • vineri, 23 decembrie 2011, 09:06

      @Serban
      Ce capitan vrei, mah? Io abia reusesc sa ma capitanesc pe mine, ce sa ma apuc de altele. Ca nu v-ati luat responsabilitatea in maini, rati ai dracu de bloggeri… =))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  2. vineri, 23 decembrie 2011, 09:36

    Razvan este arogant si infatuat. Ironic si incisiv – asa ca nu e nici o panica (zic asa pe golanesca)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. vineri, 23 decembrie 2011, 09:42

    Cred ca e mult zgomot pentru nimic. El a ridicat o minge la fileu doar. Sincer sa fiu, ti-ai cam cautat-o la faza asta. Trebuie sa inveti sa accepti si pareri contrare despre online. Si nu ii tin partea lui Exarhu doar pentru ca e brailean de-al meu

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. vineri, 23 decembrie 2011, 09:54

    E posibil sa aiba dreptate… =))
    Esti un „Tânăr care se ține de pozne; ștrengar.” >:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. vineri, 23 decembrie 2011, 10:15

    @andrei
    deci mi-am meritat-o sa fiu facut golan. ok, merci, am mai invatat ceva

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. vineri, 23 decembrie 2011, 10:33

    @chinezu n-am spus asta, ca meritai sa fii facut golan. mi se pare doar ca se pierde esenta articolului prin toata chestia asta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. Ramona
    vineri, 23 decembrie 2011, 10:57

    Stii cum mi se pare postul asta al tau? Ca si cum ar intreba o fatuca: „Draga, imi sta bine cu rochia asta? Nu cumva ma face grasa?” si raspunsul prietenei „vaiiiii tu, cum sa te faca grasa, arati superb!!!”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. vineri, 23 decembrie 2011, 10:58

    Ramona, are dreptate! Arăți superb! :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. vineri, 23 decembrie 2011, 10:59

    I-as arata eu ce inseamna golan, dar nu merita bagat in seama :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. vineri, 23 decembrie 2011, 11:44

    @andrei cismaru
    Eu am intrebat ce e golaneala in ce am comentat eu pe blogul lui Razvan. Tu prin faptul ca ai zis ca mi-am meritat-o inseamna ca aprobi caracterizarea lui. Dar te-as ruga, daca se poate, fireste, sa imi spui ce e golaneala in ce am zis eu acolo. Si daca, intrand in logica asta, am fost mai putin golan decat a fost Razvan.

    @Ramona
    Chiar gras??? Rotofei e mai aproape de adevar, zau.

    @parazitul
    Mult spus asta cu ”nu merita bagat in seama”. Un pic cam mult…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. vineri, 23 decembrie 2011, 12:58

    @cristi 1. eu ma intreb de ce ai sarit tu ca ars dupa articolul ala. Din cate mi-am putut da eu seama, dupa umilul meu intelect, articolul viza o anumita categorie in care nu cred ca te incadrezi. In fine
    2. hai sa avem sarbatori fericite si sa nu continuam aici. promit sa revenim offline asupra subiectului

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. dino
    vineri, 23 decembrie 2011, 14:06

    Fiecare percepe diferit pragul de golănie. Pentru unii, să te scobeşti în nas în public e o golănie, pentru alţii e de-ajuns să amesteci în salată cu cuţitul de tăiat peştele. Pentru mine, golănia înseamnă în fond lipsă de fineţe (nu poate fi definită în esenţă. Ea golănia, „există” prin lipsa rafinamentului, e ca o gaură, o absenţă). Din punctul meu de vedere, faza cu „şeriful magistral” este o golănie ieftină, o dovadă de lipsă de spirit, nu este nimic fin în asta, dimpotrivă. Aparent ai fost împăciuitor în comentariile tale, dar numai la nivel superficial, probabil tu te-ai considerat de-a dreptul subtil. Eu vin şi zic: Da! ai fost foarte subtil, pentru un băutor de bere de la peluză. E drept, respectivul articol al lui Exarhu, nu a fost nici el de vreo subtilitate impresionantă, dar pentru el subtilitatea e o chestie de opţiune, la tine îmi pare a fi un miraj în cel mai bun caz.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. vineri, 23 decembrie 2011, 14:40

    E prea mult?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. al_core
    vineri, 23 decembrie 2011, 15:54

    hai să nu ne luăm după dicționar în cazul ăsta c’altfel rămânem încremeniți în proiect de la început!
    am putea numi golănaș și sclifositul la costum, cu badge corporatist de gât, care după 3 beri se adresează chelneriței cu „ce face fetele”

    părerea mea e că acolo te’ai băgat în seamă.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. vineri, 23 decembrie 2011, 16:35

    eu cred ca nimeni nu mai foloseste termenul de golan (sau golanas, golanie ori chiar semi-golanie) in sensul strict al termenului cf DEX

    eu cred ca Razvan nu trebuia sa generalizeze (” tu şi încă 500000000000 de bloggeri „), pentru ca asa cum lui nu-i plac piscotarii (jurnalisti sau bloggeri), la fel nici mie nu-mi place sa fiu pus alaturi de ei

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. vineri, 23 decembrie 2011, 20:28

    @dino
    In momentul in care pui semnul de egalitate intre ”serif magistral” si ”arunci semi-golanii” atunci e clar ca suntem din filme total diferite. Si ce ma bucur ca suntem din filme diferite, zau. Desigur, cred ca tu ai o viata mai frumoasa, caci certitudinile tale sunt de-a dreptul superbe. Eu, din pacate, nu prea reusesc sa fiu atat de transant. Ah, ma duc sa plang un pic…

    @al_core
    Asa este, sunt vinovat ca m-am bagat in seama. Dar daca pentru o astfel de vina verdictul exarhustian este golanie, atunci merit sa fiu injurat, scuipat si, dupa caz, desenat cu creta rosie pe frunte. Stie Razvan de la ce e culoarea rosie.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. vineri, 23 decembrie 2011, 20:46

    @andrei cismaru
    Eu am intrebat doar daca pentru vina de a ma baga in seama meritam sa fiu acuzat de golanie. Tu ai zis clar ca da, meritam. Zau daca mai are rost sa pierdem minute din pretiosul nostru timp sa mai discutam pe tema asta cand lucrurile in aceasta chestiune sunt atat de clar rostite. Avem mai multe si mai bune de facut, zau.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. vlad
    vineri, 23 decembrie 2011, 21:18

    dacă pentru tine a i te adresa cuiva, pe care nu-l cunoști, cu „matale” e totuna cu a fi binecrescut/simpatic, apăi nu ştiu din ce film e exarhu, dar tu sigur eşti dintr-un film foarte prost. de fapt, de aici pleacă toată problema, că tu habar n-ai care e, de fapt, problema.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • vineri, 23 decembrie 2011, 21:26

      @vlad
      ”matale” = ”golan”. Am inteles, multumesc ca mi-ai impartasit sistemul tau de valori.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  19. vlad
    vineri, 23 decembrie 2011, 22:18

    nu, matale = semigolan = impertinent. pentru mine acel semi există și are o nuanță foarte clară. că tu l-ai eliminat ca să pară cât mai veridică victimizarea, asta e doar problema ta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. vineri, 23 decembrie 2011, 23:04

    Scuzati-mi limbajul, da ala e prost.Chinezul si-a zis parerea si a fost catalogat golan.Ba, inca odata, ala e prost.Sa zica si ceva de mine, ca mi se rupe.Ala e hater sub acoperire, am zis. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. sâmbătă, 24 decembrie 2011, 01:54

    eu cred ca ai fost cum esti in general, plictisitor

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • sâmbătă, 24 decembrie 2011, 08:15

      @maniuc
      M-ai ginit la fix, zau, asa sunt eu, plictisitor =)) =))
      Lasa, mah, bine ca esti tu de o vivacitate de-a dreptul inspaimantatoare =))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  22. sâmbătă, 24 decembrie 2011, 10:31

    tu ai intrebat ce credem, provocarea a venit de la tine. Acum de ce te superi? Eu mi-am spus parerea. Trebuia sa mint? Vad insa ca ai fost foarte afectat dar sa stii ca daca te iei de „vivacitatea” mea nu se schimba modul in care vad eu lucrurile.

    Craciun fericit!

    P.S. se pune virgula dupa Lasa? „Lasa, mah, bine ca esti tu de o vivacitate de-a dreptul inspaimantatoare”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. gerula
    sâmbătă, 24 decembrie 2011, 16:53

    Mah, e si un pic de invidie acolo, la Razvan. pai tu te duci la Amsterdam, cu toti blogerii, sa le tineti conferinte in romana romanilor, api, vii in bucuresti, tot cu blogerii, sa le tineti conferinte tot blogerilor, si apoi te cheama nu-stiu-cine sa faci o campanie, ca te-au vazut la conferinta. De aci vine banu’,- vezi ca am postat si la el ceva, pe site, nu ma mai repet.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. gerula
    sâmbătă, 24 decembrie 2011, 16:59

    da, vaz ca n-a aparut, deci e vorba de awareness. pe care ti-l facui si din pozitive, si din negative. Se poate trai doar din awareness, uite, de pilda, un fute-duda precum zoso, care habar-n-are mai niecă, traieste bine-merci din awareness. Asta, la un moment dat, poate fi un awareness creat in mod fals+ de genuţ IAA- conferinte de tot felul, axate pe „hai să te premiez/invit ca şi tu m-ai premiat/ invitat”, nu neaparat pe merit. AICI are dreptate, sunt multi golani in piata, care ma usuca tare-tare, de pilda zoso e unul din ei fiindca e extrem de critic cu absolut toata lumea dar pe el nu se vede, si asta-i motivul pentru care io nu am blog, si- daca l-as avea, -sar numi fie antiblog.ro, fie antiblogger.ro. UNDE nu are dreptate- vulpea care vede strugurii acri. E cam 50-%50 comentariul lui initial. Pe parcurs sentimentele cresc, insa, inspre negativ, si polarizeaza blogosfera….Hai ca ti-am pus creierii pe bigudiuri.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. gerula
    sâmbătă, 24 decembrie 2011, 17:00

    s-ar, evident.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. gerula
    sâmbătă, 24 decembrie 2011, 17:02

    Hai, Merry Christmas to U all.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. POPA IOAN
    duminică, 25 decembrie 2011, 14:06

    Nu ai fost intradevar prea „gentelemen” dar asta esti si deocamdata accept „stilul” tau .I-mi place „oarecum” genul tau, (sa stii ca o sa inplinesc cit de curind 71 de ani) dar consider ca inca mai am „spiritul”tinar si cred ca inca nu m-am inchistat in a nu accepta si alte „vederi” mai „moderniste”. Mergi inainte !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. miercuri, 28 decembrie 2011, 11:31

    Nu cred c-ai fost golan in definitie de DEX. Dar ai facut doua greseli: 1. Te-ai aparat fara sa te atace nimeni. 2. Excesul de stil a dat o tusha ironica replicilor tale. Pe care nu poti s-o negi. Si care l-a iritat pe Razvan. An nou fericit.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • miercuri, 28 decembrie 2011, 12:01

      @bradut
      Nu m-am aparat pe mine, caci oricat ar incerca lumea (si Razvan pe alocuri) sa ma bage in categoria despre care zicea el acolo, nu are cum, zau nu are cum :) Dar ideea e ca am simtit nevoia sa ma opun atat generalizarii implicite pe care o facea Razvan, dar si sa zic ca atunci cand vezi numai jegul in blogosfera (asa cum face Razvan) zau daca ai de unde sa te astepti sa mai vina si altceva in afara de jeg. Eu asta am zis, in stilul meu mai dezafectat fireste, ca un ditai brandul ca Exarhu, cand scrie numai despre jeg, da tonul si da munitie altora sa spuna ca numai jeg este in blogosfera. Ceea ce, sa am pardon, chiar nu e cazul.
      Dar no, asta este. M-am lamurit cam cum sta treaba. Merci de interventie :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  29. vlad
    vineri, 30 decembrie 2011, 20:33

    tu ai ținut-o langa cu ideea că exarhu te-a băgat în aceeași troacă de porci cu restul tagmei. e ca și cum eu aș scrie pe facebook că românii sunt un neam de cretini, iar tata mi-ar da o palmă după ceafă seara acasă pe motiv că, de fapt, și el e român.

    exarhu a generalizat, dar nu a și absolutizat. chestie de nuanță. iar tu singur ai fost cel care s-a băgat în mocirlă. dacă-mi aduc bine aminte, exarhu ți-a și explicat de două ori că nu ai fost vizat. dimpotrivă.

    oricum, un lucru e sigur. ești total lipsit de umor și ai devenit mult prea încrâncenat. altfel ai fi înțeles penibilul situației în care ai intrat. asta dacă nu cumva ai făcut totul doar pentru puțin buzz. caz în care, dumnezeu să-ți ajute, doar tu trebuie să știi ce-o fi în sufletul tău. sper să nu fie asta, totuși.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • sâmbătă, 31 decembrie 2011, 16:50

      @vlad
      Lasa, mah, prefer sa fiu cu troaca de porci si cu tagma de care zici decat cu fini intelectuali pentru care ceilalti sunt doar tinte de improscat din inaltimile pe care stau cocotati singuri si autosuficienti.
      Hai pa, sa ai o viata frumoasa si lasa-ma pe mine in mocirla de care zici, zau, nu te mai deranja sa vii pe aici, ti-ai pierde timpul cu unul ca mine.

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  30. vlad
    sâmbătă, 31 decembrie 2011, 17:36

    întotdeauna va fi un loc călduț și o pâine de mâncat în postura de victimă. la mulți ani și ție!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. luni, 2 ianuarie 2012, 12:46

    @Chinezu

    Că tot am văzut discuţia de mai sus, „matale” ăla nu vine de la „dumneata”? Greşesc eu? Na, că văd că e o formulare care e considerată golănească (sau semi, sau anyway…) şi aş vrea să ştiu dacă eu sunt ăla care nu mai ştie română sau dacă generaţiile de anti-bacalaureat au reuşit să distrugă în asemenea hal înţelesul cuvintelor…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. miercuri, 4 ianuarie 2012, 07:51

    Astept cu nerabdare ziua, luna sau anul (minunata/minunat) in care ne vom uita numai la partea plina a paharului (de sampanie evident) si vom renunta sa credem ca doar criticand construim. Ziua in care vom da 80% exemple pozitive si doar 20% negative; ziua cand, in fiecare dimineata vom gasi un motiv sa spunem ceva dragut oamenilor de langa noi ( fie ca sunt ei de prin 2.0 sau nu).
    Ah si ca sa vorbim si de piscoturi mi-ar placea sa il rog pe Cristi sa imi puna un fundal roz la comentariu ca sa fie dupa caz „fun” pentru unii, gretos pentru altii sau in fine pozitiv si diferit sper eu pentru cei mai multi dintre noi.
    La multi ani Cristi si tuturor cititorilor tai dar si tuturor domnilor cu care argumentezi si un an nou FABULOS!
    Cu mare drag:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. gogs
    duminică, 15 ianuarie 2012, 12:57

    superb articol. felicitari.
    va provoc sa imi spuneti daca am fost golan cu exarhu, dar daca imi spuneti ca da, am fost golan cu exarhu, atunci –>> ”Hai pa, sa ai o viata frumoasa si lasa-ma pe mine in mocirla de care zici, zau, nu te mai deranja sa vii pe aici, ti-ai pierde timpul cu unul ca mine.”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde