02.12.2016

Câți dintre voi folosiți rame foto digitale?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Hai să fac un scurt istoric, așa, introductiv. La vârsta mea senectabilă (scuzați cuvântul, așa mi-a venit :D), am prins aparatele alea clasice, pe film. Și se întâmplau două lucruri care implicau anumite emoții.

Primul era celebrul ”măăăă, nu mai face atâtea poze, că mai am doar câteva poziții pe film”. Adică, pentru ce mai tineri dintre voi, care nu au prins perioada aia, filmul fizic din aparat avea doar vreo 36 de poziții/poze (parcă…) și trebuia să te gândești serios când apeși pe buton, căci nu puteai să faci poze în neștire ca acum cu digitalele :))

Al doilea moment era cel al developării filmului. Puteai să o faci chiar tu, dacă aveai o cameră obscură (adică o cameră cu lumină roșie, să nu afecteze filmul) sau dacă știai pe cineva care are. Și începea un proces laborios cu substanțe denumite revelator, fixator, după care puneai pozele la uscat. Chestii grele ce să mai… Mai ales că pe unele le ardeai pentru că le țineai prea mult într-o anumită substanță, pe alte le ratai pe sens invers, de astea :))

Mai apoi, au venit aparatele digitale. Unde toată șmecheria este să apeși pe un buton și să faci poze câte vrei tu. Sau pare că e așa. Pentru că în zona asta, unde, cum ziceam, bariera de intrare este foarte mică, diferența dintre o poză și o fotografie o face știința celui care apasă pe buton și realizează setările aparatului :)

Bun, revenind la întrebarea din titlu. Vă raportez că eu am o ramă foto digitală E-Boda Vogue LED 1030 IPS. Vă dau mai jos datele tehnice, căci mi se pare mirobolant câte poate face acum ceva ce ar trebuie să fie doar despre fotografii :)) Voi folosiți astfel de rame digitale? Și care e feelingul raportat la clasicul album foto, ăla în print, cum ar veni? :)

Cum ziceam, caracteristicile tehnice ale E-Boda Vogue LED 1030 IPS, să vă minunați și voi :))

–          Redare filme, muzica, poze

–          Ecranul foto E-Boda Vogue este identic cu cel folosit pe cele mai vandute tablete din lume

–          Conectivitate: port USB (max. 8 Gb), slot card SD/SDHC (max. 16 Gb)

–          Poate reda simultan muzica si poze

–          Ecran cu tehnologie IPS, iluminat LED

–          Telecomanda

–          Diagonala ecran 9,7” (25 cm)

–          Rezolutie 1024 x 768

–          Format ecran: 4/3

–          Alte functii: ceas cu alarma, calendar

 

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Vă băgați la Ignat Day?

Cum am dat cu leru’ în flashmob. Sau invers :D

12 comentarii

  1. miercuri, 21 decembrie 2011, 09:50

    Eu nu folosesc rama digitala si, momentan, nu sunt interesat de una. Pozele pe care vreau sa le vad, le vad in laptop/ mobil, slideshow, etc.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. bobocx
    miercuri, 21 decembrie 2011, 10:30

    Am rama foto digitala….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 21 decembrie 2011, 11:32

    De curînd am primit o ramă digitală, pare interesantă şi chiar îmi place, are card 2GB şi am pus cîteva poze pe el.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 21 decembrie 2011, 13:16

    eu am una dar nu am deschis-o de nush cand ca sa ma uit la poze :)) ci pun pe ea colinde acusica de Craciun:P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 21 decembrie 2011, 13:59

    Folosesc o astfel de rama la birou unde ruleaza pozele cu fiu-meu cand era mic. Cand ma enervez de prostia din jurul meu, ma uit la rama sa ma linistesc (adica des)
    Intrebarea pe care o am eu la cei care folosesc aparate digitale este:
    Cate poze au pierdut pana acum, fiindca nu mai au albume clasice cu poze?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. Ramona
    miercuri, 21 decembrie 2011, 15:21

    Am gasit pe acasa un Smena 8m. Am luat film ieri si in weeke-nd il testez. Iau si digitalu’ cu mine, pentru orice eventualitate, insa sunt incantata de aparatul meu vintage! (am raspuns la intrebare, da?)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 21 decembrie 2011, 18:03

    Nu am si daca as avea nu stiu daca mi-ar fi de folos :)).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. nea'Mielu
    joi, 22 decembrie 2011, 06:32

    bre, n’am, da’ recunosc ca m-am invartit de cateva ori pe langa unele. asta d-acilea pare avion.
    acu’ de sarbatori pare un cadou numai bun, pui o selectie de poze faine cu carnati si mosi craciuni, oleaca de colinde si gata slide-ul.

    nea’Mielu
    PS postul tau imi aminteste de faptul ca am impresia ca in batranul meu zenit zace un film neterminat de vreo 4-5 ani, dar ma tem ca e tardiv de-acu’…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. joi, 22 decembrie 2011, 09:38

    Sa sti ca era o epoca mai romantica si erai mult mai bucuros cind vedeai ce poze ai reusit sa faci,pebtru ca atunci nu aveai automat .Trebuia sa sti sa fixezi timpul si diafragma in functie de vreme ,in casa si in functie de distanta.Pe vremea aceea nu facea poze fistecine ,ca acum si dupa se cred mari pozasi si daca ii intrebi de diafragma sau timp de expunere,zic ca vorbesti alta limba.Eu mai am inca aparatul cu care am facut ultimele poze adevarate,un ZEIT E daca va spune ceva ,marca.Era mult mai multa placere cind vedeai ce ai facut tu cu mina ta ,cum se spune,acum a devenit ceva uzual si si-a pierdut romantismul.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. ovidius
    marți, 10 ianuarie 2012, 12:33

    E bună de ceva rama asta?
    Din câte am reuşit să „sap”, ar fi cam singura ramă cu panel IPS (cel puţin aşa se laudă ăştia).

    Şi dacă tot te-ai lăudat că îl ai, am câteva întrebări…
    – Cum se văd pozele (culori, luminozitate, contrast, unghi de privit)?
    – Sunt ceva probleme la rularea filmelor (mers sacadat)?
    – Merg mp3-urile cu VBR mai mare de 192kbps ??? (ăştia zic în specificaţii că nu)
    – poţi să îţi alegi mp3-urile după ID3 Tag (artist, album, gen muzical etc..)
    – Poţi face slide foto + muzică simultan ???

    Mulţumesc & aştept un răspuns.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. mirela
    vineri, 31 mai 2013, 19:08

    imi pare rau ca o fac pe blog-ul tau dar trebuie sa o spun …. E-boda sucks ! m-am pacalit cu o rama foto IPS Vogue led , ce mai ..cea mai tare . calitate imagine ok dar prezinta disfunctionalitati in derularea pozelor ( doar foto JPEG conform cerintelor de functionare ). Service … de rahat . daca ai vreo problema de service ai pus-o ; tipic romanesc ; trebuie sa te inarmezi cu ,MULTA rabdare … sa suni vreo cateva zile …pot fi si 5 … sa ii prinzi sa iti raspunda la telefon sa anunti problema …dar mai frumos e cand iti schimba niste etichete si te anunta ca ti-au schimbat produsul . Eboda sucks ! Piese congoleze asamblate si servisate cu mentalitate romaneasca de rahat .

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. Dan Constantinescu
    joi, 10 decembrie 2015, 11:15

    …poate stie cineva cum se desface una (E-Boda Vogue 850), ca a mea s-a stricat…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde