10.12.2016

Una din diferențele dintre un manelist și un intelectual

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Faza cu manelistul care, cu geamurile lăsate la mașină, bagă pe sistem nervos niște manele de se zguduie toba de așapament este deja clasică. Gherțoism clasic, desigur. Dar aș vrea să vă dau un alt exemplu. Pe care să discutăm. Și să ne gândim dacă gestul de a da muzica tare în mașină și a lăsa geamurile deschise să audă toată lumea ne deranjează din cauza gestului în sine, a muzicii sau a celui care execută acest gest.

Zilele trecute eram la semafor pe Titulescu, colț cu Maltopol. Și din una din mașinile aflate la semafor, cu geamurile din față lasate full deschise, firește, și cu boxele date la maximum (cred, căci bubuia muzica la mare fix), se auzea… Tosca. Adică operă. Una din cele mai cunoscute din lume.

Așadar, cine e mai ghețoi? Ăla cu maneaua dată tare sau ăla cu Tosca? Sau amândoi? Sau niciunul? Pam, pam…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

De Ziua României, hai să facem lumea mai bună

Despre ce am vorbit la Social Media Snow Camp

20 comentarii

  1. vineri, 2 decembrie 2011, 10:53

    pun pariu ca pe cd-ul piratat al aluia urmatoarea melodie o canta salam!

    Thumb up 1 Thumb down 0

    Răspunde
  2. vineri, 2 decembrie 2011, 10:53

    amandoi, caci nu asculti muzica sa-i inebunesti de cap pe ceilalti ci pentru a te linisti si binedispune pe tine insuti

    Thumb up 2 Thumb down 0

    Răspunde
  3. vineri, 2 decembrie 2011, 11:01

    ascultat de Tosca cu geamurile lasate sa auda si ceilalti imi suna a „ia uitati ce intelectual sunt ! ” si asta ma face sa zambesc ! No, io-s mai indulgenta totusi…nu ma deranjeaza asa tare sa aud muzica tare decat daca nu-mi place muzica deci in primul rand ma deranjeaza muzica in sine, mai putin gestul sau persoana.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. vineri, 2 decembrie 2011, 11:05

    Parerea mea este ca manelismul nu mai are de mult neaparat legatura cu muzica pe care o asculta ci cu comportamentul si imaginea persoanei respective.

    Manelismul a devenit practic un cuvant ce caracterizeaza un anumit model vestimentar si comportamental, precum si un anumit mod de gandire specific.

    Prin urmare, individul care asculta opera este manelist pentru ca se comporta ca un manelist.

    Avem specimene de manelisti care asculta manele, pop, rock sau muzica clasica.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. vineri, 2 decembrie 2011, 11:52

    Valenţa de comportament manelistic este certă, prin agresarea sonoră a celorlalţi. Însă Puccini, verism, la maxim?? That’s a thought, te face să reflectezi asupra motivelor care justifică succesul larg la public al operelor lui Puccini (urechismul şi manelismul fiind primele explicaţii).

    Eu personal pot fi confundat frecvent si lesne cu un manelist din acest punct de vedere, deoarece îmi place să ascult muzică în maşină, eventual la mai mult de jumătate din puterea maximă a difuzoarelor, pe simplul considerent că acasă, în apartamentul de bloc, acest lux îmi este prohibit. Coborârea geamurilor este însă o oroare, deoarece este evident că ascultatul de muzică este un lucru personal, ceva ce ţine de gusturile şi preferinţele proprii şi nu ceva ce trebuie împărţit cu tot cartieru’.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. vineri, 2 decembrie 2011, 12:01

    Iarna, geamuri lasate? Eu cred ca se socoteste la capitolul bravada: hai sa auda lumea ce cult sunt eu.
    Daca se intampla vara, mai intelegeam. Si mie imi place cateodata sa ascult muzica mai tare, iar senzatia de bas in masina e mai mult decat interesanta :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. vineri, 2 decembrie 2011, 12:34

    dupa parerea mea, amandoi sunt ghertoi, cum sa fii atat de.. sa deschizi geamu’ sa asculte toti ceea ce asculti tu, fie ca opera/manele/house/hiphop sau orice gen de muzica.. si sa zicem ca stai cu geamu’ deschis, vara evident, dar macar nu dai volumu’ la maxim precum cretinu’

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. vineri, 2 decembrie 2011, 13:10

    Amandoi, unu e cocalar care asculta manele altu cocalar care asculta opera, desi imnul cocalarului e maneaua.. nu stiu cum de poate sa asculte opera? :)) tradeaza rasa.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. vineri, 2 decembrie 2011, 13:26

    Minunată întîmplare, aş putea scrie o proză despre ea. Ar putea fi cineva care, enervat de manelele revărsate din maşini, le răspunde cu Tosca :))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. vineri, 2 decembrie 2011, 14:30

    Depinde de noi, cum ii consideram.Eu cred ca ambii sunt ghertoi

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. vineri, 2 decembrie 2011, 17:11

    Amândoi. Gestul în sine e deranjant.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. vineri, 2 decembrie 2011, 18:50

    Sincer nu cred ca ala asculta muzica de opera. Probabil a avut si aceea melodie pe cd si i-a fost lene sa o schimbe. Muzica de opera se asculta la un volum decent.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. vineri, 2 decembrie 2011, 20:52

    cred ca era o forma de protest,se ruga cred sa aiba si manelisti in trafic si sa le faca urechile flenduri cum patise cred ca si el :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. sâmbătă, 3 decembrie 2011, 00:29

    Dacă asculţi în mod regulat operă se presupune că ai şi ceva care se cheamă bun-simţ, ori respectivului îi lipsea în mod clar. Cel mai probabil voia doar să se simtă superior, să vadă lumea cât de cult e el. Aa, şi să mai vadă lumea că are şi el sistem :>

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. sâmbătă, 3 decembrie 2011, 01:56

    Dacă un manelist umblă în curul gol pe stradă, alături de o intelectuală în costumul Evei, ce definește normalul în acest caz?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. sâmbătă, 3 decembrie 2011, 16:35

    Eu spun că băiatul cu Tosca e un fel de manelist travestit :D. Nu e original, să-l tragem în țeapă, zic! :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. sâmbătă, 3 decembrie 2011, 23:50

    Nu fiti rai si hai sa privim in oglinda. Nu ati fost niciodata in una din situatii ?
    1. Nu ati simtit ca muzica pe care o ascultati intr-un anumit moment se mai potriveste si altora, sau ati vrut pur si simplu sa transmiteti ca exista si altfel de muzica ?
    2. Indiferent de ce muzica ascultati de obicei, nu vi s-a intamplat sa fiti intr-o „transa”, incat sa ascultati muzica polului opus ?
    3. Nu vi s-a intamplat niciodata sa ascultati o muzica care trebuie neaparat transmisa si altora, de exemplu cea de aici http://www.youtube.com/watch?v=nxVrfhVktZQ&feature=mh_lolz&list=WLFCF5DBCA125C039B , mai ales dupa min 1:09 ?
    Daca nu va incadrati intre una din cele 3 exemple macar odata pe an, inseamna ca va apropiati de … perfectiune.

    Da, eu am fost in fiecare din situatiile de mai sus, voi ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. duminică, 4 decembrie 2011, 01:03

    Nu cred ca o persoana poate fi catalogata ca fiind „ghertoi” numai pt ca asculta muzica la volum mare, in masina. Eu nu ascult nici manele si nici muzica clasica, dar in mod sigur imi bubuie boxele, iar muzica se aude din exterior, chiar daca am geamurile inchise. Daca mie asa imi place sa conduc, cu volumul dat la maxim, nu vad ce treaba au altii, sau de ce i-ar deranja cele cateva secunde in care trebuie sa-mi asculte muzica, la semafor.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. luni, 5 decembrie 2011, 11:46

    eu merg pe varianta doamnei Lucia Verona pentru ca si eu practic sportul asta, pe principiul „dau cultura la tot cartierul!”. Da, sunt un ghertoi…macar stiu ca Tosca e opera, nu cofetaria de langa Shaorma Dristor

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. marți, 6 decembrie 2011, 14:50

    Pe mine mă cam deranjează genul muzical manea, sau house, nu neaparat gestul în sine. O manea îmi deranjează ciocănelul din ureche, pe când o muzică, clasică nu face decât să-l gâdile de plăcere. Poate persoana din exemplul dat de tine avea un motiv pentru care a lăsat geamul deschis. Poate nu a vrut să demonstreze ce cult e el, ci să le arate altora că există și muzică bună ce merită ascultată, nu numai manele și „housereală”. Poate trecea pe lângă un grup de cocalari și a făcut gestul ăsta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde