05.12.2016

Acuma, serios, ce ați vrea să fac mai mult?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

În nimicnicia mea 2.0, chiar cred că ajut cât pot lumea. Și aici mă refer la bloggeri, desigur. Adică nu cred că există un blogger căruia să nu îi răspund la mail sau la o întrebare. Asta așa ca să vorbim de basic. Căci în alte cazuri încerc să dau mailurile unor bloggeri agențiilor sau clienților ca să îi contacteze pentru niște evenimente sau pentru niște campanii. Recomand bloggeri, încerc să îi scot în față. Merg prin țară la întâlniri cu bloggeri, ma pun la dispoziția lor, cum ar veni, să mă întrebe tot ce vor. Scriu despre bloggeri, de cele mai multe ori spre surprinderea acestora. Și nu în cele din urmă am făcut Blogal Initiative pentru ca bloggerii să aibă o modalitate un pic altfel de a se face remarcați și de a câștiga ceva.

Sigur că nimic din ce am zis mai sus că fac nu e perfect. Ar fi culmea să fie. Dar e modul meu în care încerc să trăiesc în blogosfera asta. Și învăț în fiecare zi. Și încerc să schimb în bine unele lucruri. Uneori îmi ies, alteori nu. Și merg înainte.

De aceea mă întristez când văd pe unii care mă acuză că sunt indiferent față de alți bloggeri, că mă dau mare și nu ajut pe nimeni, că (culmea!!!!) folosesc alți bloggeri pentru a-mi atinge nu știu ce scopuri mârșave, adică, pe scurt, că nu fac nimic din ceea ce am zis mai sus că fac.

Așa că îmi permit să vă pun întrebarea: ce ați vrea să fac mai mult? Că altceva zău dacă știu întreba…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Linkurile de luni, așa cum v-am obișnuit. Adică 4. Cu întrebări

Susțin 100% acțiunile în instanță intentate de bloggeri

32 comentarii

  1. luni, 28 noiembrie 2011, 08:20

    Cristi, really, io te credeam om serios… :)

    De ce pui la suflet toate comentariile rautacioase de care e plin netul nu doar referitor la ceea ce faci tu, ci la ABSOLUT orice actiune care iese din tipare? Înca nu te-ai obisnuit cu astfel de reactii? Inca nu ai invatat ca trebuie sa le mai si ignori?

    Uite, eu imi permit cu neobrazare sa-ti dau un sfat, asa ca de la cititor la blogger: continua cu ceea ce ai inceput si ignora comentariile rautacioase. Tu ar trebui sa stii mai bine daca rezultatele sunt pozitive sau nu dacat mana de oameni care te contesta.

    Si scriind astfel de posturi doar le dai unora apa la moara, pentru ca ei ar putea interpreta astfel de texte gresit, in sensul ca esti nesigur pe munca ta si ca ai nevoie de confirmari suplimentare din exterior. Ceea ce nu e bine…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 28 noiembrie 2011, 08:33

      @paulyluca
      buna asta cu ”esti nesigur pe munca ta” :))
      nu m-am gandit ca s-ar putea interpreta asa, desi, cred ca nu e asa mare pericol la cum ma stie lumea :D
      ai si tu dreptate ca nu ar trebui sa le pun la suflet, dar eu merg pe principii probabilistice
      adica daca iti spun vreo 3 treaba asta, probabilitatea este mare sa fie multi care gandesc la fel :)
      de aia intreb, sa stiu cum stau
      merci de sustinere, oricum, mare domn :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  2. luni, 28 noiembrie 2011, 08:35

    Idem @paulyluca plus proverbul romanesc „cainii latra ursul trece”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 28 noiembrie 2011, 08:49

      @Ionut
      bine, mah, stiu ca nu sunt cel mai zvelt din parcare, dar chiar sa ma faci urs? :)) merci

      @Ovidiu
      multam, asta cu cititul zilnic m-a uns la ficat :)
      nu e neaparat campania din ultima vreme de care zici, ci o acumulare de observatii de ale mele
      si, din cand in cand, mai rabufnesc si eu :)

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  3. luni, 28 noiembrie 2011, 08:39

    Personal am avut impresia ca saptamana trecuta s-a desfasurat o adevarata ofensiva impotriva A-listerilor.
    Nu stiu daca astfel de articole ti-au ridicat semne de intrebare despre cum esti perceput in blogosfera, ceea ce stiu e faptul ca te citesc zilnic…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 28 noiembrie 2011, 09:02

    Ca si titlul tau „acuma, serios ” nu mai pune la suflet ce zic ceilalti. Faci bine ce faci. Eu am invatat(aflat de) o gramada de lucruri din postarile tale si nu numai. pe principiul englez – keep calm and carry on ca e de bine

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 28 noiembrie 2011, 09:08

    Io mai am o intrebare, cum alegi bloggeri pe care ii recomanzi agentiilor sau pe care incerci sa ii scoti in fata?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 28 noiembrie 2011, 09:14

      @adizzy
      multam, o sa incerc sa iti urmez sfatul :)

      @Alina Rad
      asta e chestiune de bucatarie interna :)
      evident ca am criteriile mele personale (si subiective, clar) pe care le combin cu ce imi cere agentia
      caci daca e un eveniment pe sport, sa zicem, nu prea am cum sa recomand un blogger care scrie pe literatura :)
      pe langa faptul ca, basic stuff, bloggerul cu pricina trebuie sa se ocupe serios de blogul sau, adica sa scrie des si sa se implice in ce face

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  6. luni, 28 noiembrie 2011, 09:36

    Eu sunt de parere ca te critica cei care nu te-ai cunoscut face to face.
    Daca sunt 2000 de bloggeri de ajutat intr-o saptamana, cred ca este cam imposibil sa-i poti ajuta pe toti in timpul ala.
    Pana la urma suntem oameni, nu avem cum sa facem totul perfect.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • luni, 28 noiembrie 2011, 09:46

      @Cristi Lupulescu
      daca sunt 2000 de blogger intr-o saptamana imi deschid firma de consultanta. sponsorizata de chinezu srl =))

      @Parazitul
      multumesc pentru confirmarea ca ti-am raspuns la mail. ca altfel lumea credea ca vorbesc bazaconii :))

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  7. luni, 28 noiembrie 2011, 09:44

    Intr-adevar, cand ti-am trimis mail mi-ai raspuns spre deosebire de altii.E ok asa cum esti :) si nu te mai lua dupa gura lumii, lasa-i sa vorbeasca ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 28 noiembrie 2011, 10:17

    Bai, colegu’, eu am invatat ca probleme tre’ sa imi fac cand imi spun toti „Bravo, esti tare!”, ca inseamna ca nu contez :)))
    Dar si in blogosfera e ca la fotbal: cu cat de injura mai multi si din mai multe directii si echipe, cu atat inseamna ca esti mai impartial :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 28 noiembrie 2011, 10:28

    Mhm, eu am observat alte reactii, si anume ca oamenii te percep abordabil, competent, amuzant si gata sa intinda mereu o mana de ajutor.

    O fi doar vreo toana aparuta peste noapte, eu cred ca n-ar trebui sa-ti faci griji si sa fii Chinezu, cel pe care il stim, atata cat putem, cu totii.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 28 noiembrie 2011, 10:40

    Eu zic să-ți vezi de treaba ta în continuare. Știi cum e, niciodată nu poți să-i împaci pe toți, așa că vor fi tot timpul unii care vor spune că nu faci mai știu eu ce. Hai bre, că tu erai băiat serios, nu te supărai așa repede :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 28 noiembrie 2011, 11:27

    las’ chinezule ca asa te mai descarci si tu. e platforma ta, noi suntem aici.. te ascultam :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 28 noiembrie 2011, 11:32

    tine-o tot asa ca ceea ce faci, faci bine. E normal sa fie si carcotasi dar lasa-i in pace…..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 28 noiembrie 2011, 13:01

    nu cred că mă înșel dacă afirm că ești probabil cel mai abordabil, deschis și implicat în tot ceea ce înseamnă online autohton dintre toți bloggerii cu vechime și trafic. (și asta vine de la cineva din „exteriorul” fenomenului – adică neimplicat în campanii și monetizarea activității online).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. luni, 28 noiembrie 2011, 13:11

    Idem Camil. Continua sa faci ceea ce faci, ca faci foarte bine :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. luni, 28 noiembrie 2011, 14:19

    haide, mah, ca sunteti niste minunati :D adica nu, stai, ca unii zic ca aveti interese pe langa mine sa ziceti de astea
    asa ca recunoasteti, mah, ce interese aveti cu mine?
    nu de alta, dar sa stiu si io… =))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. Ramona
    luni, 28 noiembrie 2011, 16:17

    Eu cred ca esti ingrozitor de abordabil si deschis. Si eu te urmaresc zilnic. Keep up the good work!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. luni, 28 noiembrie 2011, 16:25

    eu nu sunt bloggerita dar sa stii ca imi face placere sa te citesc mereu … intrebare pe tine cine te-a ajutat ???….in loc sa intindem mana la ajutor mai bine ne ambitioam sa te intrecem ….eu asa as face daca as fi bloggerita/blogger

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. Corson
    luni, 28 noiembrie 2011, 16:38

    Domne, daca ai ajuns sa-ti intrebi clientii ce ar vrea sa faci mai mult, e timpul sa-ti dai demisia. Si sa-ti schimbi meseria.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. luni, 28 noiembrie 2011, 21:45

    cate minti atatea filosofii, nu ma bag in filosofie ca doare!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. marți, 29 noiembrie 2011, 09:06

    Don’t mind the haters. Faci destule si asa :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. marți, 29 noiembrie 2011, 09:21

    dragilor, va multumesc :)
    mi-ati reincarcat bateriile, asa ca voi merge pe linia Duracelului 2.0 care sunt :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. marți, 29 noiembrie 2011, 09:22

    @Corson tu ai citit articolul inainte sa-ti dai cu parerea?Daca da, inseamna cu nu ai inteles nimic

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. marți, 29 noiembrie 2011, 09:22

    Ma’, Chinezule, o singura rugaminte mai am la tine: nu-ti mai pierde timpul cu cei ce asteapta Apocalipsa. Lasa-i in plata Domnului – sa te critice pana la Marea Lupta :). Tu ai alte treburi mai bune de facut – sa impingi blogosfera romaneasca pe un drum bazat pe omenie si nu pe frustrari, orgolii nejustificate si ifose de cocalar online, ca sa nu mai spun de …. uta, uta cu taticu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. marți, 29 noiembrie 2011, 09:23

    Daca iti intrebi clientii despre ce ar fi bine sa faci, inseamna ca realizezi importanta acestora sau… poti sa ii zici benchmark.
    Chinezu’, pot sa spun doar ca, ai toata aprecierea mea. Tu, de la raspunsul rapid la orice mail, la legatura cu bloggeri mititei, la promovarea lor, implicare in campanii, pana la incurajarea si implicarea in imbunatatirea bloggosferei, toate acestea le realizezi cu brio.
    Tocmai de aceea, lasa-i sa bocifereze si mergi inainte, asa cum ai facut-o si pana acum.
    Tu esti ” tata lor”. :)
    O zi frumoasa!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. marți, 29 noiembrie 2011, 13:21

    Nu stiu daca sti ca si pe Hristos au fost oameni care l-au criticat.Nu ii baga in seama pe cei rautaciosi care iti vor doar enervare.Mergi inainte ep drumul ce l -ai ales si nu lua in seama decit cei ce fac o critica constructiva,caci sunt si din astia.Cei care nu te citesc toata ziua ,nu au citit cind explicat corect ca fiecare alege si cu o mica nota de subiectivism,ca asa e omul.In primul rind daca tu trebuie sa alegi ceva nu stiu ce comenyeazaaltii.Cind vor fi la nivelul tau sa vb ,nu scriu si ei doua ,trei articolase si se vad mari blogari si cred ca tot li se cuvine.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. marți, 29 noiembrie 2011, 18:38

    Aș vrea să-mi răspunzi la email :-)
    Vorbesc serios.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. marți, 29 noiembrie 2011, 19:45

    @Florin Grozea
    ti-am raspun imediat ce l-am primit
    iti dau print screen daca vrei
    vorbesc serios

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. marți, 29 noiembrie 2011, 20:05

    Nu vreau sa te perii in vreun fel. Spun doar ce gandesc, asa cum fac de obicei. Pentru mine esti un tip pe care dincolo de faptul ca-l admir si indragesc ( admiratia e pentru profesionalism si dragul pentru omul fain care esti), il si respect enorm. Pentru tot ce face, pentru echilibru, implicare, umanitate. Si jur ca nu sunt multi oameni in online pe care sa fi ajuns sa-i respect.( nu zic ca nu merita, dar sunt destul de pretentioasa la capitolul asta). Lumea e invidioasa ! :) Clar? Toate bune si vezi de drum !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde