09.12.2016

Cine știe să îmi spună ce rost a avut postarea asta?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Hai să facem un calcul simplu: ai abonament digital, adica ai lejer peste 100 de canale TV la care să te uiți. Hai să lăsăm 100 să nu ne dea cu virgulă. Și să zicem că reușești să te uiți cam 2 ore (media) pe zi la TV. Adică (bare with me) dacă ai lua măreața decizie de a te uita în fiecare zi 2 ore la câte un canal ți-ar trebui 50 de zile să le vezi pe toate. Ca medie zic. Și doar ca exercițiu teoretic, firește. Evident că, cel mai probabil, ne uităm la maximum 10-15 canale în mod constant și doar la vreo 5 pe sistem de heavy watcher.

Acestea fiind spuse, vă invit să răspundeți la cele câteva întrebări de mai jos:

1. La câte canale pe care le aveți în grilă nu v-ați uitat niciodată ever ever? Băgați un procentaj, ceva acolo, să se vadă clar ce și cum. Și nu, dacă ați trecut zappând prin ele nu înseamnă că v-ați uitat.

2. Care este canalul pe care stă deschis televizorul atunci când nu se uită nimeni la el, dar e deschis, că așa v-ați obișnuit?

3. Și la voi ordinea pe telecomandă este 1 – TVR 1, 2 – TVR 2, 3 – PRO TV, 4 – Antena 1, 5 – Prima TV, 6 – B1TV?

4. Dacă tot nu ne uitam la 80% din posturi, de ce le mai ținem acolo în grilă?

5. Care sunt primele 3 posturi pe care le urmăriți la greu? În cazul meu cred că (evident că nu am măsurat nimic, ci așa mi se pare mie) este vorba despre History, Sport 1, Eurosport.

6. Cine știe să îmi spună ce rost a avut postarea asta, că io nu îmi dau seama? :D

 

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Denumiri de bloguri și siteuri care ne fac să zâmbim

E mult prea tare filmul ăsta ca să nu vi-l arăt

28 comentarii

  1. luni, 14 noiembrie 2011, 15:11

    pe tv-ul de acasa (ca acum sunt in camin) ordinea canalelor era tvr1, tvr2, tvr…3, tvr cultural…. Sa continui? :)) Antenele si ProTV-ul sunt dupa pozitia a 8a. Ca sa nu mai spun unde e iRealitatea. De obicei, la mine, cand sunt eu in camera, tv-ul sta deschis pe unul din canalele Discovery.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 14 noiembrie 2011, 15:13

    2. Stadeschis pe stiri, daca le poti numi stiri, indiferent de canal (Realitatea, Antena3), pentru simplul fapt ca vorbeste ca radioul…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 14 noiembrie 2011, 15:19

    îţi răspund printr-un articol scris acum ceva timp în urmă :D

    http://www.papen.ro/2011/05/25/tu-cate-posturi-tv-urmaresti/

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. Alex
    luni, 14 noiembrie 2011, 15:20

    Le tin acolo ca s-ar putea sa vreau sa ma uit la ele. Vorbesc de acasa, ca unde stau acum n-am nici macar antena de camera, daramite cablu.
    E exact aceeasi problema ca si cu rezultatele de Google ajustate ca sa imi arate ceea ce crede Google ca vreau eu sa caut, bazandu-se pe ce am cautat pana atunci. Cum zicea un prieten, daca eu caut masini si religie, dup-aia daca vreau sa gasesc ceva despre un model nou de Ferrari, imi apare link la vreun articol de-ala ca nustiuce preot are Ferrari. Rezultatele alea personalizate mi se par stupide (oamenii nu sunt chiar in asa hal de inchisi astfel incat sa-i intereseze toata viata aceleasi lucruri, sau cel putin n-ar trebui sa fie) si de-aia tin toaaaaate posturile pe care le emite cablistu’, prinse pe cate un canal de la televizor. Indiferent ca pe pozitia 74, lasa-l sa fie acolo.
    Dar cum acasa e cablu analogic, cablistul are prostul obicei de a le tot schimba intre ele. Si aici era Antena 158 si acu’ e Eurosport 14! Dai sa vezi emtivi, hopa ca e TVE-ul spaniol!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 14 noiembrie 2011, 15:21

    Canale la care nu m-am uitat niciodata…greu…am niste canale in limba maghiara :)) la care nu ma uit ca oricum nu inteleg si nu stiu de ce sunt acolo…si in rest nu ma uit la niste posturi ‘muzicale’ ca sa zic asa…In rest am stat sa vad la fiecare cam despre ce este vorba dar 10 minute maxim :D La mine ordinea e : 0 – MTV ; 1 – TVR 1 ; 2 – Antena 1 ; 3 – PRO TV ; 4 -Prima TV ; 5 – Discovery ; 6 – AXN ; etc. :D … Cel mai mult cred ca urmaresc PRO TV, Prima TV, Discovery … [de asta le-am pus si in ordine sa nu stau sa le caut :D] Rostul postarii…nustiu …. dar a fost interesanta [pentru mine :D] si asta e tot ce conteaza :D:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. Oana
    luni, 14 noiembrie 2011, 15:25

    1. sunt vreo 3, stiu ca exista da’ nu am ajuns la ele, inca :)
    2. daca e tv meu: most likely Disney Channel :D. al tatalui: sport sau pro(st)TV
    3. nu. prosttv, antena1, prima, kanal si restul
    4. habar nu am. nu inteleg de ce nu fac distribuitorii de servicii un sondaj de genu’ si sa mai scoata ei din grila. mai aud vreo reclama cu brenciu in care incearca sa amageasca oamenii cu +100 de programe. ma lasi? nu le urmaresc pe alea 96 standard, d’apai +100.
    5. primatv, discovery si disney :)
    6. ai poate o presimtire referitoare la programe inutile :) numa zic

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 14 noiembrie 2011, 15:28

    1. Probabil nu ma uit la 90% din canalele pe care le am

    2. ProTV, cred, desi abia sta deschis TV-ul. :D

    3. Doar 1 – TVR 1, 2 – TVR 2, restul sunt imprastiate.

    4. Cred ca acelasi motiv pentru care multi oameni isi cumpara mega-smartphone-uri si le folosesc doar ca sa vorbeasca la el si sa asculte muzica. Inca nu ne-am invatat cu „less is more”. :)

    5. AXN, History, HBO.

    6.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 14 noiembrie 2011, 15:29

    Ordinea la mine e alta.
    Mă uit aproape exclusiv pe HBO, HBO Comedy, CNN, National Geografic, Discovery, Realitatea.
    Uneori prind câte un film sau o emisiune pe Cinemax si Pro/Antena1/Antena3. Tvr2 are emisiuni surprinzător de fresh, dacă ai răbdare să le cauţi… Cam atât.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 14 noiembrie 2011, 15:31

    1. 80%
    2. realitatea tv (cea originala)
    3. nope. protv e pe 11 sau 12.
    4. imi place sa trec prin multe optiuni si sa aleg numai una. daca as avea putine m-as simti ca pe vremea lui ceasca
    5. realitatea, protv, discovery, vh1, tvr, antena…nu stiu care din ele ar fi mai intens urmarite.
    6. eu nu prea ma uit la TV, nu mai dau atentie subiectului. chiar e interesant sa vezi pt cati oameni televiziunea mai este principala sursa de divertisment.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 14 noiembrie 2011, 15:32

    1. prima si protv si mai ajung din cand in cand pe discovery desi in ultima vreme nu prea m-am mai uitat

    2. habar nu am, nu prea ma uit la tv decat seara tarziu la carcotasi, mondeni, si cam atat.

    3. aia de la automatic search cred ca pe primul e D-tv ceva cu D… aaaa canal D

    4. Cine sta sa le scoata, dau un search automat o data pe an si le baga singur in ordinea care vrea

    5. cele de sus

    6. esti curios de aia ai postat

    Eu imi doresc un singur canal dar … de al RDS mi l-au scos. Cand am bagat cablu am bagat cu un singur motiv ESPN si cata vreme a existat ala cum intram in casa pe ala dadeam si era singurul canal la care ma uitam, la orice ora era ceva misto.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 14 noiembrie 2011, 15:38

    1. 85%
    2. ProTV
    3. Ordinea default, dar vezi pct. 4
    4. Pai mai mare chinul e la stergere (nu le mai ordonez, le tin minte) ca setarea lor initiala e automata. Cand imi aduc aminte, mai sterg…
    Pe TV-Tuner-ul de calculator e mai simplu, editezi direct fisierul de configurare. :)
    5. ProTv/TVR/Prima
    6. Ai scris-o la comanda! Mesajele subliminale transmise prin reclame si-au facut efectul!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 14 noiembrie 2011, 16:03

    Raspunsul este simplu la toate intrebarile : totul se invarte in julul formulei P(x)= (px+q)n-1

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 14 noiembrie 2011, 16:03

    primele 3 posturi tv la care ma mai uit din cand in cand sunt urmatoarele: National Geografic, Discovery Chanel si Discovery History, nu am programele asezate intr-o anumita ordine sunt intr-o totala dezordine si nu stau mai mult de o ora pe zi la televizor, in general seara cand intru in patura

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. luni, 14 noiembrie 2011, 16:39

    Cand sunt acasa nu ma uit la televizor

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. luni, 14 noiembrie 2011, 17:55

    1. cel putin 70%
    2. U TV sau PRO TV :D
    3. pe 6 am National TV :))
    4. eu am si canale pe care nu le-am cautat dar ele cica sunt acolo undeva :))
    5. PRO TV, Antena 1 si Discovery Chanel :)
    6. ca sa stii la ce sa te uiti data viitoare =))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. marți, 15 noiembrie 2011, 00:39

    1-2-3-4-5-6. Nimic. Nu am deschis televizorul de mai bine de o jumatate de an. Ma indispune intr-atat de mult incat il tin ca piesa de muzeu. Toate stirile mi le iau de pe net, site-uri, bloguri acre cvomenteaza cotidianul. Am totul pe net. Tv-ul e parte a trecutului.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. marți, 15 noiembrie 2011, 09:29

    1.40%
    2.Kiss Tv
    3.La mine am o ordine de nu o tin minte.Tot ce stiu sigur e ca postul la care platim abonament separat e primul
    4.La asta nu stiu ce sa raspund
    5.AXN, AXN crime, Eurosport 2
    6.Tu

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. marți, 15 noiembrie 2011, 09:48

    Majoritatea firmelor ce oferă servicii de TV, nu te lasă să îţi alegi canalele pe care le vrei, ci ţi le dă la pachet, aşa că vrei nu vrei le ai! Am puţin timp să mă uit la TV, seara când ajungem acasă de la job, merge ori pe ştiri PROTV ori pe ceva canal de Sport .

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. marți, 15 noiembrie 2011, 10:21

    Fain exercițiu. La mine s-ar putea să-ți dea cu virgulă, să nu fiu reprezentativ pentru cercetare:

    1. 0% – la toate m-am uitat
    2. Nu stă deschis. Dacă se întâmplă totuși…canalul cu care s-a închis.
    3. 1 – TVR 1, cu purici | 2 -TVR 2 cu purici | 3 – PRO TV | 4 – TVR 1 | 5 – Prima | 6 – TVR 2 | 7 – Antena 1 (Astea-s toate canalele)
    4. Că bine zici. O să scot dublurile, cu purici. Și o să rămân cu cele 5.
    5. Greeeu de spus.
    6. Studiu de piață pentru lansarea BlogdebereTV?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. marți, 15 noiembrie 2011, 10:52

    1. 90%
    2. FashionTV
    3. tvr1,tvr,2,antena1,prima,protv, etc
    4. Nu ma deranjeaza celelante programe fiind acolo.
    5. DIscovery si National Geografic si Vh1
    6. ??

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. Ramona
    marți, 15 noiembrie 2011, 14:21

    Raspunsul la intrebarea „La ce ne folosesc 100 de canala TV” este „Zapping”.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. Ramona
    marți, 15 noiembrie 2011, 14:22

    erata: canale, nu canala :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. marți, 15 noiembrie 2011, 16:46

    1. 2 maxim
    2. Disney Channel
    3. 2 – TVR2 si cam atat
    4. Ca sunt incluse in abonament? Poate intr-o zi vom avea nevoie de ele.
    5. Disney Channel, Antena1, Antena3
    6. …?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. miercuri, 16 noiembrie 2011, 04:14

    Ordinea e asa: GSP/DigiSport. HBO/HBOComedy. si ProTV. Cand nu ma uit, e deschis pe ceva canal de sport. Poate mai aud ceva interesant…
    La cat de des ma uit la TV nu m-am obosit sa setez ordinea. Cum le-a gasit TV-ul asa sunt.
    Nu m-am uitat niciodata la vreo 75% din posturi.
    Rostul post-ului? Sa faca lumea sa interactioneze? :p

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. miercuri, 16 noiembrie 2011, 10:21

    1. La multe, multe în draci nu m-am uitat. Multe nici nu ştiu că le am în listă.

    2. Televizorul când stă deschis, dar nu mă uit la el, e pe unul din cele 3 Digisport. Sau pe orice canal de sport, exclus sport.ro şi gsp tv.

    3. Nu.

    4. Că le plătim? Şi pentru că-mi place deseori să mişun prin list lungă şi neinteresantă.

    5. Digisport 1, 2 şi 3.

    6. Vrei să-ţi faci televiziune?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. miercuri, 16 noiembrie 2011, 12:26

    Ipoteza:
    – avem 100 de canale TV
    – ne uitam 2 ore / zi la TV
    – ne uitam in fiecare zi 2 ore la cate un canal
    Cate zile ne trebuie ca sa le vedem pe toate?
    Sa nu te superi, maestre, doar ca mi-a sarit 50-ul ala in ochi! :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. miercuri, 16 noiembrie 2011, 14:40

    La 90% din posturi nu ma uit. Deci si prin urmare sunt aproximativ 9-10 posturi pe care le mai butonez si din acelea 5 sunt de muzica, mai este TLC, Discovery, HBO, ProTV si cred ca totusi sunt 9 :-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. Mirela
    joi, 17 noiembrie 2011, 11:51

    :-) se pare a sunt exceptia de la „regulile” de mai sus. Cel putin 6 ore pe zi la TV, 7 zile/saptamana, pe variate posturi (pachetul de 100 si ceva, minus cele in maghiara), in functie de orele la care se „distribuie” ce doresc sa vad (in principal tot ce tine de filme, seriale, documentare, stiri, culturale, sport, balet/dans, muzica). Chiar citind o carte, TV este deschis, lucrand la calculator, TV deschis. Need to see, know, constantly find something new, si, daca se poate, in stil stiri pe scurt, „esente” inteligent editate… Ce rost are postarea? Sa afli…:-))?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde