10.12.2016

De ce durează 1 lună să primești un certificat de naștere?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Și mă duc eu la acel organism al statului de pe strada Mareșel Averescu, pa lângă Arcul de Triumf, care se ocupă de înregistrarea nou născuților. Avem experiența primilor doi copii, când am primit certificatele de naștere pe loc. E drept că asta se întâmpla în urmă cu 12, respectiv 7 ani. Și am crezut că așa e și acum, în 2011. Nope. Nu e așa.

Căci, după ce am depus actele care trebuiau acolo, mi s-a dat un bilețel, fără antet, fără ștampilă sau ceva care să arate că e cât de cât act oficial, pe care era trecut CNP-ul fetiței cu pixul și mi s-a spus că ”gata, domnu, să vă trăiască, de acum fetița dumneavoastră are CNP”, ”mulțumesc mult, zic, dar cu certificatul cum facem?”, ”apoi veniți dumneavoastră să îl luați pe 13 decembrie” îmi zice doamna de acolo, ”păi de ce durează atâta, doamnă, io stau o lună fără certificat???”, întreb, ”păi așa e acuma legea, nu mă întrebați de ce”, zice doamna, dând din umeri. Și am plecat, ce era să fac?

Acuma întreb și eu dacă e normal așa ceva. Întreb, nu zic că e de cacao să stai mai bine de o lună cu copilul fără nici un act, căci, poate, sunt rațiuni pe care eu nu le înțeleg. Dar îmi permit să adaug că, evident, fără certificatul de naștere nu ai ce povesti cu nici o instituție a statului, căci, pentru aceste instituții ale statului, copilul încă nu există. Iar hârtiuța aia fără nici un fel de valoare juridică, pe care scrie un CNP cu pixul, mă îndoiesc foarte tare că o ia cineva în serios în seamă.

După cum ziceam, întreb și eu…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Știați că 6% din români sunt anaflabeți?

Ce bine i-ar sta unui blogger cu un iPhone 4S…

24 comentarii

  1. marți, 8 noiembrie 2011, 10:26

    asa zice legea… sau asa zice lipsa chefului de a completa fix 17 campuri, o semnatura si o stampila pe o foaie A4 albastruie?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 8 noiembrie 2011, 10:28

    Am un prieten a cărui doamnă a născut pe 23.10. Primăria arondată este, dacă nu mă înşel, aceeaşi. Ghici când îşi va primi domnişorica certificatul de înmatriculare? Fix pe 13.12 :)))
    O fi vreo super-ofertă pe 13?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. marți, 8 noiembrie 2011, 10:41

    2 la zece mii, 2 la zece mii :))

    Trecand intr-un registru mai serios, e ceva in neregula la respectiva primarie. Cumnatu-miu a primit certificatul pe loc la inregistrare, la o saptamana dupa ce a nascut sora-mea. Certificat tiparit cu toate chestiile in regula ;) (asta vis-a-vis si de ce spune Marius mai sus)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 8 noiembrie 2011, 10:59

    Ceva nu e ok. Acum 5 luni de zile l-am primit a doua zi. daca insistam il primeam in aceiasi zi.
    Daca nu ai certificat nu poti depune actele pentru alocatie, pentru concediul de ingrijire al copilului etc.
    Nu poate fi legea asa. ma interesez si revin ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. marți, 8 noiembrie 2011, 11:02

    Am revenit ;)
    La Cluj e de pe o zi pe alta. Am intrebat daca e posibil ca sa se emita, in alta localitate, dupa o luna (nu am mentionat localitatea). Raspunsul a fost: „La Bucuresti e o luna, nu stiu sa va spun de ce”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. b
    marți, 8 noiembrie 2011, 11:14

    o fi periadă de rodaj. să nu pui în circulație un copil nepregătit ;-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 8 noiembrie 2011, 11:17

    La mine in maxim 3-4 zile.. cred ca iti dau certificatul de nastere :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 8 noiembrie 2011, 11:30

    Nu exista lege care să spună aşa ceva. Mai minte si tanti. Se dă în maxim câteva zile.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 8 noiembrie 2011, 11:30

      @eftimie
      se da la tine acolo
      in bucuresti e cum iti spun eu

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  9. marți, 8 noiembrie 2011, 11:34

    Sa-ti traiasca Cristi! Probabil cei de la maternitate nu pot trimite la timp actele la starea civila si s-a facut un anumit protocol intre maternitatile din bucale si oficiile starii civile (care apartin de primarii) si se transmit toate datele la o data stabilita de comun acord intre ei.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
    • marți, 8 noiembrie 2011, 11:38

      @Andrei Dumbrava
      pai ce legatura are maternitatea?
      eu m-am dus cu certificatul constatator primit de la maternitate la oficiul starii civile
      in rest maternitatea nu are treaba, nu ii intreaba nimeni nimic
      problema e la oficiul pacii

      Thumb up 0 Thumb down 0

      Răspunde
  10. marți, 8 noiembrie 2011, 11:37

    Vezi daca stai in sector de fitze, aka sectorul 1. la noi, astia mai de la tara din sectorul 6 ( :)) ) a durat doar 4 ore!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. marți, 8 noiembrie 2011, 12:58

    Sa-ti traiasca si sa fie sanatoasa!!!Eu mi-am pierdut certificatul de nastere si a trebuit sa ma duc la primaria de unde fusese eliberat sa mai cer o copie(in lata localitate decat cea de domiciliu) si plictisita de la ghiseu mi-a spus sa ma duc ca il ridic in 2 zile.Am insistat totusi pentru ca asta insemna inca un drum de 250 km dus-intors si inca o zi libera de la munca si atunci a scos formularul si l-a completat in 2 minute maxim in fata mea.Deci nu au chef de munca domnule,isi bat joc de noi pe banii nostri,ii platim sa ne sfiseze!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. marți, 8 noiembrie 2011, 13:11

    Greu cu birocratia la noi,normal ar trebui in maxim cateva zile sa se rezolve.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. marți, 8 noiembrie 2011, 14:58

    ai grija cu biletelul… acum cinci ani m-am trezit sunata de la casa de sanatate, ca mi-am inscris copilul la 2 pediatri, si ca nu am voie. dupa analize amanuntite, erau doua fetite cu acelasi cnp. norocul meu ca al celeilalte era gresit :D.
    si da, ne-a dat certificatul pe loc.

    ps. pediatrul cum ii face fisa fara CN? ca restul sa zici ca nu conteaza…

    pps. dupa o luna m-am trezit acasa cu protectia copilului, ca nu am declarat la maternitate medicul de familie, si au venit sa verifice ca am inscris copilul in evidentele unui medic.

    ppps: felicitari!!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. marți, 8 noiembrie 2011, 16:14

    Oradea

    completat acte la 10:15
    preluat certificat la 12:15

    p.s. alea-s ore din aceeasi zi

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. marți, 8 noiembrie 2011, 16:41

    […] 2. Cristian China-Birta se intreaba de ce dureaza o luna sa primesti un certificat de nastere. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. marți, 8 noiembrie 2011, 21:37

    Plm ştie cum doar în Bucureşti merg lucrurile atât de încet.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. miercuri, 9 noiembrie 2011, 08:25

    ^ din categoria „prosti, dar am descoperit cuvintele”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. miercuri, 9 noiembrie 2011, 09:32

    Addicted, nu e normal sa stai O LUNA dupa un act, las-o in mama ei de viata si tara de idioti. Inteleg 2-3 zile, dar orice este peste acest termen e deja nesimtire curata.

    Domnu’ tata, in alta ordine de idei .. sa va traiasca a mica si sa va faca fericit. Las’ ca se rezolva si asta pana la urma ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. miercuri, 9 noiembrie 2011, 10:28

    Cred ca doar in Romania e posibil asa ceva

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. joi, 10 noiembrie 2011, 07:05

    Daca asta ti se pare anormal, stai sa vezi cum este cu dosarul pentru alocatie si insertie (ca presupun ca nu vrei sa te lasi de blog si sa intri in postnatal). Plangi. Succes.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. nicu
    luni, 28 noiembrie 2011, 14:43

    …..nasol rau cu intarzierea asta…si eu sunt unul patit…mi s-a nascut feciorul pe 30 oct si trebuie sa merg sa iau certificatul pe 22 dec…n-am inteles de ce….si nu poti sa faci nici un act pt alocatie, maternitate….dar astea sunt conditiile trebuie sa ne supunem….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. luni, 7 mai 2012, 18:27

    In cazul in care „te apuca” si nasti in alta tara, astepti intre 3 si 6 luni pana il obti, dupa ce ai venit cu atele doveditoare in Romania.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde