06.12.2016

De ce comentează lumea pe bloguri?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Partea faină (unii zic că e cea mai faină, dar e de discutat asta) la faza cu bloggingul este că nu vorbești singur, că există mereu cineva care ascultă ce spui și care, din când în când, îți spune ce crede despre ce vorbești tu. Cred că asta m-a atras în primul rând atunci când mi-am făcut blog :)

Am fost mereu interesat de mecanismele (poate e mult spus, dar încerc să fac mai ”științifică” discuția :D) care se declanșează în mintea cuiva atunci când decide să posteze un comentariu pe un blog. Căci de multe ori luăm un comentariu ca atare, câteva cuvinte înșirate în vâltoarea oceanului blogosferic (eh? D:) și nu ne gândim că cea/cel care a postat comentariul a avut niște motive să facă acest lucru, să își rupă nițel timp și să își arunce părerea întru validarea publică (căci in extenso cam asta este).

Nu aș vrea să discutăm despre cei care pun comentarii doar de dragul de a fi puse sau în speranța că mai dă cineva un click pe linkul cu care postează comentariul. Căci, cu voia dumneavoastră, acestea nu sunt comentarii, ci băgări în seamă. Pe care v-aș recomanda să le tratăm ca atare, adică fix să nu le băgăm în seamă.

Poate că, ajunși în acest moment al discuției, ați fi tentați să băgați în aceeași categorie – a nebăgării în seamă – și trolli sau haterii. V-aș recomanda să nu faceți asta. Pentru că, din perspectiva obiectivului pe care l-am setat pentru această discuție, și anume să înțelegem ce vă și îi determină pe oameni să comenteze pe bloguri, aceștia sunt foarte importanți. Sau, de fapt, nu neapărat importanți, cât foarte interesanți. În special haterii. Cei an0nimi. Căci mereu m-a fascinat dorința unora de înjura pe cineva, când acel cineva habar nu are cine este cel care îl înjură. Care este gesheftul anonimului? Mă depășește, zău…

Așa că vă rog să îmi spuneți colea jos în comentarii de ce comentați voi pe bloguri și, dacă doriți și puteți, de ce credeți că postează comentarii în general cineva, care sunt motivele pentru ca fac acest lucru. Vă mulțumesc :)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Antreprenoriatul mare și antreprenoriatul mic în online

Alegerile subiective nu sunt obiective (parol…)

30 comentarii

  1. miercuri, 2 noiembrie 2011, 09:30

    Blogurile sunt un fel de Hyde Park (mai usor accesibil). Aici pe bloguri e cea mai buna dintre democratiile posbile!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. miercuri, 2 noiembrie 2011, 09:35

    Eu unu comentez din mai multe motive:
    1.Pentru ca am ceva de spus in legatura cu acel articol
    2.Pentru ca asa mai pot sa-mi aduc vizitatori (recunosc)
    3.Pot sa-mi fac amici
    Si mai sunt

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. miercuri, 2 noiembrie 2011, 09:41

    1. for social media
    2. din plictiseala
    3. ca sa atraga atentia cumva
    4. pentru trafic pe site
    5. pentru feed-back din partea gazdei
    6. par plasir (asa comentez eu)
    6. par amour – d’autres personnes …

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. miercuri, 2 noiembrie 2011, 09:48

    era amuzant sa nu ai nici un comentariu la acest post :D :))

    sau sa inchizi comentariile :))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. miercuri, 2 noiembrie 2011, 09:55

    Da, si eu comentez cand tema mi se pare interesanta, am ceva de adaugat sau vreau sa intaresc ponderea celor cu aceeasi opinie, cand vreau sa incurajez autorul pe o tema de nisa, de obicei culturala, cand simpatizez blogul/bloggerul. In plus cu siguranta am inceput sa fiu mai activa in comentat de cand am decis sa ma implic mai mult in blogosfera.

    In ceea ce priveste comentatorii de pe blogul meu am observat mai multe trenduri:
    1. oameni care au aceleasi preocupari ca si mine si pe cale le regasesc mai rar la alti bloggeri (aici intra teme culturarale, gastronomice, medicale); de obicei nu au blog pt a isi exprima pozitia acolo sau au blog pe care au scris ceva conex;
    2. haterii mei personali (am avut in mai multe randuri desi nu f des atacuri la persoana) sau cei care detesta anumite personalitati si cauta orice sursa de pe net ca sa isi exprime dezacordul (ex. regele Mihai);
    3. cei care cauta pe net date despre un anumit subiect si acolo unde ajung isi exprima parerea (cred ca aici se inscrie cazul Huidu dar, in general, scriu rar despre subiecte din astea asa ca nu am testat bine terenul)

    Ce ma uimeste este cine NU comenteaza. Prietenii, de multe ori, sunt timizi si desi poate citesc evita sa comenteze sau prefera facebook unde comunicarea e mai … cordiala.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. miercuri, 2 noiembrie 2011, 10:08

    De cele mai multe ori las un comentariu pentru că mi-a aprins un led ceea ce a scris persoana respectivă dar sunt momente când las comentarii doar ca să ştie lumea că şi eu mai trec pe la ei :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. miercuri, 2 noiembrie 2011, 10:09

    da’…. de ce nu?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. miercuri, 2 noiembrie 2011, 10:11

    Eu las comentarii acolo unde simt ca cel care a postat ceva chiar vrea sa vada ce pareri au cei care il citesc. In rest mai las cand sunt intrigata de ceva sau cineva sau cand doresc sa ii spun autorului cat de mult apreciez ce a spus.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 2 noiembrie 2011, 10:12

    Comentezi cand subiectul sau atitudinea autorului textului pe tema respectiva:
    – te provoaca sa spui ca nu e asa cum zice el, ca i-a scapat ceva ce stii tu sigur ca ar schimba radical situatia.
    – sau invers, te regasesti in cele spuse. si aici n-ai prea multe de zis decat ca esti de acord cu cele spuse sau completezi cu ceva.
    – cand din textul respectiv reiese o nedreptate facuta cuiva
    – cand sunt subiecte sensibile, cu dus intors, etc.
    In general cand mesajul te incita si te provoaca intr-un fel sau altul.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. Romina
    miercuri, 2 noiembrie 2011, 10:12

    Uneori subiectul e interesant. Alteori (mai rar) se intampla ca subiectul, pe langa a fi interesant, sa fie si unul care ma obsedeaza, si vreau sa imi exprim punctul de vedere in ideea ca.. after all, talking also changes the world (points at TED)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. miercuri, 2 noiembrie 2011, 10:16

    Eu comentez for fun sau când am o completare la articol, de obicei.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. miercuri, 2 noiembrie 2011, 10:22

    Pentru că am o părere schimbată sau mai aproiată decât cea a autorului.

    Odată mai dădeam şi pentru a mai veni un vizitator, doi, dar m-am lăsat de tehnica asta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. miercuri, 2 noiembrie 2011, 10:31

    Motivele mele:
    1. sunt de acord cu persoana cu pricina sau imi exprim aprecierea fata de un articol / o idee (ca forma de intarire a unei idei)
    2. nu sunt de acord cu persoana cu pricina (am un alt punct de vedere, propun alta sugestie, vreau sa corectez ceva etc)
    3. autorul pune o intrebare sau initiaza un sondaj (cu scopul de sustinere a bloggerului)
    4. subiectul tratat ma intereseaza intr-un mod aparte
    5. intamplarile relatate imi amintesc de unele similare si fac legaturi intre ele
    E posibil sa imi mai scape. Acum, de exemplu, sunt pe la pctul 3. :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. miercuri, 2 noiembrie 2011, 11:43

    Pentru a spune un punct de vedere!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. Roxana
    miercuri, 2 noiembrie 2011, 11:50

    Buna!
    In ordinea descrescatoare a importantei, iata ce ma determina pe mine sa comentez pe un blog:
    – daca ma preocupa subiectul si vreau sa-mi exprim parerea (pro sau contra opiniei autorului, in functie de caz)
    – daca parerea mea cred ca ar putea sa ajute/ intereseze pe cineva
    – sa vada oamenii pe care ii apreciez, ca ii citesc

    Altfel, nu injur pe nimeni niciodata (in scris), dar, uneori, parcurg in diagonala post-urile altora sa vad cum si de ce injura ei. Unii sunt foarte creativi iar spiritul de Big Brother…zace si in mine, recunosc.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. miercuri, 2 noiembrie 2011, 11:54

    si recunosc, la @arhi pe blog, comentez pt trafic :); are un blog f vizitat; :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. miercuri, 2 noiembrie 2011, 12:03

    @Malina si acest blog are trafic destul de mare.Un sfat vreau sa-ti dau : cand lasi comenturi nu scrie prescurtat „pt” „f” etc.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. miercuri, 2 noiembrie 2011, 12:54

    @parazitii what?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. miercuri, 2 noiembrie 2011, 12:59

    care blog al tau sau al chinezului?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. miercuri, 2 noiembrie 2011, 15:21

    Comentez pentru a-mi sustine punctul de vedere sau pentru a aduce o completare la articolul respectiv.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. miercuri, 2 noiembrie 2011, 16:04

    @Malina, al Chinezului :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. miercuri, 2 noiembrie 2011, 17:15

    ma gandeam eu! dap @chinezu da :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. joi, 3 noiembrie 2011, 00:04

    Comentez daca am ceva de spus sau de adaugat la articolul cu pricina. Daca am anumite informatii sau sfaturi care pot fi de folos… Insa am observat ca au scazut numarul comentariilor pe bloguri…Ori nu mai este timp, ori nu mai este nimic de spus/adaugat…:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. joi, 3 noiembrie 2011, 08:58

    Nevoia comentarii are aceeasi sursa ca si nevoia fiziologica: chemarea naturii… :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. joi, 3 noiembrie 2011, 09:16

    Dupa cum iti spuneam azi yara,multi din cei ce scriu pe blog, o fac pentru ca nu au curaj sa spuna in realitate ceea ce spun acolo.De aceea la multi dintre ei merita sa lasi un comentariu si doar de imbarbatare si de imbold sau sa ii dai indicatii in legatura cu ce a gresit sau ce ar fi bine sa faca.Eu am blog doar de citeva luni ,la inceput oriunde ma inscriam ceream ajutor adica indicatii,ce si cum sa fac.Dintre toti doar unul singur ,dupa ce m-am inscris pe ze list mi-a dat unele indicatiii foarte utile.Fratilor ajutatii pe incepatori cu sfaturi si indicatii nu rideti de ei si uitati asa repede ca poate la inceput si voi ati fost ca ei sau poate mai slabi.Stiu ca meseria se fura,dar ce va costa daca ajutati cu cite sfaturi un incepatro? Cu drag Mihai

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. joi, 3 noiembrie 2011, 10:18

    multumesc mult, dragilor, foarte interesante motivatiile voastre :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. vineri, 4 noiembrie 2011, 00:10

    Mie mi se pare că sunt unele articole atât de bune încât nu te poţi abţine să nu scrii ceva. Mai sunt, evident, o grămadă de factori, dar astea sunt genul de comentarii care mie îmi plac :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. vineri, 4 noiembrie 2011, 10:03

    […] Un articol de la Chinezu: click aici […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. duminică, 20 noiembrie 2011, 10:53

    Pentru a spune un punct de vedere! Pentru a sti si alti parerea ta !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. miercuri, 13 iunie 2012, 13:57

    Unii oameni vor sa vorbesc cu tine, alti oameni nu vor sa vorbesc cu tine. Asa-i in Romania. Si oricum, eu ma relaxez cand aberez pe blog-uri :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde