10.12.2016

Voi ați văzut un concurs mai creepy?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Citez: ”Concurs de eseuri având ca temă: De ce aş alege incinerarea? Concursul este deschis tuturor persoanelor interesate de subiectul cremaţiunii”. Și e și cu premii. 500 de RON și cartea scrisă de Marius Rotar, Eternitate prin Cenuşă. O istorie a crematoriilor şi incinerărilor umane în România secolelor XIX-XXI.

La urma urmei, dacă e să o luăm strict tehnic, este vorba de un produs și de o modalitate de promovare. Dar, tot la urma urmei (deși expresia asta sună ca dracu în acest context…) dacă zicem despre campania unui brand de bere că e nașpa, așa putem zice și despre concursul ăsta că e creepy rău.

Aaaaa, încă ceva: am aflat cu această ocazie că există o revistă numită Magazin funerar. Talking about the nișe…

PS. Am văzut informația asta prima dată pe twitter, dată de Gabi.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Mai aveți câteva ore ca să vă înscrieți la seminar

This is the beginning of a beautiful colaborare… pedaliferă :D

12 comentarii

  1. bobocx
    miercuri, 26 octombrie 2011, 14:41

    interesant…
    si cartea chiar cred ca merita… vorbesc serios..
    dar nu sunt bun la eseuri..
    puteau sa dea premiu o incinerare gratuita !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. ioana
    joi, 27 octombrie 2011, 18:56

    boboc: cred ca iti poti acoperi si singur costurile cu banii din premiu.
    melodia pe care o au pe site e dementiala.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. joi, 27 octombrie 2011, 19:42

    Multumim c-ati amintit de concursul nostru. Mie nu mi se pare infricosator deloc. Eu pana acum am vizitat 7 crematorii si am asistat la cateva incinerari (uitandu-ma inclusiv pe „vizor”), dar nimic nu ma inspaimanta mai tare decat ideea de a putrezi. Asadar, prefer focul! Fondul sonor este George Enescu, Balada pentru vioara, op. 4 (pe melodia asta o sa ma arda, garantat).
    Am avut mai multe variante de titlu pentru concurs: URNA scapa turma sau Cei din URNA vor fi cei dintai!
    Merci inca o data!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. vineri, 28 octombrie 2011, 16:39

    frate, ori esti plecat…..ori mergi de te cauta

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. vineri, 28 octombrie 2011, 19:53

    Domnule Cismaru,

    De cand pe cand suntem noi „frati”? Ne-am dat cu aceiasi trotineta in copilarie? Nu tin minte… Plecat oi fi, depinde cine ma cauta! Pentru dumneata, voi fi mereu plecat!
    MR

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. joi, 17 noiembrie 2011, 14:27

    Cristi, (scuze, dar nu iti pot spune Chinezule)
    Imi place ca promovezi concursul asta… :)), stateam si ma uitam pe FB la emisiunea live de la zuzu, iar ai pomenit de el.
    Nu vreau sa ma leg de caracterul concursului, ci de ceea ce ai spus despre carte. Nu am avut acces la ea, dar am impresia ca este munca documentata a unui cercetator. Am bantuit (ce bine suna) un pic la ei pe site, si am zabovit la rubrica cu personalitati care au ales crematiunea. Cred ca rubrica are legatura cu cartea, si in spatele ei e multa munca de arhiva. Asa ca felicitari autorului, pentru ca in tara noastra, la momentul de fata, cei care mai au curaj sa faca cercetare, chiar si pe o nisa atat de „creepy”, merita astfel de felicitari.

    @bobocx, era mai fain un voucher de incinerare gratuita, transmisibil. :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. bobocx
    joi, 17 noiembrie 2011, 14:33

    @ marius rotar
    m-am uitat pe site-ul Amurg.
    intrebare, crematoriul Cenusa, se poate vizita?
    am participat demult la o incinerare acolo si arhitectura cladirii si locatia sunt deosebite.
    multumesc

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 21 noiembrie 2011, 19:10

    Pe mine m-a amuzat tare concursul asta si comentariile de aici :)) Asa ca am scris un eseu si am participat :D Am fost inspirata si de cartea pe care o citesc acum: http://www.vellant.ro/product/Privind-soarele-%C3%AEn-fa%C5%A3%C4%83,220926.aspx care e foarte buna, o recomand :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 22 noiembrie 2011, 17:02

    Crematoriul Cenușa nu se poate vizita, deocamdată. Va fi transformat in muzeu si va intra in circuitul turistic. Riscul cel mare era sa i se schimbe destinația primara, dar a trecut. Cartea mea este rodul a 5 ani de cercetări si nici acum dupa ce am publicat-o nu m-am oprit. Si acum mai scormonesc după informații. Merci de susținere si interes!
    Maine am o dezbatere la Cluj pe tema crematiunii.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. bobocx
    marți, 22 noiembrie 2011, 17:06

    multumesc ptr raspuns.
    cand va intra in circuitul turistic, ne puteti anunta?
    multumim

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. marți, 29 noiembrie 2011, 07:16

    O sa va anunț, nu va faceți griji. Oricum la cat de deteriorata este clădirea este nevoie de o investiție serioasa. Apropo, intrarea principala la Crematoriul Cenușa este blocata, iar doamna administrator mi-a spus ca au făcut acest lucru, pentru ca exista riscul prăbușirii peste careva care ar trece pe acolo.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. duminică, 18 noiembrie 2012, 15:10

    […] EDIT: Am aflat azi via Chinezu de Magazin Funerar, Revista profesionistilor domeniului funerar din Romania. 405 days ago […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde