24.09.2016

No comment

Eu vă spun ce mi s-a întâmplat. Concluziile le trageți voi. Dacă aveți ce să trageți, desigur…

Sâmbătă pe la 10 și un pic, la stația de metrou Aviatorilor, urcam scările ca să ies înspre clădirea Raiffeisen. Și văd o tânără care încerca să urce pe scările alea (nu sunt multe, vreo 10) un ditai valizocul. Mă duc înspre ea și o întreb: ”îmi dați voie să vă ajut?”. La care ea îmi răspunde: ”Adică ce, pentru că sunt femeie nu mă pot descurca singură?”. Am dat din umeri și am plecat.

Cam atât.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

No poftim hal de emisiune…

Dacă faceți aplicații web și mobile, trebe să știți de asta

26 comentarii

  1. luni, 24 octombrie 2011, 09:02

    cum ar veni… ai discriminat-o pozitiv?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 24 octombrie 2011, 09:03

    Abordarea ta a fost complet gresita. Se zice fa, stai ca-ti car eu geamantanu’!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 24 octombrie 2011, 09:03

    si tu ma acum. dupa ce se lupta de secole sa-si castige egalitatea, te duci tu sa o faci pe interesantul :))

    oricum, frumos gest

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 24 octombrie 2011, 09:05

    Femeile si ungurii autonomi, daca stiti bancul :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 24 octombrie 2011, 09:07

    să spui mersi că nu ţi-ai luat o geantă în cap :))) pe scurt, n-ai cu cine :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 24 octombrie 2011, 09:11

    te-a vazut mai mare si s-a speriat :))),

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 24 octombrie 2011, 09:18

    Sigur nu era vreun travestit ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 24 octombrie 2011, 09:24

    +1 la marius :)) :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 24 octombrie 2011, 09:25

    asta e una dintre alea care au imrpesia ca femeile nu prea apar in cartile de istorie pentru ca in engleza se cheama HIStory. Nu prea gasim HERstory.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 24 octombrie 2011, 09:46

    Egalitate cu orice pret! :) Trebuie sa stii sa fii femeie. In ziua de azi multe au cam uitat!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 24 octombrie 2011, 10:10

    Straniu… ce căuta în afara bucătăriei?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 24 octombrie 2011, 10:29

    Trebuia sa ii dai si bagajul tau de era de barbata :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 24 octombrie 2011, 10:33

    Sa-ti fie invatare de minte….femeile vor egalitate frate, pai atunci hai sa le tratam ca pe barbati…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. luni, 24 octombrie 2011, 10:44

    Genul asta de atitudine exista de ceva timp in tarile nordice si in SUA. Acolo femeile nu vor discriminare „pozitiva” cum spunea cineva mai sus.
    Personal cred ca este o modalitate un pic gresita de a vedea problema si am scris mai demult despre asta. Egalitatea sexelor inseamna altceva decat lipsa identitatii de gen.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. luni, 24 octombrie 2011, 11:17

    Tipic feminin!:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. luni, 24 octombrie 2011, 11:18

    Poate cara un chinez in valiza :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. luni, 24 octombrie 2011, 11:29

    Ce bomba, vrei sa o ajuti si te refuza?Data viitoare, nu mai ajuta pe nimeni

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. luni, 24 octombrie 2011, 18:19

    […] Nou: un text de Chinezu! Nepublicitar! Chiar mişto! Chinezule, eşti bine? După ruptura de la […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. luni, 24 octombrie 2011, 18:30

    LOL @ Eduard! :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. luni, 24 octombrie 2011, 19:29

    Ai avut ghinion sa dai peste ea intr-un moment nepotrivit. Eu am urcat o valiza intr-o situatie asemanatoare si mi-a multumit. Si culmea nici macar nu am intrebat, m-am uitat la ea am luat valiza si am urcat-o.
    Problema celei de care vorbesti nu este egalitatea ci simtul masurii pentru ca nu a stiut unde sa se opreasca atunci cand a facut bagajaul.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. luni, 24 octombrie 2011, 19:51

    In Bucuresti astea se cred emancipate. Lasa-le, trebuie ignorate ca sa isi revina !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. luni, 24 octombrie 2011, 20:40

    :))vorba lui Papa ,bine ca nu ti-ai luat si o poseta in spate!!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. luni, 24 octombrie 2011, 21:25

    auci a lovit si la noi emanciparea in varianta gresita ?! :(

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. Rada
    luni, 24 octombrie 2011, 21:34

    Hmm.. valiza imensa, ”Adică ce, pentru că sunt femeie nu mă pot descurca singură?”.
    E clar, tocmai il parasise pe-ala. Si se ducea la banca sa retraga toti banii din cont. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. ioana
    marți, 25 octombrie 2011, 07:17

    cred ca ai facut un salt spatio temporal in canada zilelor noastre.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. marți, 25 octombrie 2011, 08:00

    Ai nimerit una mai ciudata :) Multe femei inca apreciaza gesturile de gentleman. Mai ales ca mie mi se par ca devin din ce in ce mai rare (aka urasc sa-mi car singura geamantanul :D )

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde