03.12.2016

Cine vine cu mine la ”Aventurile lui Tintin”?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Later edit: Ana și Valy George Hari m-au convins și primesc cele două invitații duble la film :) Mulțumesc tuturor participanților și să nu uitați never ever să vă uitați la desene animate :)

Am două invitații duble pentru voi la premiera filmului mult așteptat ”Aventurile lui Tintin – Secretul unicornului”, care va avea loc pe 26 octombrie, de la ora 19.00, la IMAX Cinema City Cotroceni. Pe care o să le dau celor care o să îmi răspundă la întrebarea fundamentală de mai jos și care o să argumenteze cel mai bine (după mintea mea, firește :D) răspunsul său la întrebare.

Așadar, întrebarea decisivă la care vă invit să răspundeți este: Ce film de desene animate vă place cel mai tare și de ce? :D

Aștept răspunsurile voastre până în data de 24 octombrie, ora 23.59 fix :D

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Deci facem din weekendul ăsta unul sportiv, fun și de suflet?

Pe mine m-a cam plictisit faza cu ”motivaționalul”

15 comentarii

  1. vineri, 21 octombrie 2011, 09:55

    Mie Pantera Roz , se pune ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. vineri, 21 octombrie 2011, 10:00

    Revin, Pantera Roz are tot ce vrei, actiune, personaje simpatice, umor negru, umor alb dar si gri. In epoca, adica anii 70, era chiar uimitor ca treceau unele episoade de cenzura, Pantera Roz este pentru toate varstele si gusturile.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. Ramona
    vineri, 21 octombrie 2011, 10:29

    UP. Este singurul desen animat care m-a impresionat pana la lacrimi. Mesajul este foarte puternic, povestea bine structurata si curge natural, iar realizarea filmului de catre Pixar – perfecta. UP este amuzant si emotionant in acelasi timp.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. vineri, 21 octombrie 2011, 14:00

    Seria Looney Tunes. Oricît aș fi de supărat, tot pot vorbi cu scuipat ca Daffy Duck, pot înreba „What’s Up, Doc?” ca Bugs Bunny și-l pot imita pe Elmer Fudd în fața studenților (care nu știu că există o interfață Google în limba lui Elmer Fudd).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. Ana
    vineri, 21 octombrie 2011, 14:22

    Nu trebuie sa ma gandesc mult sa spun care este desenul meu preferat. Dexter’s Laboratory. In primul rand pentru ca fac parte din generatia PRO care se uita in principal la Cartoon Network. In al doilea rand pentru ca eram pasionata de inventii si mi se parea cool sa ai propriul laborator. Si nu in ultimul rand, mi-a placut atat de mult incat si in ziua de astazi folosesc fraze din film cum ar fi: Are we there yet?; Stop walking so fast!; Omlet du fromage.; Si preferata mea pe care i-am zis-o fratelui meu saptamana trecuta cand ne mergeam in 4 labe prin Pestera Muierii: Maaaaaaaam….Dexter’s mooning me! (Cine stie cunoaste!) :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. vineri, 21 octombrie 2011, 14:24

    Aventurieri Spatiului – best ever.
    http://www.trilulilu.ro/iculici/c3161f3a6c4461

    Remember careva???

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. vineri, 21 octombrie 2011, 14:25

    Daca e vorba de filme de animatie, nu despre desenele animate ale copilariei, spun ca mi-a placut Tangled. M-am uitat intr-o noapte linista alaturi de frumoasa mea fata si tare ne-a placut.

    Povestea pe scurt: era seara, eram intr-un mod chill si aveam chef de un film… Si am vrut sa dau play la un horror, dar a mea domnita s-a ofuscat tare de tot si s-a enervat si a plecat din camera… Vazand ca am fost un unicorn in varianta inorog, am cautat o animatie frumoasa, ca stiu ca ii plac animatiile de moare. Si am dat play la TANGLED si am chemat-o in camera. Evident cand a vazut la ce ne uitam seara s-a transformat brusc in una de poveste exact ca in film. Tare fain a fost.

    Desigur imi plac desenele copilariei dar asta e o alta poveste.

    P.S. Cand am fost la avanpremiera REAL STEEL, au bagat astia la IMAX trailerul si iti dai seama care a fost reactia fetei: VREAU, VREAU, VREAU VREAU!!!!… Cam cum ar veni o avanpremiera la Tintin?

    Multam fain!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. Alex
    vineri, 21 octombrie 2011, 21:27

    Ca seriale, sunt mai multe: The Mask, Ren & Stimpy, Spongebob Squarepants, The Tick. Pentru ca sunt desene animate care fac misto de adulti. Mi se par deosebit de adecvate unui copil, sa stie cine umbla pe langa el si se pretinde mai intelept. „Everything’s chrome in the future!!!”
    Ca film de lung metraj, mi-a placut deosebit de mult Wall-E, pentru ca e o poveste frumoasa de dragoste si de asemenea, o poveste ilara despre starea vegetativa a oamenilor de astazi, spusa din perspectiva „5000 years later…”. Tot in spatele acelui film mi se pare ca sunt vreo cativa grav nostalgici ai tehnologiilor mai vechi – televizorul cu tub, banda magnetica, becul cu incandescenta, cu lentile in loc de procesat digital, cu senile in loc de levitat, zgomote mecanice metalice in loc de sinteza vocala…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. chinezu_
    duminică, 23 octombrie 2011, 07:20

    Nu stiu cu ce sa incep, oricum nu o sa ajung la Tintin dar o parere despre desene animate nu strica. In fiecare zi cand ma trezesc primul program care-l desschid la TV e Boomerang, imi plac animatile clasice , am urmarit aproape toata colectia Walt Disney, dar un singur episod imi tot vine in minte de cate ori ma gandesc la subiectul desene animate, Looney Tunes, episod in care Bugs Bunny e alaturi de Daffy Duck iar vanatorul Elmer Fudd ii urmareste iar replica cea mai faina e „it’s duck season” ” no rabbit season” :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 24 octombrie 2011, 09:49

    Mie mi-a placut foarte mult Monster Inc. este preferatul meu in materie de filme de animatie.
    Mi-a placut cum „monstrul din dulap”, care ne speria pe fiecare cand eram mici, se ataseaza de o fetita pe care trebuia sa o sperie.
    recomand tuturor filml asta, cu siguranta o sa va placa enorm.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. Vlad
    luni, 24 octombrie 2011, 13:32

    The Tale of Despereaux. Nu stiu daca a vazut multa lume acest film, dar uitati-va. Nu stiu exact cum sa il descriu, dar profunzimea povestii te face sa uiti ca personajul principal e un soricel. Nu este preferatul absolut, dar vreau sa zic ca m-a impresionat profund.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. Jack
    luni, 24 octombrie 2011, 13:44

    Mie mi s-a parut filmul „The Nightmare Before Christmas” un film foarte frumos. Mai ales pentru ca la vremea lui a fost inovativ si impresionant. Animatie, comedie horror, muzical, toate intr-un singur pachet de sarbatori. Frumos film!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 24 octombrie 2011, 14:18

    Imi retrag participarea, ca am primit invitatie… Las locul la altii :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. joi, 27 octombrie 2011, 14:33

    […] Chinezu m-a scos la film, alături de o mulțime de lume bună. Mi-a priit ieșirea, au fost două ore dinamice cu Tintin […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde