07.12.2016

Dragă Arhi

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Am aflat cu mare bucurie că ai lansat digitalsport.ro. Dar bucuria, pe care încerc să o explic, pe scurt, mai jos, mi-a fost oarecum umbrită de cei care, cu bună intenție sau nu, m-au informat că de acum încolo vom fi concurenți acerbi pe piața asta, dat fiind faptul că al meu proiect drag și de suflet sportlocal.ro (apropo, offtopic oarecum, profit mârșav de traficul pe care îl va genera această postare pentru a vă trimite la interviul ÎN EXCLUSIVITATE :D dat de Rudel Obreja despre scandalul boxului românesc) merge bine merci în grafic. Drept pentru care m-am decis să îți scriu aceste rânduri. Care rânduri, nu zic nimic de alții, dar știu că tu le vei înțelege exact cum le-am scris :)

Cică vom fi concurenți. Sunt absolut sigur că și pe tine te sperie concurența asta la fel de mult cât mă sperie pe mine :D Și că îmi împărtășești opinia că a ne bate ca orbeții pe o piață de 14 euro nu este concurență, ci, că nu am cum să îi zic altfel, un fel de gherțoism competițional :)) Și că miza proiectelor noastre nu este, cel puțin pe termen scurt și mediu, să ne luăm gâții și banii unul altuia, ci să creștem piața asta de sport făcut altfel, oricât de clișeistic ar suna asta pentru mulți. Și dacă o să avem norocul să reușim amândoi în ce facem, peste câțiva ani, dacă totul merge cum vrem noi, da, cu mare drag și mare ambiție și mare plăcere, va fi o onoare să te am drept competitor :) Dar până atunci mai este puțintel, după cum bine știi.

Cât despre cei care speră că de acum înainte nu ne vom mai vorbi, nu ne vom mai scrie și nu ne vom mai bea berile împreună, le urez să fie sănătoși și să aibă o viață frumoasă. Sau să încerce, cel puțin :)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Câteva linkuri, că așa mi-au plăcut mie

As usual, niște linkuri de o subiectivitate feroce :D

18 comentarii

  1. joi, 25 august 2011, 09:10

    Îmi permiți să folosesc articolul ăsta în prezentări despre ”Uite-așa arată o abordare sănătoasă a competiției”? :)

    Mersi

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. joi, 25 august 2011, 09:11

    Draga chinezu,
    Singurul care ne vede inamici este domnul Vasile Manu, care spera ca toata lumea va fi inamica lui digitalsport.ro, ca sa mai respire si snuffsport ala al lui. sau cum ii zice.
    In rest, toate sunt exact ca la inceput :))
    Al tau,
    C.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. joi, 25 august 2011, 09:15

    Frumooooasă abordare! :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. joi, 25 august 2011, 09:15

    Frunzulita de mohor,
    Te iubesc si te ador,
    Ghita C. Topor.

    (Sadoveanu)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. joi, 25 august 2011, 09:16

    Cel mai corect, fiecare cu oala lui ! :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. joi, 25 august 2011, 09:20

    Haide bre, ca e loc pentru toata lumea. Succes va doresc!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. joi, 25 august 2011, 09:21

    Bine, ma, Arhi, sper ca nu ai crezut ca m-am referit ca suntem inamici… Doamne fereste, nu! Atat am de spus. Nicio competitie, niciun duel 2.0. Sa fie intr-un ceas bun pentru toti si sa ne mearga treburile asa cum vrem noi.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. joi, 25 august 2011, 09:32

    Bai, daca nu e cu suparare, as infiinta si eu http://www.foreversport.ro :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. joi, 25 august 2011, 09:41

    Vasile Manu: cum, ma, nu sunteti inamici ? nu ziceai tu aseara ca n-are cum sa aiba succes, ca nu stii daca-i de opinie sau stiri etc ? Acum nu e nici o competitie, duel, nimic ? Pfuai, ma!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. joi, 25 august 2011, 10:42

    Hai, fight! Concurenti sau nu, sunteit cam prin aceeasi lume si va fi o ocazie buna sa va promovati unul pe altul!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. joi, 25 august 2011, 10:59

    Lasa ma ca ma enervez si lansez eu un proiect sportiv ca tot sunt nisat de ceva vreme pe asta. Si sa vedeti voi ce va voi lua din urma. Unde mai pui ca imi voi deschide sala si voi fi un fel de copolovici al fitnessului.

    Sigur, astea toate se vor intampla intr-o alta dimensiune, acolo unde voi avea toti banii necesari. Pana atunci il asteptam pe Liviu Alexa cu ofertele gymmy gym si in Bucuresti :).

    In rest, nu pot decat sa ma bucur ca se incearca o extindere a sportului online. Si cand spun sport ma refer la sport nu la mizeria din fotbalul romanesc, ca acolo nu se mai practica sport de mult.

    Succesuri va doresc!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. ganz
    joi, 25 august 2011, 11:51

    beeiii, eu nu pot sa nu ma laud

    azi mia tremis parintii bani prin western union de la spania, si mia-m luat ceas JUST CAVALLI, ORIGINAL CU 250 RONI.
    SI am gasit siun bmw cu 7500 de euroi.
    bueeii, azi ma simt regele lumii.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. joi, 25 august 2011, 15:16

    Gentlemen! :) Frumos!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. vineri, 26 august 2011, 07:56

    Acum mai ramane sa avem si activitati sportive in provincie :)

    Nu stiu cum este in alte orase, dar in Focsani se alearga pe stadion in fiecare seara cu mamica, bunica si catelul. Sport nu inseamna sa stai in fata tv-ului si sa te uiti la publicitate. Sport inseamna sa simti gustul propriei transpiratii.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. vineri, 26 august 2011, 13:20

    frumos gest Chinezu! va urez bafta la amandoi!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. sâmbătă, 27 august 2011, 02:08

    Frumos articol.
    Stai să vezi când voi deschide eu un site de… șah! :-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. sâmbătă, 27 august 2011, 11:48

    @Arhi eu sunt curios de un lucru. De ce ești mătăluță așa arogant, și crezi că le știi tu pe toate? Oamenii nu prea agrează persoane de genul tău, să știi. Nu sunt vreun răutăcios, dar îți urez noroc, și să vedem cât de bun ești tu la sport, să te vedem cât de mult te pricepi, că din punct de vedere fizic, nu prea se vede că te-ai pricepe.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. sâmbătă, 27 august 2011, 16:53

    Am de facut o sponsorizare de 3000 de euro, asa pentru viitor. La care sa ma duc? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde