26.06.2016

Române, tu când ai spus ultima dată ”România, te iubesc”?

Nu știu de ce sunt așa. Teoretic nu prea am motive actuale și updatate, ca să zic așa, să fiu patriot. Dar mi-e atât de dragă, totuși, țara asta a noastră, de mă enervează uneori teribil că sunt așa… Și tocmai de aceea când văd că alții fac ceva de genul clipului de mai jos, mă emoționez, dar și mă întristez. Ocazie cu care vă întreb, cu scuzele de rigoare, absolut firești în contextul României actuale: române, tu când ai spus ultima data ”România, te iubesc”?

Văzut la Iulian.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Poftiți, vă rog, în Galeria Bloggerilor :)

Moment de silă și de milă 2.0

12 comentarii

  1. vineri, 19 august 2011, 10:53

    Acu o saptamana, dupa ce am stat 1 sapt in DK :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. vineri, 19 august 2011, 11:50

    Asta și apropo de ziua de naștere a lui Enescu (azi 19 august) și apariția lui pe Google.com

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. vineri, 19 august 2011, 12:50

    Niciodată. Da’ problema nu-i a mea, ci a ţării.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. vineri, 19 august 2011, 12:51
  5. vineri, 19 august 2011, 13:18

    nu am zis Romania te iubesc si nu cred ca o voi face vreodata in tara asta..

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. vineri, 19 august 2011, 13:59

    Noi zicem mereu – dar in felul nostru :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. vineri, 19 august 2011, 14:21

    Cred ca o spunem toti, intr-un fel sau altul, dar cu ghilimelele de rigoare…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. vineri, 19 august 2011, 16:06

    Nu cred am pronuntat cuvintele exact, mai ales cu intonatia presupusa de virgule. Dar, intr-adevar, imi iubesc tarisoara. Cat despre locuitorii ei… e de discutat, dar nu-i urasc :)

    Mersi

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. vineri, 19 august 2011, 21:50

    Cred ca acum vreo trei luni… Stiu ca eram foarte fericit, dar nu stiu de la ce…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. revelare
    duminică, 21 august 2011, 13:57

    In fiecare clipa: ROMANIE, TE VENEREZ!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. marți, 23 august 2011, 11:33

    […] intreba nu demult”Romane, tu cand ai spus ultima data “Romania, te iubesc!”?” si ma gandeam: chiar ne-am pierdut orice urma de patriotism? Ba chiar strambam din nas cand […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. Daniel