02.12.2016

Vă rog să îmi spuneți că blogurile nu contează

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Văd că unii, mai nou, din rațiuni care mă și întristează, dar mă și plictisesc în egală măsură, o bagă pe aia cu social media nu contează, blogurile sunt vax albina, de astea. Dă-le pace. Suntem pe trendul cel bun. Dar, pe de altă parte și din fericire, văd mulți tovarăși 2.0 care înțeleg ce trebuie înțeles și acționează ca atare.

Că nu contează blogurile, am învățat pe propria-mi piele, desigur. Lasă faptul că am cunoscut atât de mulți oameni faini, căci asta în viziunea unora e mizilic, desigur, nu, așa cum credem mulți dintre noi, cel mai important lucru din aventura noastră blogosferică. Lasă că ne-am făcut un network care ne ajută masiv pe zona de business și care, în viziunea acelorași, este abureală, nu unul din obiectivele pe care ar trebui să le ai când te-ai decis să obții beneficii, inclusiv pecuniare, din blogging. Lasă faptul că e cea mai frumoasă meserie din lume, căci asta, în aceeași viziune, înseamnă doar a plesni pe alții peste ochi și de a încerca să omori orice inițiativă din start, nu să încerci să ajuți, cât poți, așa cum ar fi normal. Să lăsăm toate acestea. Și să discutăm un pic despre cât contează blogurile în interacțiunea cu lumea cealaltă, știți voi care.

Țineți minte faza cu Piticu și cu frunza lui Udrea, când a început un scandal național de la ce a zis el acolo. Sau când am scris eu despre niște hapciupalicitici de polițiști care s-au luat de Șerban. Au mai fost și alte cazuri, pe care, din cauza faptului că neuronul meu are niște limitări mnemonice teribile, vă invit să ni le amintim împreună (dacă îmi ziceți că nu au mai fost, mă întristez, zău…).

Cel mai noi exemplu, dacă îmi permiteți, este cel în care eu am scris despre ceva, Active Watch s-a sesizat de la ce am scris eu, iar TVR a luat decizia firească plecând de la sesizarea Active Watch. Sigur că în această ecuație masivă, blogul a fost o parte mică, mică, poate cea mai mică. Dar a contat. Pentru cine vrea să înțeleagă asta, firește.

Încă ceva. Tot din ciclul ”blogurile nu contează”. Acum 1 an de zile, chiar dacă blogurile erau sursa evidentă, marile siteuri (zic politicos asta, să ma înțelegeți…) nu citau în 99% din cazuri bloggerii și, dacă totuși o făceau, nu dădeau aproape niciodată link. Acum și Hotnews și realitatea.net au făcut asta. Printre alții. Care chiar contează.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Instrucțiuni chinezărești pentru cititorii începători de blog

Cât de bine sună Fenderul care poate fi al tău…

22 comentarii

  1. vineri, 29 iulie 2011, 09:37

    Pai din moment ce fenomenul „blog” ia amploare in Romania e evident ca si credibilitatea sa creasca :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. vineri, 29 iulie 2011, 09:38

    pai ai putea sa amintesti si scandalul generat de articolul meu cu Udrea si bugetul ei nelimitat de salarii la minister. A3 a dedicat o zi intreaga evenimentului:D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. vineri, 29 iulie 2011, 09:41

    True, conteaza, si nu cred ca e vorba doar de amploare, numar, densitate de comentarii, cat maturizare si profesionalizare.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. vineri, 29 iulie 2011, 09:52

    Oriunde, in orice domeniu exista si lichele, si si blogging-ul are lichelele lui, e adevarat. Credibilitatea este normal sa creasca insa in acelasi timp, blogging-ul fiind accesibil tuturor, se gasesc si tot felul de „bloggeri” care nu au nicio treaba cu blogging-ul si singurul lor scop este sa arunce cu cuvinte in unul si altul, atat. In acest caz, generalizand, asa cum face romanul, credibilitatea scade. Exista o balanta, ca si lupta dintre bine si rau. Asta e blogging-ul.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. vineri, 29 iulie 2011, 09:54

    Blogurile nu contează. Oamenii contează și atitudinea contează și dorința de a schimba ceva.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. vineri, 29 iulie 2011, 09:55

    Conteaza, e clar! Ce e si mai imbucurator e faptul ca citand-te e clar ca multe astfel de organisme au in reader bloggeri, si asta e iarasi treba nemaipomenita! Felicitari inca odata!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. vineri, 29 iulie 2011, 10:30

    well, imi pare rau sa te anunt dar blogurile nu conteaza. Florin are dreptate. conteaza oamenii.

    si mai conteaza ceva: cercurile in care te invarti. te bati pe spata cu unii din media clasica? atunci blogul tau contaza…

    daca faci nota discordanta cu cei care se autointituleaza „a-listeri” precum si cu cei care sunt „anti a-listeri” ajungi ca Irak si Iugostavila in anii 90: embargo!
    si inca ceva, revenind la ceea ce spunea Florin: am vazut si citit bloguri de care multa lume habar nu are ca exista. dar proprietari lor au facut multe lucruri buna cu care nu se lauda si nu au facut asta din dorinta dse notorietate…

    @ionut – e posibil sa te flatezi singur. A3 dedica anii intregi la orice este negativa despre Base/Udrea/Boc si gashka lor :
    btw, au dat sursa? mai exact: au citat blogul tau ca principala sursa?
    intrebarea nu este rautacioasa chiar habar nu am… daca te-au citat sau nu…

    social media e un trend. in continua schimbare. cand patronii de presa scrisa or sa se dumireasca ce si cum [unii s-au prins deja] blogurile fie or sa moara, fie vor reveni la ceea ce erau la baza : jurnal online.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. dorina
    vineri, 29 iulie 2011, 10:36

    Social media e o modă. O să treacă – a mai spus domnul ziarist genial

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. vineri, 29 iulie 2011, 11:16

    Blogurile contează! Să vezi pe la offline-uri câți prieteni îți faci, fără să dai mult efort! Da în primul rând blogul e ceea ce numesc eu „mai spun și ce gândesc”! Să trăiți!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. vineri, 29 iulie 2011, 11:30

    :) Cred că şi mai complet ar fi „nu contează pentru…”. Atunci nu mai poţi fi contrazis de nimeni.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. Jack
    vineri, 29 iulie 2011, 11:30

    Blogurile nu conteaza.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. vineri, 29 iulie 2011, 12:10

    Am fost plăcut surprins azi noapte când am citit știrea pe MediaFax. Daaa, blogurile au un ecou uriaș!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. vineri, 29 iulie 2011, 12:35

    Da blogurile conteaza, dar pentru ce? In majoritatea cazurilor starnesc nu numai niste mizerii inutile dar chiar indraznesc sa stabilesca niste standarde care sunt gresite. Ar trebui sa existe un CNA (nu cacatul care exista pentru radio-tv) pentru blogosfera.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. vineri, 29 iulie 2011, 14:29

    @McGogoo: da, au citat sursa. a fost ok din punctul asta de vedere.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. vineri, 29 iulie 2011, 22:40

    cred ca te-ai facut cu un nou hater :)) – ma refer la prezentatorul suspendat .

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. sâmbătă, 30 iulie 2011, 00:43

    Contează. Nu atît de mult cum ne-am dori noi (şi cum poate cred unii dintre noi), dar mai mult decît ar vrea să admită cei din presa tradiţională.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. sâmbătă, 30 iulie 2011, 07:14

    […] înălţime are Chinezu – bună asta, păi dacă e vorba de bloggerul Chinezu să ştiţi că nu am avut ruleta la mine să-i măsor înălţimea şi nici nu mi-am permis să-l […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. sâmbătă, 30 iulie 2011, 13:42

    blogurile nu contează!
    am zis. e bine?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. sâmbătă, 30 iulie 2011, 14:45

    Contează cu adevărat atunci când mai mulți bloggeri militează pentru aceeași idee. Pentru schimbare, pentru evoluție. Schimbările mari se vor produce cu susținere concertată și puternică. Cred că la asta trebuie să exerseze blogosfera mai mult și mai mult: la a acționa ca o singură voce.
    Visez la momentul în care blogosfera (ca bază) + alte parti din online vor fi un organism unitar suficient de puternic astfel încât să poata influență rezultatul unor alegeri parlamentare.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. sâmbătă, 30 iulie 2011, 23:14

    E plăcut să vezi când „cei mari” acționează pentru că cineva a scris pe un blog despre câte probleme sunt într-un anumit sector, fie el poliție, politică sau sistem de învățământ. N-are importanță cine o face, când o face și cum o face atâta timp cât ajunge la urechile/ochii cui trebuie. Un blog valorează cât vrei tu să valoreze.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. duminică, 31 iulie 2011, 22:45

    Intrebarea ta e retorica, deci nu considera asta un raspuns.
    Ma aflu in Caux, Elvetia la Centrul de Conferinte Initiatives of Change.
    Saptamana aceasta a avut loc conferinta „Livining in a multicultural world” iar unul dintre seminarii era condus de Octavia Nasr si subiectul abordat era : Media – etica si responsabilitate sociala dar de fapte la toate intalnirile la care am participat s-a discutat despre Social Media.

    Cred ca tipa e cea mai indreptatita sa vorbeasca despre asta si iti spun pe scurt povestea ei:
    A fost jurnalista la CNN si responsabila cu integrarea Social Media in CNN.

    Povestea ei e uimitoare si nu s-ar fi intamplat daca Social Media(blog, twitter, facebook) n-ar fi important.
    Mafia e in toi si prin SUA si jurnalistii adevarati au contacte directe cu capii acesteia sau acestora daca ne referim la diferitele gasti dintr-un oras.
    Ea il stia foarte bine pe unul din capii mafiei si ii stia povestea adevarata, personalitatea, valorile pe care le impartasea.
    Acesta a fost ucis si stirile erau multe si cu multa ura in ele.

    Ea a scris pe twitter ceva de genul: „Pacat c-a murit unul dintre cei buni.” referindu-se ca sunt alti mafioti care meritau asta.

    A fost data afara pentru asta. Pentru TWITTER.

    Deci daca twitteru conteaza, si blogul.

    P.S. : avem si un apel facut de catre participantii din peste 70 de tari la aceasta conferinta catre Media din toata lumea. Il voi traduce si trimite si celor din mass media din Romania.

    referinte: http://www.Caux.ch – conferinte
    http://www.OctaviaNASR.com

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. luni, 26 septembrie 2011, 12:43

    @Daniel spune : „Contează cu adevărat atunci când mai mulți bloggeri militează pentru aceeași idee.”. Deci conteaza DAR in anumite conditii. @Florin si @McGogoo spun : „Oamenii contează”. Este ceea ce cred si eu.

    Am vazut pe multe bloguri diferite anunturi despre persoane care sunt intr-o situatie dificila – sanatate sau finante. Si blogger-ii incercau, cu onestitate si dedicatie sa faca ceva pentru acesle persoane mai putin avantajate de viata. Unii reusesc, dar cei mai multi nu. Ma gandeam ca de fapt este o problema cu ceea ce spune @Daniel : nu militeaza TOTI pentru o singura cauza, in acelasi timp. Fiecare doreste, sincer sa ajute dar fiecare se risipeste actionand mai mult singur. Decat sa stranga cate 100 de euro pentru fiecare din 100 de cazuri dar sa nu se rezolve niciunul, sa se stranga 10000 de euro si sa se rezolve unul. Si apoi altul si apoi altul.
    Daca se poate sa completez ce s-a spus pana acum, blogurile exista (blogging-ul conteaza) cu adevarat numai in unitate de actiune. Nimic nou, se spune „unirea face puterea”.
    Bineinteles, initial blogurile care conteaza cu adevarat, blogurile cu vizibilitte, cu numerosi adepti. Dar odata „rostogolita” problema de cei mari, ceilalti vor fi si ei „prinsi” de bulgare.
    Daca nu se vor mai „impastia” inutil, blogurile vor reprezenta o forta de necontestat.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde