07.12.2016

Dacă zic ”hai să fim români”, exagerez cumva?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Intrați pe siteul ăsta. Selectați România și dați un twit. După aia putem discuta ce vreți voi.

Am văzut la Sorin Tudor îndemnul de a participa cât mai mulți în numele României (așa cum este ea de țară pușcată din multe puncte de vedere) în competiția twitteristică lansată de organizatorii Jocurilor Olimpice. Îmi place ideea lor și mă bag 100% în ea din două motive mari și late.

1. Este vorba, totuși, de țara noastră. Pe care, fi-mi-ar buletinul și certificatul de naștere să-mi fie, o iubesc, na, o zic și așa rămâne! Și pentru că de data asta nu e vorba de Băsescu, de politică, de manele și de alte shituri de care ne este plin podul aici la noi, ci despre a ne uni ca români într-o inițiativă care depășește granițele noastre triste. Și vai cât de multă nevoie avem de exerciții de solidaritate…

2. Faptul că twitterul este implicat la nivelul acesta în promovarea Jocurilor Olimpice mi se pare minunat. Nu neapărat pentru execuția în sine, căci după ce s-a luat decizia, restul a fost un detaliu. Dar faptul că cineva acolo a avut minte să propună și altcineva de acolo a avut minte să accepte așa ceva este de apreciat. Și, câți or vrea și de pe la noi, să bage la cap.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Cinci linkuri de recomandat într-o zi de joi

Patru linkuri din și despre blogosferă

11 comentarii

  1. joi, 28 iulie 2011, 12:04

    Am dat twitul de ceva timp :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. joi, 28 iulie 2011, 12:07

    Într-adevăr.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. joi, 28 iulie 2011, 12:15

    Dat de asemenea

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. joi, 28 iulie 2011, 12:43

    Si o sa pice guvernul sau o sa intre Anastase la puscarie sau… ni se sterge 50% din datoria externa… dam un tweet, ajungem pe locul 3 si gata. Chiar trebuia articol pentru asta, nu sunt alte lucruri mai importante ? In 3 zile se uita tot.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. joi, 28 iulie 2011, 14:27

    […] am văzut că şi Chinezu a preluat ideea. Ar fi un lucru frumos să arătăm lumii şi sportivilor noştri că ne pasă de […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. joi, 28 iulie 2011, 16:43

    […] sa refuz. Nu-i mare filosofie, nu trebuie sa ai facultate sa faci chestia asta, trebuie doar sa ai certificat de nastere de Romania. Treaba sta in felul urmator : un site prin care fiecare fan isi poate sprijini tara prin […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. joi, 28 iulie 2011, 21:07

    Apropo de asta, am scris și eu un articol mai demult ’Să nu ne mai purtăm românește’ http://www.floringrozea.com/2011/05/21/sa-nu-ne-mai-purtam-romaneste/

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. vineri, 29 iulie 2011, 16:37

    Eu am facut-o deja.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. miercuri, 3 august 2011, 07:48

    […] zilele trecute despre inițiativa organizatorilor Jocurilor Olimpice de a-i provoca pe twitteriștii din toate țările participante să își încurajeze delegațiile naționale printr-un twit cu […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde