03.12.2016

Cum ar fi să le zicem ”isprăvi 2.0” în loc de ”campanii”?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Presupun (și vă rog să îmi iertați lipsa de modestie :D) că deja știți ce încerc să fac cu Blogal Initiative. Și că, spre deosebire de o agenție clasică, focusul este pe bloggeri. Punct. Sigur, veți spune, e o chestie de nuanță, căci, în principiu, tot ca o agenție funcționăm. Da, așa este, dar pentru mine nuanța asta face toți banii, ca să zic așa :))

În ultima vreme am discutat cu foarte multă lume din agenții, explicându-le ce facem noi la Blogal Initiative și că ideea este să colaborăm cu ele, nu să le facem concurență. Unii au înțeles (așa că vom face niște campanii împreună și atunci veți înțelege mai bine care e faza), alții nu. Noi mergem înainte, oricum :)

Ei bine, din discuțiile acestea, am înțeles, printre altele, că ar fi necesară o poziționare oarecum diferită a campaniilor pe care le derulăm prin Blogal Initiative. Care să fie ceva prin care lumea să ne recunoască instant, o denumire specifică și (țin foarte mult la asta) care să pună accent pe creativitatea bloggerilor care ne fac onoarea să participe la campaniile noastre și pe care se bazează, în mare măsură, activitatea Blogal Initiative.

Așa că m-am gândit să nu le mai numim ”campanii”, ci ”isprăvi 2.0” :) Pentru că sună mai bine :D, dar și, după capul meu, o astfel de denumire merge la fix pe ideea de creativitate. Dar cum deja am învățat că mai multe capete gândesc mult mai bine decât unul singur, vă invit să vă spuneți și voi părerea. Căci, am mai spus-o și o repet, ce se întâmplă la Blogal Initiative este pentru voi și despre voi :)

Pe lângă părerile pe care o să le spuneți în comentarii colea mai jos, v-aș ruga să votați la sondajul de mai jos, să știm cum stăm. Vă mulțumesc, sunteți niște simpatici :D

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Recomandările chinezărești de astăzi

Cinci linkuri de recomandat într-o zi de joi

30 comentarii

  1. marți, 26 iulie 2011, 08:58

    cum vine asta pe un contract? m-aș cocoșa de râs să citesc așa ceva, ori să mă pui să-ți semnez așa hârtie.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 26 iulie 2011, 09:01

    @Marius
    se vede ca ai semnat tone de contracte la viata ta :D
    ti-as cere sa trust me, dar mi-e teama de ce o sa zici, asa ca nu o fac…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. marți, 26 iulie 2011, 09:06

    Da’ zi bre, că-s băiat mare acum. Încă un an și pot bea bere legal în toate statele. Nu mă supăr de-mi explici ce nu știu, că de, n-am semnat chiar prea multe contracte.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 26 iulie 2011, 09:09

    Ispravi …sunt alea care le-ai facut in copilarie, in crang, unde te jucai cu prietenii :)

    Aici nu poti spune ce isprava au mai facut bloggerii. No way.
    Desi, suna interesant cuvantul „isprava”, …suntem totusi in secolul vitezei si nu pe vremea lui Creanga (nu ca n-ar fi fost fain)…deci, CAMPANIE, este cuvantul potrivit.
    Desigur in acceptiunea mea :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. marți, 26 iulie 2011, 09:16

    @Monica Hategan
    ti-am mai spus ca trebe sa treaca niste vreme pana sa intri in spiritul 2.0, da?
    iti spun si acum :D
    PS ai vorbit ca o doamna profesoara. me not like :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 26 iulie 2011, 09:17

    Sunt de acord cu Monica, „isprava” suna putin copilareste.
    Eu propun „Galerie 2.0” – pt ca, metaforic fiind zis, e locul unde sunt expuse operele pe o tema data (campania in cazul nostru) si unde vizitatorii intra sa vada/admire/cumpere ce le place mai mult sau ce i-a impresionat mai mult. Ma rog, pot continua cu descrierea, dar sunt sigura ca ai inteles la ce m-am referit. :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 26 iulie 2011, 09:18

    @Oana
    galeria e ceva ce se intampla dupa
    eu ma refer la ce se intampla in timp ce :))
    dar am retinut propunerea…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 26 iulie 2011, 09:24

    Pai nu e dupa, pt ca „Galeria” e campania in sine, iar „operele” sunt posturile care apar pe parcurs si care sunt si expuse in „galerie” in acelasi timp. :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 26 iulie 2011, 09:29

    @Oana
    hai sa discutam practic si sa luam ultima campanie/isprava cu quickmobile.ro
    pai cum ar suna ”Blogal Initiative lanseaza Galeria quickmobile.ro”? :))
    ca despre asta vorbesc :)
    dupa ce se termina campania/isprava, sigur ca va exista o Galerie cum zici tu
    acum lucram la asa ceva :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. marți, 26 iulie 2011, 09:32

    Si „Blogal Initiative lanseaza isprava quickmobile.ro”” cum suna? :)))
    Ok, ti-am inteles punctul de vedere. Eu doar am tendinta sa fiu mai „poetica” uneori. :P

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. marți, 26 iulie 2011, 09:58

    “Blogal Initiative lanseaza cursa quickmobile.ro” sau kursa – kurse 2.0?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. marți, 26 iulie 2011, 10:00

    @dbine nu cred că-i intenționat, dar Kurse ăsta e considerat a fi cel mai tare dintre Dark Elves.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. marți, 26 iulie 2011, 10:36

    Las’ ca-i plin netu’ de campanii.
    Voi cu acceptiunile voastre nu mai vedeti decat ce vi se serveste!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. marți, 26 iulie 2011, 10:38

    @Dan C
    recunosc, nu am inteles nimic din ce ai vrut sa spui

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. marți, 26 iulie 2011, 10:39

    @chinezu raspunsu’ corect este DA … :-))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. marți, 26 iulie 2011, 10:42

    @Dan Ciulea : sau „De ce nu?” :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. marți, 26 iulie 2011, 10:59

    Mai degraba creatii 2.0 , izbândă 2.0, faptă 2.0 , acţiune 2.0 , „ispravă” şi eu găsesc prea copilăreşte, în condiţiile în care blogging-ul deşi pare joacă de copii, implică mult mai mult de atât.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. marți, 26 iulie 2011, 11:09

    Blogal Initiative mai face o nebunie. Client: quickmobile.ro. Curiozitate personala: s-au inscris multi de ieri? Ca am impresia ca sunt cam singurul care a scris pana acum :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. marți, 26 iulie 2011, 11:11

    @Valy nu te-ai uitat atent :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. marți, 26 iulie 2011, 11:51

    @marius n-aveam habar de joc

    m-am gândit la ˝curse˝ şi pentru ideea de competiţie, o componentă pe care campaniile pe bloguri o au iar cele ale agenţiilor nu
    capaniile scurte pot fi ˝sprinturi˝
    zic şi eu

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. marți, 26 iulie 2011, 11:52

    @dbine nu e niciun joc.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. marți, 26 iulie 2011, 12:04

    @marius un film?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. marți, 26 iulie 2011, 12:08

    nu chiar. mai ai puțin și ajungi unde trebuie. e tot un fel de ispravă, dar e ispravă 1.0 căci era pe hârtie.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. marți, 26 iulie 2011, 13:07

    La mine campanie este cuvântul formal ca să zic aşa, şi ispravă este cuvântul informal, dacă se poate înţelege ceva din ce am zis :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. marți, 26 iulie 2011, 13:31

    Uite, eu ti-am votat de doua ori: o data pt campanii si o data pt ispravi 2.0 :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. marți, 26 iulie 2011, 13:35

    Provocare 2.0?

    Mie, oricum, imi place „isprava” :)

    Mersi

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. marți, 26 iulie 2011, 15:20

    @chinezu – pentru mine avea sens cand am scris, dar ai perfecta dreptate! (partea cu acceptiunile era adresata unui antecomentator pentru care „isprava” se poate face numai in crang).

    Prea s-a obisnuit toata lumea cu notiunile impuse si prea des folosite. Mie imi place denumirea de „isprava”. E altceva. Campanii face toata lumea ca nu mai deosebesti campaniile de salvare a Labusilor, de campaniile electorale, campanii pe blog, sub blog, pe langa blog, campanii militare, campanii de boicotare samd.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. marți, 26 iulie 2011, 17:05

    :D Să-i convingeţi pe toţi să scrie asta cu diacritice! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. miercuri, 27 iulie 2011, 08:01

    In tartacuta mea „isprava” e ceva benefic / o reusita, in timp ce campanie imi lasa loc si pentru insuccesuri.

    Votez : campania

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. miercuri, 27 iulie 2011, 08:23

    Ce ai zice in loc de ispravi sa le spui „ghidusii” ?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde