04.12.2016

Ți s-a furat subiectul de blog. Cum procedăm?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Să îmi facă Make al meu una ca asta… Adică exact când mă pregăteam io să îmi adun forțele prin cea căldură și să scriu o postare despre – așa generic spus – ”concediu de blogger” (pe ideea că nu prea am auzit să existe așa ceva), că numai ce îl văd pe Make anunțând pe twitter că a scris el despre asta :D Evident că mi s-a dus dracu tot feng shuiul și nu mai scriu despre subiectul cu pricina, să îl ia Make pe tot, m-am supărat, mi-am strâns jucăriile și plec acasă. Pardon, în concediu :D

Așa că schimb macazul și vă propun să discutăm exact despre ce am pățit io în dimineața asta. Și să vă provoc să răspundeți la întrebarea: Ce faci atunci când vezi că un subiect la care te-ai gândit să-l abordezi pe blog ți-a fost ”furat” de altcineva? :D

În cazul meu, după cum vedeți, improvizez, că doar (și asta este o caracteristică personală destul de enervantă pentru unii :D) nu mă las bătut definitiv niciodată :D

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Emoțiile mele proprii și personale la concertul Bon Jovi

Se caută ofițeri de legătură pentru CE de Rugby în 7

33 comentarii

  1. luni, 11 iulie 2011, 09:13

    Chinezu, aia cu „concediu de blogger”, e un subiect despre care scriu zilnic :) Vacanta permanenta :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 11 iulie 2011, 09:14

    Ti s-a preluat subiectul, dar nu inseamna ca ai aceeasi parere cu cel care a scris prima data despre el (in cazul de fata Make).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 11 iulie 2011, 09:14

    Mi se frânge prin rupere. Subectul poate fi furat, abordarea lui never.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 11 iulie 2011, 09:15

    scuze că revin, asta ar fi diferenta fata de jurnalism, exclusivitatea are alte conotatii

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 11 iulie 2011, 09:15

    Pai exista mai multe variante. Printre cele mai folosite de mine (ca m-am aflat destul de des in situatia asta) se afla scrierea articolului (ca doar nu am petrecut timp pretios ca sa coc o idee doar pentru a o abandona) venind cu o abordare noua ori un raspuns la articolul initial al celui care mi-a „furat” ideea :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 11 iulie 2011, 10:22

    doar 5 smiley-uri in articol

    ai slabit chinezule , ai slabit

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 11 iulie 2011, 10:25

    on topic: subiectele pot fi aceleasi, moduri de prezentare a lor sunt mii. stilul personal al fiecaruia face diferenta

    plus ca am vazut mult la astia mari ca isi paseaza subiecte , deci nu vad o problema

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 11 iulie 2011, 10:34

    Subiectele sunt libere. Important e cum scrii. Mi se întămplă să renunț la un subiect pentru că altcineva a scris mai bine decît aș scrie eu. Sau, dacă subiectul mi se pare important, nu renunț și vin și eu cu părerea mea, eventual cu un link spre cel care a scris despre aceeași temă.
    „Concediu de blogger” e ceva ce nu există, după părerea mea. Chiar dacă vreo 10 zile mi-a fost lene să scriu. :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 11 iulie 2011, 10:37

    Simplu! Incerc sa-l scriu si mai bine. Daca nu reusesc, las ideea sa mai dospeasca.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 11 iulie 2011, 12:10

    Este exact ca si cu un concert sau un blogmeet. Toata lumea scrie despre acel meet dar fiecare abordeaza subiectul in mod diferit. Gandurile nu se vor suprapune niciodata, doar nu suntem robotei :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. securista
    luni, 11 iulie 2011, 14:06

    Nu pot să spun decât great minds think alike :)
    Mi s-a întâmplat să văd și prin alte părți subiecte asemănătoare cu cele de la mine, dar scriem diferit.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 11 iulie 2011, 14:13

    Ideile circula, undeva, in eter si toti avem acces la ele. Daca eu am o idee, ea tâşneşte imediat in fluviul de idei, daca altcineva are o idee, la fel. Daca am o idee si apare altcineva cu ea inseamna ca, fie eu am fost lenes, fie o avea deja iar eu am accesat-o mai tarziu. Bineinteles, putem discuta amandoi pe aceasta idee, fiecare cu parerile lui, tocmai asta-i frumusetea (sau cum zice @Roscata, nu suntem robotzei) si tocmai asta-i bogatia. Si daca-i buna rau, ma bucur sa discut ideia !
    … dar ma cam oftic daca simt ca a fost la mine prima data iar eu am fost lenesul si nu am profitat de ea … sau pe tiparul caprei, macar sa fi fost el mai lenes … nu ? :) :) :).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 11 iulie 2011, 14:45

    Is zeci de bloggeri care scriu despre același subiect în fiecare zi și nici un subiect nu îi identic.(cu unele excepții). Fiecare abordează subiectul și îl scrie cu modul lui de exprimare și gândire.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. luni, 11 iulie 2011, 16:53

    :)) Să spui că nu mai scrii despre un subiect, pentru că a scris altcineva despre el, este ca şi cum ai zice că nu îţi deschizi o afacere, pentru că au mai făcut-o şi alţii înaintea sau, sau că nu îţi mai faci blog pentru că mai sunt şi alţii care şi-au făcut, înaintea ta! :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. luni, 11 iulie 2011, 18:25

    Trebuia să „preiei” şi tu un subiect de la el.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. luni, 11 iulie 2011, 18:39

    Simplu, ii fur si eu un subiect :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. luni, 11 iulie 2011, 18:50

    La furat? Dar daca omul e… telepat?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. luni, 11 iulie 2011, 18:56

    @Nea Costache,
    nu se zice telepat, ca nu e mobila, se zice expat.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. luni, 11 iulie 2011, 21:30

    Cand ma gandesc la subiecte pentru scris, cred ca suma de subiecte este una limitata oarecum, doar modurile de abordare sunt infinite. Deci, nici o grija, scrie pe aceiasi tema, este vorba despre viziunea ta si mai putin despre originalitatea momentului.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. luni, 11 iulie 2011, 23:02

    Sper ca nu te superi daca iti fur eu subiectul asta de blog :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. marți, 12 iulie 2011, 06:29

    Singurul furt care nu se pedepseste este furtul de meserie. Se aplica si-n acest caz. Te-ai gandit la un subiect?!?! Pana iti termini berea noi l-am si preluat. Ce sa-ti facem daca ai ti-ai facut refinantare de blogger :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. marți, 12 iulie 2011, 09:57

    Cum zicea Semanticus, si cum stii si tu prea bine, un subiect poate fi rupt in doua in 376839,2(6) de feluri :))

    Mersi

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. marți, 12 iulie 2011, 11:19

    Doua viziuni diferite, logic, asupra aceluiasi element.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. marți, 12 iulie 2011, 11:20

    Pai cum sa procedezi?! Insişti şi-ţi spui punctul de vedere! Acuma, daca Maldita a scris (cred eu) prima despre concertul Bon Jovi, noi, aştilalţi 54.599 de intelectuali care-am asistat la concert, să nu mai scriem?! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. marți, 12 iulie 2011, 11:39

    […] mi-a venit in minte cand am citit acest articol de pe blogul lui Chinezu. Numarul de comentarii este extrem de mare pentru un articol care, desi […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. marți, 12 iulie 2011, 11:40

    @ Semanticus: Multam de corectura! Chestia-i c-a ghicit omu’ ce-a vrut sa scrie Chinezu nost’!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. marți, 12 iulie 2011, 11:44

    @Nea Costache,
    a, cu placere :)))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. marți, 12 iulie 2011, 14:41

    Nu te da batut!
    Vreau sa aflu ideea ta despre „concediu de blogger”! Sunt convinsa ca, oricat de furacios ai parea, stilu-ti caracteristic va rezolva situatia :)

    Eu, ca sa nu intampin problema despre care ai vorbit tu, mai intai scriu postarea mea si abia apoi citesc ce-au scris altii in acea zi :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. marți, 12 iulie 2011, 16:03

    Good artists copy, great artists steal – asa zicea Ian Dury in filmul biografic „Sex and Drugs and Rock&Roll” – http://bit.ly/ian-dury

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. miercuri, 13 iulie 2011, 10:55

    Omul e stilul :) Nu subiectul

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. miercuri, 13 iulie 2011, 13:47

    Ete ce de lume ma barfea si eu nu stiam :))) Al dracu’ asiatic, ia mai multe comentarii barfindu-ma pe mine decat eu cu munca de conceptie!!! Pai frumos e asta?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. sâmbătă, 10 decembrie 2011, 22:58

    xD..!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  33. sâmbătă, 10 decembrie 2011, 22:59

    Buna..ma juta si pe mn cu ceva ideii..pls xD..?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde