07.12.2016

Noi, bărbații, nu plângem, e clar?!

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Plângem pe dracu! Ne-a intrat o scamă în ochi, ne-a prins un pic curentul și ne-a afectat glandele lacimare, fir-ar ale dracului de drosofile melanogaster care nu au alt drum decât printre pleopele noastre, ne-am înecat cu ceva, cine mai știe cu ce de ne-au dat lacrimile, berea e cam acidulată și, mă înțelegi, m-a luat cu transpirație, nu, măh, nu plâng, dar am o rană mai veche de la un meci dur de fotbal și aia mă mai încearcă din când în când de îmi vine să mă urc pe pereți, nu știu care e faza, cred că am o alergie la ceva, că altfel nu îmi explic de ce mi-s ochii umezi, e cam frig de mă strâng ochii așa tare de îmi dau lacrimile, e cam cald de îmi curge transpirația prin ochi, of, aerul ăsta condiționat cum mă face să mi se înroșească ochii.

Noi nu plângem, să fie clar! Suntem prea bărbați pentru așa ceva, nu e specific bărbătesc. Noi nu avem lacrimi, nope, deloc chiar. Ci doar niște chestii care vin de undeva, nici nu știm noi unde, și pe care le ascundem nu pentru că nu știm ce sunt, ci pentru că nu înțelegem noi ce suntem…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Duminică în Brașov, luni în Iași cu Expediția Verde

Primul comentariu pe blog

13 comentarii

  1. duminică, 3 iulie 2011, 08:38

    Nici eu nu stiu ce se intampla cand ies afara si imi bate vantul din fata. Zici ca-s bocitoare :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. duminică, 3 iulie 2011, 08:57

    Nu plangem, nu ne spalam. Ce rost ar avea, doar ploua :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. duminică, 3 iulie 2011, 09:38

    Si asta pentru ca am invatat la logica (exemplul cu acvariul) ca: daca plangi nu esti barbat.
    Pentru amuzament, vezi ce spune TPU

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. duminică, 3 iulie 2011, 09:56

    Nu, noi nu plangem doar lacrimam fara motiv!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. duminică, 3 iulie 2011, 10:28

    De ce mi se pare mie ca postul asta-i altceva? :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. duminică, 3 iulie 2011, 10:58

    Intr-adevar, de multe ori creierul iti spune sa nu plangi, insa asta nu inseamna ca nu ramai „miscat”. Sa nu se faca vreo confuzie.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. duminică, 3 iulie 2011, 11:06

    eu credeam ca nu e specific barbatesc sa zici „Te iu…ii greu a naibii de spus!” :D cel putin asa canta cei de la TAxi… Holograf ii cu „Baietii nu plang niciodata”! dar n-o ei au facut piesa sa sensibilizeze femeile

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. duminică, 3 iulie 2011, 14:04

    Holograf a facut o piesa cu ” si baietii plang, cateodata”. Daca imi permiti, am scris mai demult pe blogul meu un post, barbatii plang, dar doar cu motive intemeiate. Daca am acordul tau, dau un link.
    http://tomadumitru.wordpress.com/2011/05/17/si-barbatii-plang/

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. duminică, 3 iulie 2011, 19:39

    Bărbaţii plâng doar când femeile tac.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. duminică, 3 iulie 2011, 19:49

    @Rboy oare?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 4 iulie 2011, 00:06

    chinezule esti zeu! taman ce-mi dadu cineva imaginea asta http://www.omulsimplu.info/wp-content/uploads/2011/07/264126_10150236852193392_732253391_7528502_1224299_n.jpg in timp ce citeam articolul tau. I-am raspuns cu articolul asta multumesc! da tot imi dai o berula maine din bani economisiti pe benzina.:))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 4 iulie 2011, 08:12

    Barbatii ADEVARATI nu plang. Si nu mananca dulciuri. Este impotriva … testosteronului. Un minim de testosteron iti spune ca adevarata axa in jurul careia se invarte Pamantul este o „scula”. Si daca barbatii (cei ADEVARATI) si-ar pierde taria (de caracter, ce credeati ?) Pamantul ar lua-o razna prin Univers. Ne-ar place sa ne pierdem asa, in negura ? … asa ca barbatii ADEVARATI raman pe pozitie : nu plang. Si nu mananca dulciuri.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. marți, 5 iulie 2011, 11:35

    Eu mananc dulciuri atatea cate am, pe toate odata, si tot ma simt barbat. Si nu, nu plang, doar ma spal pe fata foarte des.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde