10.12.2016

Asta e un fel de tabără de bloggeri, cum ar veni…

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Vorbesc despre Social Media Camp, organizată de tovarășii mei și prietenii mei de la Revista Biz. Care tabără adună bloggeri și oameni din social media (căci tocmai ce am aflat că vin și doi twitteriști care nu au blog :D), dar și oameni din companii și, foarte important pentru noi ăștia 2.0, din agenții. Faza cea mai mișto este că pe lângă discuțiile cu cravata strânsă la gât, cum ar veni, o să fie momentele alea de ciocnit halba de bere și de discutat față în față niște lucruri adevărate, care, trust me, contează mult mai mult decât vor unii să accepte… :)

Pe lângă faptul că vă invit foarte tare să vă gândiți că acei euro cât costă tabăra asta trebuie să îi considerați ca pe o investiție în cariera voastră de blogger, la fel de tare vă spun că unii dintre voi nu are nici un rost să vină acolo. Pardon my French, dar ori nu sunteți pregătiți să înțelegeți cât de importante sunt întâlnirile astea, ori voi sunteți mult prea tari pentru universul cosmic ca să mai obțineți ceva beneficii dintr-o tabără de asta și, pe cale de consecință, vă sunteți suficienți vouă îsușisevavă.

Așa că cei care sunteți pe felia mea (o să scriu cât de repede pe blog despre cum văd eu separarea apelor și a feliilor în blogosferă) vă aștept să ne certăm dur la Pârâul Rece pe teme înălțimii ideale a gulerului de spumă din bere pe care, firește, o vom consuma corespunzător :D

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Ce-ți dorești cu adevărat ca blogger?

Un eveniment monden cu bloggeri guest stars

19 comentarii

  1. luni, 20 iunie 2011, 11:24

    Intotdeauna am considerat timpul si banii alocati blogging-ului o investitie pentru viitor. In mod normal daca as avea banii, m-as lipsi de orice dorinta de gadget-uri sau alte lucruri importante pentru a merge la Social Media Camp dar cum nu-i am trebuie sa zic pas. Nu m-as da in laturi de a invata de la oameni cu experienta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 20 iunie 2011, 11:33

    m-a cam speriat postul asta, m-am hotarat sa merg , dar nu stiu daca se potriveste nivelului meu de blogging actual, speram ca in tabara asta sa fac un salt semnificativ. Ce zici China ma primesti si pe mine?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 20 iunie 2011, 11:35

    Interesanta initiativa, o recomand la randul meu. Nu e de refuzat si zic ca-si merita banii, cele mai importante vor fi one-to-one-urile, pentru cine are ochi, urechi si feeling ca sa prinda. In ceea ce ma priveste, intrucat Bobby Voicu mi-a dat azi unfollow pe Twitter ii intorc si eu spatele.. ;-)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 20 iunie 2011, 11:40

    @Laurentiu Buica
    asta cu ”daca as avea bani” e ca si cu cercul vicios. si ca din orice cerc vicios doar tu poti iesi :)
    stiu ca e greu, ca daca ar fi usor ar face-o toata lumea…

    @DEC.I
    bun atitudinea, dar nu am inteles intrebarea de final
    acolo nu te primeste nimeni, te duci tu :D

    @Mihai Pintilie
    multam de recomandare, dar nu m-am prins de ce ai simtit nevoia sa bagi aici faza cu bobby :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 20 iunie 2011, 11:41

    Doar am aruncat o privire si am vazut, bineinteles, numai persoane foarte cunoscute in online. Cum ar fi sa se inscrie unul ca mine, care e mult sub voi? :)) de curiozitate, intreb.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 20 iunie 2011, 11:42

    @Serginho
    atitudinea asta de ”mult sub voi” este exact ceea ce te tine sa fii acolo unde crezi tu ca esti si unde, de fapt, nu ramane decat cel care nu vrea sa plece de acolo

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 20 iunie 2011, 11:59

    Scump doamnă scump… dincolo… nu există!

    Lupt cu pumnii, trag cu dinții să ajung.

    Mersi

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 20 iunie 2011, 11:59

    @Chinezu: dupa privirea fugara peste moacele bloggerilor pusi la avizier am ramas cu impresia ca e si el acolo, si cum fapta lui reprobabila era inca proaspata in minte am zis sa bag un spirit de gluma.

    De cativa ani acesta e formatul de succes pentru intalniri de business si pentru workshop-uri. Prezentari, one-to-one, iar prezentari, iar one-to-one. Pentru cine va merge cu ochii si urechile deschise chiar va fi un castig mai mare decat taxa platita.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 20 iunie 2011, 12:16

    @Chinezu: da din cercul vicios se poate iesi. Momentan nu am resursele necesare ca sa pot participa dar cine stie cum imi surade norocul/munca si imi cumpar bilet si ma alatur taberei. Sa invatam zic.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 20 iunie 2011, 13:12

    @Chinezu: Pai nu pot sa intru intr-o comunitate fara sa fiu acceptat de ea, cel putin asa m-a invatat mama. Lasand prostiile la o parte de-abia astept sa merg, chiar daca sunt eu cam crud in arta blogaritului

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 20 iunie 2011, 13:58

    @chinezu, recunosc ca ai dreptate, poate asta e si motivul pentru care am fost doar la un blogmeet in viata mea de blogger. Si nu pot sa zic ca a fost nasol meet-ul, pentru ca a fost intr-adevar cel mai misto prim blogmeet la care am fost. :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 20 iunie 2011, 13:59

    pe mine (inca) ma amuza ca, in afara de mine (si fetele din echipa de organizare) nu vad nici o alta fata inscrisa. oare aveti reputatie de misogini, voi, domnii din blogisfera autohtona? :))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. luni, 20 iunie 2011, 14:16

    Asteptati putin si o sa iasa pe tarabe si varianta „light”, pentru bloggerii lipsiti de mijloace materiale importante…
    Nu mai este asa mult!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. luni, 20 iunie 2011, 14:17

    @ruxa
    adica daca o fata bloggerita nu vrea sa vina in tabara asta inseamna ca io ca mascul sunt de vina?
    e o logica in care, cu tot dragul pe care ti-l port, nu reusesc sa intru nici platit cu greutatea mea in aur :)
    si pe care, daca imi permiti, o dezavuez inca din stadiul incipient de gluma politically correct :D
    ca sa nu mai zic ca in organizarea taberei sunt implicate niste doamne de fier, ca sa zic asa, precum marta si gabi (asa asa de inside :D)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. luni, 20 iunie 2011, 15:22

    Cristi – desigur ca nu asta e motivul, si de aici si lungul sir de :))))))
    totusi, nu inteleg de ce nu se inscriu si bloggerite, fiindca sunt sigura ca o sa fie atat instructiv cat si distractiv!

    (altfel, sa ne intelegem: exista misoginism, atat in societate, in genere, cat si in online si, da, uneori asta e un motiv pentru rezerve sper ca nu si in cazul de faţă)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. luni, 20 iunie 2011, 16:19

    Na dacă tu zici că e bun pentru cariera mea, vin!
    Pe naiba, vin pentru bere:))
    Nu pe bune, chiar mă gândesc să vin, dar aș vrea să știu dacă mai sunt bloggeri din Timișoara și dacă mai au un loc, că e durere mare cu programul trenurilor. Vă rog dacă sunteți din Timișoara și mergeți să lăsați aici un mesaj sau la mine, sau oriunde :)) numa să lăsați. Mulțam anticipat!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. luni, 20 iunie 2011, 17:29

    @ruxa, @chinezu: mai sunt totusi si prezente feminine, dar e nevoie de cate un reminder :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. luni, 20 iunie 2011, 17:30

    Oaaaai ce ma mananca sa vin si eu cu voi :). Singura problema si la mine e cu transportul: nu conduc si nu am masina… :(

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. marți, 21 iunie 2011, 22:26

    Cica, ce alegi: loc in camera dubla sau single? Vreau sa stiu pe ce criterii se distribuie partenerii de dubla, ca zau m-as baga si eu :)
    – si blondele glumesc.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde