08.12.2016

De ce mi-aș face blog acum? Nu e cam târziu?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Așa m-a întrebat ieri cineva pe twitter. Mă rog, eu am sintetizat, căci respectivul avea o teorie întreagă cum că ești cam fraier dacă îți faci blog acum, că doar toată lumea are blog și ce ai mai avea tu de spus în lumea asta? Ceea ce, evident, ca să zic așa, vădește o necunoaștere atroce a blogosferei în care trăim. Căci nu numai că este o mare nevoie de bloguri, dar atunci când zici că nu ai ce zice nu ține de blog, ci de tine ca persoană, să lămurim treaba asta ca să nu avem discuții mai târziu.

Hai să facem un fel de îndrumar într-ale începutului bloggeristic, capitolul ”De ce ahreful meu să îmi fac blog acum?”. Eu încep să scriu niște argumente (dar nu multe, că dacă mă apuc să scriu nu mai termin azi :D), după care vă rog să completați voi.

Merită să îți faci blog acum pentru că acum e momentul. Adică deja ai niște studii de caz, ca să zic așa, cu oameni care au reușit și care au și dat în vileag parte din rețeta lor, dar ai și exemple de oameni care nu au reușit în blogging și poți învăța, evident, și din asta. Acum e momentul pentru că toți cei care au rezistat în blogging până acum au creat, încet încet blogosfera, care acum e pe punctul de deveni o piață. În care există loc berechet pentru oameni care înțeleg cât e ceasul 2.0 și care au ceva de spus, știu cum să o spună și cu ce urmări merită să o spună. Merită să îți faci blog acum pentru că este o nevoie teribilă de bloguri de nișă, care să crească odată cu piața care tocmai ce se formează. Merită să îți faci blog acum pentru că acum poți prinde valul care să te ducă departe…

Acum e rândul vostru. Hit me! :D

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Vă chem alături de mine! Da’ numa’ dacă vreți

Se caută editor pasionat de web si antreprenoriat

29 comentarii

  1. marți, 14 iunie 2011, 06:36

    Nișele neexploatete s-au împuținat însă odată cu acest lucru, spun eu, și șansa de reușită pe o nișă neexploatată a crescut.

    Merită să-ți faci blog acum fiindcă e ieftin, sunt destui „experți” care să te ajute să îți faci blogul și să îl pui în funcțiune iar acum onlineul românesc mișcă mai bine ca niciodată ceea ce înseamnă că nu trebuie să trăiești cu speranța că vei câștiga o caramea de pe urma blogului câțiva ani de acum în colo.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 14 iunie 2011, 06:55

    merita sa-ti faci blog acum pentru ca intotdeauna vei fi cineva-ul care are ceva de spus pe limba unui anumit segment. cu ocazia asta iti mai faci niste amici sau nu. merita sa-ti faci blog fie numai si pentru a defula acolo. oricum ar fi, merita. Fie ca postezi poze cu pisici, sfaturi de gradinarit sau scheme aerospatiale. oricum nu te costa nimic.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. marți, 14 iunie 2011, 06:56

    pai bine chiezule, nu ti-e frica ca te iau astia iar la rost ca dai sfaturi de sociak media si web 2.0? :d

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 14 iunie 2011, 06:58

    @Bogdan Anghelina
    dap, ai dreptate, sunt multi care te pot ajuta imediat cu sfaturi din toate domeniile :)

    @pietricel
    asta cu ”nu te costa nimic” e asa pentru incepatori :)) ca de costat tot costa, chair daca vorbim de timpul pe care il petreci cu blogul. dar da, ai dreptate in principiu, fata de beneficiile pe care ti le aduce, costurile sunt vax albina :D

    @rivi
    ah, acum ca zici, ma ia cu tremurici, zau… :))))))))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. marți, 14 iunie 2011, 07:01

    Pe principiul expus de „intrebatorul” tau de pe tuităr, nimeni nu ar mai trebui sa se apuce de o afacere care exista deja pe piata. In principiu, bani poti sa faci din orice activitate lucrativa, atata vreme cat o faci bine si esti perseverent.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 14 iunie 2011, 07:27

    Cu argumentul ăsta m-ai atins rău :D: Merită să îți faci blog acum pentru că este o nevoie teribilă de bloguri de nișă, care să crească odată cu piața care tocmai ce se formează.

    Cred că am convins cel puţin 10 persoane să vorbească despre ce fac şi în ce domeniu profesează în loc de ce mănâncă, ce au făcut în weekend.

    E nevoie de know-how mult în ţara asta, mi-ar plăcea să vedem mai mult sharing şi o să vedem cum creşte şi calitatea în servicii şi în developmentul produselor. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 14 iunie 2011, 07:29

    Merita sa imi fac blog daca eu sunt convins ca o pot face cel potin la fel de bine ca tine (ca oricare altul care se cheama blogger in adevaratul sens al cuvantului), sau chiar mai bine, si daca mai sunt convins ca o sa ma tin de asta pentru multa vreme. Pentru mine asta e un hobby pe care l-am inceput de aprox 2 sapatamani

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 14 iunie 2011, 07:37

    @Cata
    corect :)) pe principiul ala nici steve jobs nu se apuca de treaba si ce rau ar fi facut :))

    @Gabriel Nechita
    ma bucur sa aud ca si tu iti bati capul cu propovaduirea cuvantului 2.0 :)) poate bem odata o bere si schimbam impresii :)

    @Trocan.eu
    sper ca peste vreo 6 luni sa ai acelasi spirit de „vreau sa fac sa fie bine” :) succes

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 14 iunie 2011, 07:39

    Chinezu, cu prima ocazie. Poate ne nimerim la un eveniment ceva, e timp :).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. marți, 14 iunie 2011, 07:47

    @chinezu @nechita poate la un smbrasov ceva :d

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. marți, 14 iunie 2011, 07:52

    Ce nevoie aveam de articolul acesta!De aproximativ 2 saptamani m-am pus pe citit bloguri, de invatat cuvinte noi (seo, PR, backlink etc), mai exact de pierdut noptile in fata pc-ul.Si cum sunt mai grea de cap, o sa mai dureze ceva pana este gata.Sper totusi sa termin blogul mai repede decat site-ul :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. marți, 14 iunie 2011, 08:18

    Fa-ti blog doar daca ai ce spune cu adevarat, si daca te poti tine de el. Asta daca vrei sa reusesti in blogosfera.
    Cred ca intrebarea corecta este:

    De ce sa devin Blogger acum?

    @Danuttza Intai cred ca ar trebui sa ai ce spune cititorilor. Intai ei vor aprecia calitatea articolelor, dupa care vor revenii si deabia dupa aceea urmeaza „seo, PR, backlink etc”.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. marți, 14 iunie 2011, 08:44

    @Marius Corici Te rog sa ma crezi ca acum nici nu mai stiu cum am ajuns la astfel de cuvinte, dar am facut greseala de a le mentiona iubitului meu ( el a avut ideea sa ne facem blog- el cu ideile, eu cu munca) si cum el vrea sa fie totul bine trebuie mai intai sa invat tot ce pot inainte sa ne apucam de scris.
    Si tare bine a scris aici chinezu (m-a ambitionat si mai tare):
    „Merită să îți faci blog acum pentru că este o nevoie teribilă de bloguri de nișă, care să crească odată cu piața care tocmai ce se formează. Merită să îți faci blog acum pentru că acum poți prinde valul care să te ducă departe…”
    Tema pe care vrem noi sa o abordam nu prea a fost prezenta pe blogurile romanesti, adica deloc.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. marți, 14 iunie 2011, 12:11

    Uite de asta: http://www.tvdece.ro/de-ce-merita-sa-ti-faci-un-blog/ (scuze ca dau link, dar cred ca e relevant pentru subiect).

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. marți, 14 iunie 2011, 12:52

    […] Daca nu ai blog, fa’ti un blog, ocupa’te de el, fii consecvent, si o sa ai parte de o groaza de beneficii. Si cine stie, poate intr-o zi, o sa iti castigi existenta doar din asta. Depinde doar de tine. Nu e tarziu sa faci asta! […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. marți, 14 iunie 2011, 13:10

    Mai bine mai tarziu decat niciodata.
    Esti un tip obisnuit in societatea asta, reala, ai viata ta, ai relatiile tale, interactionezi. Societatea vituala „bate” la usa. Trebuie sa te integrezi si in aceasta societate asa cum te-ai integrat in cea reala. Trebuie sa ai viata ta virtuala, trebuie sa interactionezi virtual, trebuie sa devii inca un „nod” de reţea. Eu invat de la tine, el invata de la mine, X invata de la el, etc. Informatia trece de la unul la altul, unii au de adaugat, fiecare are de castigat. Esti un nod de retea, nu un simplu nod pe un fir. Blogul te transforma din nodul de pe fir in nodul de retea.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. marți, 14 iunie 2011, 13:58

    eu am unul! deci nu-mi mai fac

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. marți, 14 iunie 2011, 14:29

    De ce?
    Ca e la moda;
    Ca sa-ti expui parerile publicului;
    Pentru partea de interactiune sociala;
    Ca sa ajungi client Adsense;
    etc
    etc

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. marți, 14 iunie 2011, 16:12

    @chinezu odata ce am ajuns si eu sa am blog exista o sansa pentru toata lumea:)) si asta o cred cu tarie

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. miercuri, 15 iunie 2011, 03:21

    trebuie gandit bine aici, sa-l faci doar ca sa fie nu merita.
    eu chiar ma gandesc sa-l sterg pe-al meu. trei sferturi din blogosfera ar putea sa dispara, fiind absolut inutila. sunt foarte putini aia care intr-adevar merita sa fie pe piata.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. miercuri, 15 iunie 2011, 08:05

    Niciodată nu este târziu să incepi un blog, trebuie doar să-ţi placă, nu contează fraza ” toată lumea are blog și ce ai mai avea tu de spus în lumea asta? ” Dacă ai ceva de zis şi vrei să o faci online, asta faci!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. miercuri, 15 iunie 2011, 09:44

    Un singur cuvânt PRIETENI :), mulţi, fantastici, de la care poţi învăţa ceva sau pe care poţi să-i înveţi tu. Restul vin cu timpul… zic şi eu:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. miercuri, 15 iunie 2011, 10:31

    Nu e niciodata prea tarziu sa te apuci sa creezi continut INTELIGENT si RELEVANT. Cel putin asa sper. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. miercuri, 15 iunie 2011, 17:18

    Cred că respectivul de pe Twitter se gândea la altceva. Poate se referea la a-ţi face blog pentru a scoate bani din el. Să-ţi faci un blog nu e mai mare deranj, decât a deschide un cont de Facebook sau Linkedin şi a devenit din ce în ce mai mult o necesitate, având în vedere că blogul tinde tot mai mult să devină pe piaţa forţei de muncă echivalentul unui CV clasic.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. marți, 21 iunie 2011, 07:33

    conform ideii mai sus mentionate de partenerul discutiei cand o sa imbatraneasca si o sa se pensioneze actualii bloggeri o sa ramana piata absolut goala.
    Atata timp cat ai ceva de spus si ai timp sa te ocupi de blog poti sa-l deschizi cand vrei. Si poate e mai usor decat acum cativa ani. Fiecare mai are cativa prieteni prin online care o sa-l ajute sa se promoveze nitel mai repede.
    Prietenii mei incearca de ceva vreme sa ma convinga sa-mi fac si eu unul (doar ai fost martor la prezentarea #onofftiff ;) ) Deocamdata spun NU pentru ca n-am timp de el („este greu” asa cum ma intrebai si tu la aceiasi prezentare) nu pentru ca n-ar mai fi loc.
    Intotdeauna cand ai ceva de spus este loc.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. marți, 28 iunie 2011, 09:35

    Adauga si winblog.ro in lista de platforme de gazduire. E gratuit, e romanesc si ofera multe chestii cool cum ar fi domenii multiple, teme, concursuri si premii.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. marți, 28 iunie 2011, 09:35

    Fa-ti un blog gratuit pe repetent.ro !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. sâmbătă, 23 iulie 2011, 15:39

    […] una…a doua e că un Chinezu ca și tot românu’, ne-a bătut pe umăr și a subliniat și el că ”este o nevoie […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. marți, 20 septembrie 2011, 12:56

    Hai sa mergem pe ideea ca daca vrei poti face orice. Nu in Romania, nu chiar acum, dar se poate. Blogosfera cum tot aud ca se numeste este plina. Dar din anumite puncte de vedere cam nimeni nu are dreptate.
    Pe de o parte poti sa faci un blog oricand-exista platforme gratuite, fiecare are cate ceva de spus. Deci da, se poate. Pe de alta parte exista si problema competitiei si a saturarii pietei. Competitia in domeniu nu este acerba ce este drept. Pentru ca fiind putine, mare parte dintre cititori le citesc cam pe toate cele mari. Atunci cand apare un blog nou-presupunand ca este unul pertinent-este destul de greu sa se faca citit. Asta nu pentru ca piata ar fi saturata, ci pentru ca nu s-au creat bloguri competitive. Sper sincer sa intelegem ca este loc oricand de idei pertinente si de oameni care au ceva de spus.

    Oricum, per total, cam ai dreptate.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde