25.08.2016

Cum vi se pare Harta Reciclării?

Este vorba despre siteul hartareciclarii.ro. Care îți arată, deocamdată, centrele și punctele de reciclare și de colectare din București și din Ploiești. Și ca să vedeți cum le arată, faceți și voi o verificare pe zona în care locuiți. Eu, spre exemplu, nu am știut că am atâtea in zona mea, pe Titulescu – Banu Manta :) Ceea ce e o veste bună. De aia zic să încercați și voi și dacă vedeți că ceva nu e în regulă pe acolo să-i anunțați pe cei de la Viitor Plus, cei care au realizat siteul, o organizație non-guvernamentală (firește, că doar nu ați crezut că statul ar face așa ceva ever ever).

Iar dacă vă lasă sufletul, puteți scrie și la voi despre hartareciclarii.ro. Nu e vorba de nici o campanie plătită sau de alte șmecherii, ci doar, în ceea ce mă privește, cel puțin, de credința că avem nevoie de un astfel de site și că depinde și de noi să îl facem să funcționeze.

Mulțumesc.

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Am nevoie de poze cu bloggerițe și bloggeri simpatici :D

Ce știți despre serviciile de protecție și pază?

14 comentarii

  1. luni, 23 mai 2011, 08:04

    Super inițiativa. Sper să ajungă să acopere toată țara.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 23 mai 2011, 08:13

    Initiativa este foarte faina, dar se va stinge la fel cum a aparut. Suntem prea putini cei care reciclam, ajutam la pastrarea unui mediu curat si sanatos. Nu suntem „pregatiti” pentru asa ceva. Deocamdata.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. Monica Hategan
    luni, 23 mai 2011, 08:40

    Laudabila initiativa.
    Eu, una ma voi altura. Si sunt optimista. :)
    Trebuie sa facem ceva in acest sens…..pic cu pic….

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. Monica Hategan
    luni, 23 mai 2011, 08:48

    Vreau sa-i raspund lui Serban.
    De ce esti atat de pesimist, Serban? Si-ti dai cu parerea in necunostinta de cauza?! Proiectul abia a-nceput si-apoi esti sociolog? Deoarece afirmi : „Nu suntem “pregatiti” pentru asa ceva. Deocamdata.”…????
    Cei care se implica in astfel de proiecte, in general, sunt oameni cu initiativa, atitudine si mai ales….pozitivi. Ce-si propun chiar realizeaza! :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 23 mai 2011, 08:51

    […] am aflat de un proiect foarte ingenios si extrem de util, un proiect care merita sa creasca mai mare si sa […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. luni, 23 mai 2011, 09:00

    Faina ideea! Am scris si noi despre ea :)
    http://www.lumeaeducatiei.ro/blog/mediu/protejarea-mediului-efort-minim-contributie-eficienta/
    Mi-ar placea sa fie extinsa si in alte orase, la nivel national. Merge bine cu Let’s do it Romania…acelasi scop pana la urma – reducerea deseurilor.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 23 mai 2011, 09:31

    @Monica
    Nu sunt pesimist, doar realist.
    Nu sunt sociolog, dar nici nu vorbesc in necunostinta de cauza.
    Mai vorbim…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 23 mai 2011, 09:46

    Este păcat totuşi că nu există (prea multe) centre de reciclare. Lumea le colectează, dar cam atât :( Oricum îi trebuie multă promovare şi o campanie de conştientizare.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 23 mai 2011, 10:18

    Avem și noi câteva tomberoane prin oraș pentru materiale reciclabile, pe sortimente, dar uite că nu știu cine le-a pus. Oricum, nu-s nici din Bucrești, nici din Ploiești. Nu prea se înghesuie lumea să-și depoziteze gunoiul acolo, ceea ce înseamnă că mai e de lucrat cu mentalitatea…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 23 mai 2011, 11:02

    […] dar cred ca ma apuc in curand, mai ales dupa ce am vazut aceasta interesanta metoda de reciclare si harta reciclarii.Senzatia mea este ca aceste campanii eco vor lua amploare abia acum, in 2011, chiar daca stiu prea […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 23 mai 2011, 11:46

    […] la reciclarea sticlelor de plastic, bateriilor, electrocasnicelor și a multor alte chestii. Am văzut azi, cum că ar exista și o hartă a reciclării, deocamdată numai pentru București și […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 23 mai 2011, 13:25

    Felicitari pentru site si felicitari TIE ca ii promovezi…eu nu stiam pana acum de acest site

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. gabriela
    luni, 23 mai 2011, 14:02

    http://www.ecoromambalaje.ro/harta_colectare_selectiva.php
    Cel putin, in acest moment, puteti vedea in cate orase exista proiecte de colectare selectiva, containere colorate sau colectare cu saci ( in zonele rurale sau orase mici). Tot ce stiu este ca se lucreaza la aceasta harta care va arata in detaliu, pentru fiecare oras, strazile unde sunt amplasate containere sau cartierele in care se colecteaza cu saci.
    Pentru cei care nu stiu, unele proiecte de colectare selectiva dateaza de prin 2006 si functioneaza chiar foarte bine.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. marți, 24 mai 2011, 08:01

    Salutare!

    Va multumim tuturor pentru incurajari si gandurile de bine!
    Cu pasi mici si siguri vom izbandi!

    Avem nevoie de multa sustinere si promovare! Asa ca orice ajutor si idee din partea voastra e binevenit!

    Multumim, Cristi!

    Echipa ViitorPlus

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde