09.12.2016

Sunteți pregătiți cu adevărat să faceți bani din blog?

Află cum poți să câștigi o Dacia Duster Laureate și alte zeci de premii.

Să zicem că eu vin acum le tine și îți zic hai să negociem câți euro îți dau pentru o postare în care să îmi lauzi sportlocal.ro. Vei știi că ești pregătit să faci bani din blogging dacă îți răspunzi corect la întrebările de mai jos. Sigur că sunt mai multe, vă dați seama, dar io mă rezum la astea. Că dacă le bifați pe astea sunteți parfum, restul sunt detalii de parcurs…

1. Să laud sportlocal.ro? Fugi, măh, de aici, nu fac de astea. Dacă vrei să îmi spun părerea cinstit da, dacă nu hai pașli.

2. Cât să cer pe postarea asta? Nu știu, nu m-am gândit, spune tu o sumă… Cât? 50 de euro? Ce să zic, cred că e ok…

3. Ce îți ofer de banii ăștia? Păi ce să îți ofer? Reclamă, publicitate, aude lumea de tine, cred că ceva de genul ăsta…

4. Să îți dau un draft de contract? Păi nu prea am…

5. Cum facem contractul, pe firmă, PFA sau prestări servicii? Păi nu știu, că eu nu am făcut de astea…

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

Avem bloggeri care s-ar băga să alerge pentru… copaci?

Cel mai vândut produs din lumea asta…

32 comentarii

  1. marți, 17 mai 2011, 08:09

    In afara de punctul 4 (dar pe care sper sa il pot rezolva in cursul saptamania astea), am raspun cu succes la intrebari. Mai trebuie doar sa lucrez la frecventa cu care scriu, and then i’m ready!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. marți, 17 mai 2011, 08:10

    Ţi-aş trimite un draft de contract dar ştiu că nu-ţi place unde e situată Pioneza! :) Cu toate astea să ştii că „mă risc” şi intru în horă măcar să vezi că am cu ce şi să mă bagi în agendă.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. marți, 17 mai 2011, 08:41

    Iti dau un draft? :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. marți, 17 mai 2011, 09:34

    Unde dam cu pixul si unde e small print-ul?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. marți, 17 mai 2011, 09:37

    unde să-ți trimit contractul?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. marți, 17 mai 2011, 09:49

    Chinezule, draft de contract tre’ sa aibă, in primul rand, ala care da banii. Ca pe el il intereseaza mult mai mult sa mearga lucrurile bine decat pe ala care ia banii. E ca la servici, nu-i ceri niciodată ăluia pe care vrei să-l angajezi să vină cu un contract de muncă la el, să mai completaţi cu pixul una alta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. marți, 17 mai 2011, 10:08

    Pregateste nota de plata :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. marți, 17 mai 2011, 10:26

    inafara de aia cu draft de contract pe care va rog sa ma lamureasca cineva, cred ca am in minte raspunsurile.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. marți, 17 mai 2011, 10:40

    La toate imi pot raspunde, insa daca nu ma insel de obicei contractul il face…dupa cum zicea Eftimie cel care da banii. Facem contract de colaborare sau prestari servicii, tu semnezi, eu semnez si actul este ok din punct de vedere contabil. Everybody is happy :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. marți, 17 mai 2011, 10:43

    @eftimie @Kriogen
    asa e cum ziceti voi
    pana se intampla sa pierdeti o campanie ca nu aveti draftul pregatit ca nu va miscati mai repede
    dupa aia o sa ganditi altfel :D
    of, in ce lume perfecta traiti voi, ca ma si apuca invidia, zau :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. marți, 17 mai 2011, 10:52

    Eh, eu am facut deja o recenzie si cred ca am fost obiectiv :P La 2 imi aduc aminte de blogmoney, a dracu de ieftini sunt :)) La 4 si 5, nene eu nu am firma ca ma manca statul de bani :D Hmmm, reclama la mine pe blog. Nu e rea ideea. Eu deja fac asta :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. marți, 17 mai 2011, 11:03

    Sunt foarte pregatit. Astept detalii. :))
    Draft-ul de contract stiam ca depinde de „angajator” dar o sa pregatesc si asa ceva, just in case.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. marți, 17 mai 2011, 11:05

    @Chinezu pai nu am zis ca nu am draft de contract :)) am zis doar ca in mod normal asa se face, cel care da banii ar trebui sa faca si contractul….zic eu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. marți, 17 mai 2011, 12:08

    Din umila mea experienţă de blogger ştiu că, atât timp cât nu eşti pe PFA şi nu ai un SRL, agenţia de publicitate care derulează campania se ocupă de contract, care, în general este unul de prestări-servicii şi e cam standard. Ceea ce îţi revine ţie ca blogger este să negociezi valoarea contractului în funcţie de cât de bazat te consderi în online şi ce influenţă crezi că ai asupra cititorilor tăi. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. marți, 17 mai 2011, 12:10

    @Chinezule, doar un articol? Hai sa fie si bannere daca tot discutam dinastea. Intrebari mai grele nu ai? :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. marți, 17 mai 2011, 12:34

    Are niste intrebari exagerat de grele… ;)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. marți, 17 mai 2011, 12:39

    Respectivu plateste, insa tu o sa ai o oponie sincera despre „produsul” lui si daca acesta este de rahat ce se face ala, ca-si taie venele

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. marți, 17 mai 2011, 13:25

    Pana la faza cu draftul de contract ma consideram pregatit. Dar ca sa fiu sincer, nu stiu cat de mult ar ajuta un advertorial pe blogul meu, atata timp cat ~audienta~ mea nu este foarte interesata de sport. In rest, ma simt pregatit pentru ca am un raspuns la intrebarile tale.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. marți, 17 mai 2011, 14:42

    Domnule Chinezu,

    Vei ști că ești pregătit

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. marți, 17 mai 2011, 14:52

    Pe noi te poti baza la o lauda fara sa iti trimitem contractul si fara sa asteptam, tocmai pentru ca noi am incaput acolo cu povestile noastre fara sa platim ceva, fara sa rugam. Am trimis doar relatarile, asa cum ne-am priceput.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. marți, 17 mai 2011, 15:15

    Oricand pot face asta pentru ca pot face contract pe firma :).Am raspuns pozitiv la toate intrebarile pentru ca am inteles cat de important este blogul si am facut ceva.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. marți, 17 mai 2011, 16:15

    ;))… toate bune, dar daca audienta nu se potriveste…?

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. marți, 17 mai 2011, 16:22

    virezi bani in contul meu si rulam…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. marți, 17 mai 2011, 17:13

    Eu nu sunt pregatit. Cand voi fi pregatit te anunt. :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. marți, 17 mai 2011, 18:22

    Mai am putin la pct.3 si apoi iti trimit factura proforma :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. marți, 17 mai 2011, 19:15

    @Chinezu Experienţa ne dovedeşte, că doar am lucrat în domeniu, că firmele care îţi cer un draft de contract au obiceiul să întârzie cu banii. Sau sa nu-i dea deloc. Eu zic să privim profesionalismul ăsta din blogosferă de ambele părţi ale mesei. Altfel, discuţia e inutilă, un draft de contract se găseşte pe Sf. Google.

    Să fiu al naibii dacă aş avea încredere vreodată în vreo firmă care mă întreabă dacă nu am cumva un draft de contract cu ei. Fac copywriting de vreo 12 ani, e prima oara când aud asemenea năzdrăvănii. E adevărat că eu am şi încasat banii tot timpul, până la ultimul leuţ, oi fi un fel de evreu ceva.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. marți, 17 mai 2011, 20:25

    Hmm.. la plati nu poate fi inclusa si o donatie :-) in loc de contracte si alte chestii care se impoziteaza? Intreb si eu, ca sunt incepator. Oricum tin blogul de placere nu pentru bani, dar cred ca odata si odata va veni si momentul meu.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. marți, 17 mai 2011, 22:44

    e greu pana faci o data, eu asa zic. pana sa ajungi acolo, totul suna de parca ar fi numai bete si roti cu spite :p

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. marți, 17 mai 2011, 22:59

    ma voi toti aveti firme, pfa-uri? :))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. miercuri, 18 mai 2011, 08:47

    In the end totul se leagă de puțină experiență. Prima oară când cineva te întreabă de contract, PFA etc., ești total bulversat. A doua oară știi ceva mai multe. A treia oară deja știi să răspunzi întrebărilor clar și direct.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. miercuri, 18 mai 2011, 17:24

    Chinezu are dreptate. Bloggerul trebuie să aibă draftul de contract pregătit. Dacă vinzi publicitate e normal să ai un draft de contract pentru un astfel de serviciu. Altminteri e ca şi cum te-ai duce la bancă să îţi faci un credit iar ăia îţi cer ţie draftul de contract de credit.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. joi, 19 mai 2011, 17:14

    @ Dan Kulcsar: comparatia ta nu este chiar ok fiindca banca este o societate care ofera servicii tot timpul astfel de servicii un blogger poate nu o sa caute sa vanda publicitate dar daca este contactat… de cineva dornic, acel cineva sa-l caute cu un contract!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde