26.08.2016

Ce s-a schimbat în blogosferă în ultimul an?

Vă întreb asta pentru dacă mi-e frică de ceva și în blogging, dar și în viață, este acea mizerabilă cameră a ecourilor, unde ne adunăm câțiva și ne validăm între noi părerile, plăcerile și, în cele din urmă, existența, făcând imensa greșeală de a nu înțelege că dincolo de pereții acelei camere sunt mult mai mulți alții care s-ar putea să nu fie de acord cu noi.

Evident că am și io părerile mele în chestiune. Și văd că blogosfera în ultimul an parcă începe să se pună pe drumul pe care mi-l doresc și eu. Și impresiile mele sunt validate și de alții. Dar, în lumina – cum ar veni – a ce v-am spus mai sus, aș prefera să deschid fereastra acelei camere a ecourilor și să strig celor de pe stradă întrebarea din titlu :)

De aceea v-aș ruga să îmi răspundeți voi, cei de pe ”strada” 2.0 :) Precizez că imediat ce dau publish acestei postări o să plec dintre Piatra Neamț spre București, așa că abia mai încolo o să pot intra și eu în discuție :)

Despre autor: Cristian China-Birta

Blogger din 2007. Toamna :)) Antreprenor din 2009. Mândru membru al Kooperativa 2.0.

If blogging is a fashion, let’s blog the fashion

Cum vi se pare acțiunea asta?

32 comentarii

  1. luni, 16 mai 2011, 06:46

    Singura schimbare este ca au disparut din anonimi si tot mai multi se axeaza pe bloguri cu comentarii inchise. Un simplu Like sau non like este suficiet ca doar asta cautam, nu, sa vedem daca este cineva de-acord cu ce am scris. In rest „cine se aseamana se aduna” este foarte la moda in blogosfera. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  2. luni, 16 mai 2011, 07:24

    @Eugenia – Eu nu sunt de acord cu asta. Cititorii contribuie EXTREM de mult la un articol prin parerile pro sau contra expuse ajutand la dezvolltarea subiectului.
    Cat despre schimbarile in bine sau rau in blogosfera, eu cred ca sunt in rau, parerea mea. Exista din ce in ce mai multi ce vor bani pe net si asta e singurul motiv pentru care sa-si faca un blog, exista foarte multi „hateri” care sunt anonimi in blogosfera (Gen PERFUBLOG) care nu fac altceva decat sa-i atace pe cei ce muncesc, exista tot felul de oameni..

    Ce nu am vazut?
    – Bloguri specializate intr-un domeniu, nisate, sunt foarte putine.
    – Bloggeri care sa se dedice si sa interactioneze cu cititorii mai des
    – Bloggeri care sa-i ajute pe cei la inceput de drum cu un sfat util sau sa-i lansze pe cei ce merita (Asta am vazut ca tu o faci deja, felicitari Chinezu).
    Si ar mai fi cateva dar trebuie sa plec la serviciu :)… Toate bune.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  3. luni, 16 mai 2011, 08:00

    Pe fond de criza si declin in presa scrisa, blogul devine o alternativa pentru mai multe tipuri de campanii.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  4. luni, 16 mai 2011, 08:06

    pentru că nu am un an de blogging, nu pot decât să citesc comentariile celorlalţi cu mai multă experienţă.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  5. luni, 16 mai 2011, 08:43

    Calitativ, a scazut nivelul crunt; exceptandu-i pe cativa dintre cei consacrati, restul imi pare ca fie stagneaza, fie se duc in jos.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  6. bloganul
    luni, 16 mai 2011, 10:21

    Eu nu sunt de aceasi parere cu DSN de mai sus. Cred ca nivelul e in crestere, iar tot mai multi se axeaza pe bloguri de nisa. Si asta e bine !

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  7. luni, 16 mai 2011, 11:16

    Cred ca s-a schimbat modul in care se raporteaza bloggerii la propriile bloguri. Multi incearca se se profesionalizeze, ceea ce nu poate fi decat bine.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  8. luni, 16 mai 2011, 11:38

    Foarte multi din s-au lasat de scris pe blog, vazand ca nu urca/sau fac bani.
    Ceea ce e un lucru bun, ca s-a mai facut o filtrare printre bloggeri.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  9. luni, 16 mai 2011, 11:54

    Mie mi se pare că s-au limpezit puțin apele. Adică, cei cu adevărat buni au continuat să fie așa, cei care nu prea au nimic de zis, au dat-o pe materiale preluate cu copy-paste din alte locuri, dar blogosfera, în general, s-a îmbogățit cu scrieri care altfel ar fi rămas doar în gândurile unora, sau poate nici măcar atât. Bloggingul te deschide spre lumea din jur, ascuțindu-ți simțul observației. Am avut plăcerea să descopăr câteva persoane care scriu excelent, deși nu au cine știe ce trafic. Mă rog, asta mă interesează pe mine la un blog, nu e un criteriu absolut de selecție. :)
    Dar despre ce mă irită, ar trebui să scriu un roman întreg. :D

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  10. luni, 16 mai 2011, 12:24

    În ultimul an au dispărut sau, şi mai bine, nu prea au mai apărut bloguri de umlutură a unor copchii (şi adulţi) ce credeau că e doar lapte şi mere şi că Adsense o să-i îmbogăţească. Sincer, văd mai rar bloguri noi şi de extrem de proastă calitate. Sau nu caut eu bine sau refuz să le văd? Hmmm…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  11. luni, 16 mai 2011, 14:09

    In ultimul an?!?!?! Imi place ca expresiile cuvincioase sunt din ce in ce mai rare.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  12. luni, 16 mai 2011, 14:20

    a progresat insa mai mare…de lucrat:)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  13. Ernest
    luni, 16 mai 2011, 14:22

    Pai da. Intre timp a mai aparut un blog:D. Sa pui intrebarea si la anul sa-ti raspund corect!

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  14. luni, 16 mai 2011, 14:27

    S-au mai limpezit apele…unii au disparut…altii au inceput sa fie mult mai atenti la ceea ce scriu pe blog. Multi s-au lasat de scris pentru ca au vazut ca nu pot face bani…dar oare acesta este motivul pentru care scriem? Sa scoti bani din blog poate fii o realizare dar asta se poate face numai cu multa munca si devotament.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  15. luni, 16 mai 2011, 14:30

    A evoluat blogosfera sau am evoluat eu? Mi-au disparut din hateri, de la „analfabetule” scris cu multe injuraturi intr-un comentariu acum abia ma aleg cu un DM discret pe twitter care incepe cam asa „nu te supara pe mine dar ai mancat un i in titlu la articolul cutare”

    Daca ma uit la nivel local, adica Ploiestiul atunci lucrurile au evoluat mult in bine. Daca ma uit la Bucuresti as spune ca bloggeri s-au maturizat si au crescut ca numar permitand o selectie mai atenta a lor: „bai pe tine nu te mai chem decat cand o fi reclama la Iaurt”

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  16. luni, 16 mai 2011, 14:33

    Pai, noi aici suntem in camera cu ecouri. Toti care au comentat pana acum sunt blogger (mai mult sau mai putin de succes). Dar tot ne invartim in acelasi cerc si tot suntem noi intre noi. Greu de facut sondajul asta pe care ti-l doresti tu…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  17. luni, 16 mai 2011, 14:35

    Eu nu am inca un an, dar vad ca toata lumea zice de bani din blog. Pai daca te astepti sa faci bani din blog fara sa faci nimic in schimb cred ca e putin cam greu. M-as da cu parerea, dar sunt prea la inceput ca sa fac asta, desi, dupa cum vad eu, din punctul de vedere al unui incepator, lucrurile se misca in bine.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  18. Alexandra
    luni, 16 mai 2011, 14:49

    Daca ai un blog (indiferent de cat de cunoscut alegi tu sa il faci), reusesti sa te cunosti mai bine, si-ti gasesti personalitatea conturata de-alungul postarilor de pe site.
    Gasesc ca e mai usor sa te exprimi in societate daca „te joci” cu un blog, pentru ca esti obisnuit cu un alt fel de socializare, fie ea si indirecta (caci vorbim de ciberspatiu).
    Cunosti oameni (sau cunostii ceea ce vor sa fie unii oameni), ai sansa sa intri intr-o comunitate, afli noi oportunitati, esti bombardat de informatii, mai razi, te mai inspiri, te mai ambitionezi sau te mai motivezi… Cu blogosfera ai mereu o pagina de dat, in orice domeniu.

    Ce ma omoara la tot capitolul asta, e gramatica, care se pierde pe zi ce trece mai mult.

    Eu nu judec un blog pentru „cat e de prost” ( daca e in top 10, daca are comentarii, daca e vizualizat, daca a auzit cineva de el, daca scrie despre subiectul x, etc.). Fiecare om care alege sa-si faca un blog, poate sa scrie despre ce doreste sufletul lui, pentru ca in primul rand, o face pentru el (sau ar trebui sa o faca).
    Aleg sa citesc un blog, pentru ca imi place omul, pentru ca imi place exprimarea, sau pentru ca imi place atitudinea pe care autorul o transmite prin scris… aleg insa sa NU citesc un blog (si ma infurii) din cauza gramaticii. Serios, chiar atat de greu e sa faci un acord, sau sa pui o virgula acolo unde e cazul? Sa nu mai vorbesc de greselile ce tin de infinitiv, si multe altele.

    Oricum, e clar ca blogosfera e o alta lume, uneori mai buna decat cea in care traim. Si cu siguranta poate constitui un pas spre schimbare, in realitate.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  19. luni, 16 mai 2011, 14:52

    Cred ca sa schimbat,…nu stiu ce sa raspund prea bine. Eu sunt nou… la anu’ sigur o sa observ schimbarile.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  20. luni, 16 mai 2011, 15:16

    Eu am un blog de aproape 3 luni asa ca nu pot spune cum s-a schimbat blogosfera in ultimul an. :)

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  21. luni, 16 mai 2011, 17:45

    […] de blogosfera doar pentru ca tu nu faci bani sau faci mai putini decat X. Am vazut un articol la Chinezu si un articol la Zoso am purtat niste certuri cu Perfu si toate astea m-au dus la articolul acesta. […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  22. luni, 16 mai 2011, 19:29

    Blogosfera s-a schimbat mult in ultimul an. Dupa cum au observat multi dintre comentatorii acestei postari au disparut multe bloguri de umplutura. De exemplu ieri, incercand sa mai discut cu niste bloggeri la fel de necunoscuti ca si mine, am vizualizat pe putin 100 de bloguri dintre care vreo 70 erau lasate „in paragina” de catre adminii lor (in loc sa le stearga).
    Alti bloggeri mici (ca mine) s-au gandit bine si probabil au crescut calitatea postarilor, intr-adevar au mai aparut si postari copy-paste dar e bine ca nu vor sa umple spatiul degeaba si doaresc sa-si exprime parerile despre anumite stiri, intamplari, etc. intr-un mod personal.
    Unii dintre bloggeri nu privesc blogul ca pe o sursa de venit dar cei care sunt la inceput de drum si vor strict sa scrie pentru bani se asteapta sa castige sume fabuloase de la prima postare (au disparut si astia din fericire). Altii au renuntat pentru ca nu au trafic, traficul (din pacate) nu se face pocnind din degete. Dar hai sa n-o mai lungesc aiurea.
    Concluzie: blogosfera romaneasca e intr-o continua crestere (calitativ vorbesc) si probabil la anul vom vorbi de si mai putine bloguri de umplutura.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  23. luni, 16 mai 2011, 20:38

    […] Chinezu lansează o întrebare interesantă, incitantă, obligatorie, esenţială: „Ce s-a schimbat în blogosferă în ultimul […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  24. luni, 16 mai 2011, 22:23

    nimic, aceleasi bisericute scarboase, care se sprijina una de alta.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  25. luni, 16 mai 2011, 23:52

    vad mai sus oameni care sustin ca parerile la articol(comentariile in speta) nu sunt importante, ca un simplu like sau share e suficient. ca un exemplu eu am stat 2 min sa citesc articolul lui chinezu si 7 sa citesc comentariile. suficient? plus ca e vorba de follow-up aici

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  26. marți, 17 mai 2011, 09:14

    […] 1. Chinezu a dat ieri startul unei discuţii foarte incitante, în jurul subiectului Ce s-a schimbat în blogosferă în ultimul an? […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  27. marți, 17 mai 2011, 12:53

    Eu am observat ca s-au imputinat certaretii…

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  28. marți, 17 mai 2011, 13:55

    au dispărut mulţi dintre „anonimi”; unii bloggeri scriu mai bine, alţii s-au lăsat de „meserie”.
    nu cred că s-au schimbat prea multe la nivel de bloguri, cât la nivel de cititori; au dispărut dintre cei care citeau doar ca să aibă cu cine să se contrazică, au rămas cei care vor să să afle şi alte păreri. cred că e mai mult o „filtrare” decât o schimbare.

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  29. marți, 17 mai 2011, 21:29

    in fiecare an e un val nou de oameni care se apuca de blogging visand sa faca mii de euro ca arhi si un alt val care au dat fata in fata cu realitatea si renunta

    remarc si ce a spus Alina Crancau mai sus, majoritatea au inceput sa puna profesionalism in ceea ce fac, lucru ce nu poate fi decat benefic

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  30. marți, 17 mai 2011, 21:33

    @rivi: ai spus un cuvant foarte puternic, care defineste ff bine o parte din fenomen> follow up

    ai face bine sa si exemplifici

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  31. marți, 17 mai 2011, 22:24

    Ce s-a schimbat in ultimul in blogosfera? Eu as zice ca totul a inceput sa mearga mai bine, oamenii sa fie mai lucizi si sa isi exprime pareri mai pertinente….si da, toate astea se datoreaza in mare parte faptului ca mi-am facut si eu un blog de vreo 8 luni de zile:=)))))

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde
  32. duminică, 29 ianuarie 2012, 03:45

    […] 1. Chinezu a dat ieri startul unei discuţii foarte incitante, în jurul subiectului Ce s-a schimbat în blogosferă în ultimul an? […]

    Thumb up 0 Thumb down 0

    Răspunde